Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бабинден във Варненско

 Денят на родилната помощ е известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари).

Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките. Този празник е езически и корените му отвеждат при славяните, но се е запазил във времето и през Възраждането е бил изключително почитан. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.

Чуйте в звуковия файл от репортажа на Ваня Славова как се отбелязва Бабинден в селата Господиново и Дюлино, община Бяла, област Варна:



Според старата традиция още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да "полеят". Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат. Бабата закичва невестата и с китка здравец, вързана с "мартеничка" - червен и бял конец. Често при поливането бабата хвърля с шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: "Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!".

След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното рамо. От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, които е отродила ("хванала") червено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки. После измива лицето на детето, тъй като се вярва, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.

В някои райони обичаят е майките да водят на Бабинден децата си при бабата, докато навършат три години, за да ги благослови. "Бабата" има и друга важна обредна роля за майката и детето. Още след като завърши раждането тя напълва стомна с вода, потапя в нея китка босилек и я отнася в черквата. Свещеникът освещава водата и благославя бабата. После тя връща "молитвената вода" при родилката, която си мие лицето и сипва по малко в коритото на детето при всяко къпане чак до 40-ия му ден.

Според обичая на Бабинден на обяд булките и невестите се събират на празнично угощение в дома на бабата акушерка. Всяка жена носи прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с ракия или вино. Целува ръка на "бабата" и й подава подноса с храната. Дъщерите и снахите подреждат дълга и богата трапеза, около която сядат всички присъстващи. Започва весело и буйно пиршество, придружено с песни, танци и понякога с твърде пиперливи и разюздани закачки и сценки. Често бабата поставя около врата си наниз от червени чушки и с керемида кади под полите на жените, за да раждат повече деца. След обеда на трапезата у бабата започват да идват и мъжете.

От 1951 година Бабинден е обявен за Ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите.

Пожелаваме весел празник на всички баби, акушерки, гинеколози, ембриолози!

Да се раждат повече здрави бебета, да се сбъдват мечтите на всички, които от дълги години са в очакване на новия живот, бабите да помагат при грижата и отглеждането на внуците!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Графити артисти рисуват част от стената на вълнолома на Морска гара

Артисти рисуват част от стената на вълнолома на Морска гара. Идеята за начинанието е на младежите на варненската графити агенция „The Graffs“, която по-рано този месец се ангажира с изрисуването на подлеза на Районния съд с картини от живота и делото на Капитан Петко войвода.  За изпълнението на проекта агенция „The Graffs“ е предоставила..

публикувано на 24.07.25 в 12:18
Румен Радев

Румен Радев връща за ново обсъждане промените в Закона за здравното осигуряване

Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, съобщиха от пресцентъра на държавния глава, цитирани от БНР . Измененията на чл. 59 от Закона за здравното осигуряване водят до възстановяване на лимитите при предоставянето на медицинска помощ...

публикувано на 24.07.25 в 12:00
Весела Караиванова - Начева

Весела Караиванова-Начева е новият управител на НОИ

Весела Караиванова-Начева е новият управител на Националния осигурителен институт.  Тя бе избрана със 141 гласа "за", 48 бяха "против", а 4 бяха "въздържал се". Неин заместник ще е Ивайло Здравков. Той бе подкрепен със 118 гласа "за".  Кандидатурите на Караиванова и Здравков бяха издигнати съвместно от ГЕРБ и БСП. Те бяха и единствените предложения за..

публикувано на 24.07.25 в 11:19

КС не успя да отмени "домовата книга" за служебните премиери

Конституционният съд не успя да вземе решение за промените в Конституцията, които касаят възможността на президента да избира служебни премиери от "домова книга". Това става ясно от решение по конституционно дело №38/2024 г., публикувано от съда, съобщава БГНЕС.  Делото е образувано по искания на 55 народни представители от 51-ото Народно събрание, на..

публикувано на 24.07.25 в 11:17

С общоградско честване Варна ще отбележи 147 години от Освобождението на града

Общоградско честване по повод 147 години от Освобождението на Варна ще се проведе на 27 юли. Тържествената церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал ще се проведе от 10:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“ (ул. „27 юли“ № 9) в централната част на града. Съорганизатори на събитието са Военноморските сили на Република..

публикувано на 24.07.25 в 11:15

Арх. Ирина Евтимова: 40 от сградите-паметници на културата във Варна са пред срутване

Около 43 процента от сградите-паметници на културата във Варна са в добро състояние, а 40 са тези в риск. Това обобщи за Радио Варна архитект  Ирина Евтимова от "Varna Heritage" (Недвижимо културни наследство на Варна).  Платформата поддържа регистър на всички сгради-паметници на културата в морската столица, предстои неговото актуализиране...

публикувано на 24.07.25 в 10:55

Обичано кътче с вълнуваща история в Балчик

В Балчик има десетки паметници на културата от местно значение, особено забележими по главната улица "Черно море". Фасадите на повечето от тях изглеждат добре, въпреки че у нас все още статутът им вместо да улеснява, затруднява собствениците в грижите за съхраняването им. Една от тези сгради е в центъра на Белия град – вила Балчика, проектирана от..

публикувано на 24.07.25 в 10:02