Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Патриарх Евтимий - водачът на българите

4
училище

Православната църква днес почита паметта на Св. патриарх Евтимий Търновски, една от най-великите личности в българската история. Духовен учител и водач, той ръководи защитата на столицата Царевград Търнов при обсадата на турците през 1393 година. Неговото име днес носят улици и училища в цялата страна. Във Варна това е основно училище "Патриарх Евтимий" във Владиславово, създадено през 1885 година, а името на великия българин получава през 1992 година. В края на миналата година спечели наградата "Най усмихнато училище в България".

Свети Евтимий е роден около 1327 г. в Търново – столица на тогавашна България. Получава образованието си в манастирите около Търновград (дн. Велико Търново) и приема монашески чин.Около 1350 г. постъпва в Килифаревския манастир, привлечен от славата на Теодосий Търновски. Именитият духовник го провъзгласява за свой пръв помощник и иконом на манастира, а самият той се уединява в гората, отдавайки се на безмълвие (исихия).

СнимкаПрез 1371 г., след седемгодишно странстване, Евтимий се завръща в България и основава църквата "Св. Троица", която се намира на 10 км от Търново. Около него се оформя група от ученици, които помагат за организирането на манастира, познат днес като Патриаршеския манастир. Именно в този манастир се организира и Търновската книжовна школа.

През 1375 г., след смъртта на българския патриарх Йоаникий II, Евтимий е провъзгласен за патриарх на Търново. Привърженик на исихазма, той преследва ересите и упадък на нравите. Получава известност в целия православен свят и мнозина митрополити и игумени се обръщат към него за тълкувания на богословски и църковни въпроси.

Една от най-важните стъпки, които новият патриарх предприема, е реформата в българския книжовен език. За мотивите да се заеме с нея сведения могат да бъдат открити в "Похвално слово за Евтимий" от Григорий Цамблак и "Сказание за буквите" на Константин Костенечки. Григорий разказва, че Евтимий се заема с превод на книги от гръцки на български език, тъй като е недоволен от по-старите преводи. Техните грешки с натрупването си довеждат до сериозно изопачаване на свещените текстове, до погрешно тълкуване на смисъла им и появата на ереси.

СнимкаЗа разлика от писателите и преводачите от Преславската книжовна школа, които предпочитат свободния и смислов превод, търновските книжовници се придържат към точното предаване на гръцките оригинали. Писменият български език, който те налагат е изкуствен и отдалечен от народния говор. Поради това оценките за значимостта на Евтимиевата реформа са противоречиви. Правилата изработени от Евтимий се прилагат както при превод така и при създаването на оригинални произведения.

През пролетта на 1393 г. султан Баязид І обсажда Търново. Иван Шишман не е в града и патриарх Евтимий ръководи защитата му. Смята се, че градът издържа тримесечна обсада. На 17 юли 1393 г. турците превземат столицата. Тогава са избити голяма част от българите.  Предполага се, че е заточен в Бачковския манастир, където умира в началото на следващото столетие.

Св. патриарх Евтимий Търновски е канонизиран от Българската православна църква през 15-и век и оттогава е включен в нейния празничен календар, а на 20 януари паметта му се почита и от другите православни църкви.

Много е важно да помним думите на Патриарх Евтимий, казани при напускане на столицата Търново, когато народът отчаяно го пита на кого да разчитат,  а според житието той отговаря "На Света Троица ви оставям", припомни отец Ясен Шинев от Варна. И още:






След превземането на Търново някои книжовниците успяват да спасят част от невероятната библиотека на Търновската книжовна школа в останалите все още свободни държави на Балканите или в Русия, с което помагат за развитието на  духовен живот и култура. Григорий Цамблак и Киприян дори заемат високи църковни постове.
Исихазмът се разпространява и в Североизточна България. На "умната молитва" са се молели и монасите от скалния  Аладжа манастир, който се намира на 17  километра от Варна и е обявен за национален паметник на културата през 1957 година.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Малко над 17 000 души гласуваха за районни кметове в "Приморски" и "Одесос" днес

Изборният ден на частичния вот във Варна приключи, няма сигнали за нарушения.  За кмет на район "Одесос" са гласували 7410 души - 10.99%. В най-големия район на Варна - "Приморски", едва 11,31% от имащите право на глас са отишли до урните, или 9800 гласоподаватели. Средната активност за двата района е 11,15%, съобщи председателят на Общинската..

публикувано на 20.10.24 в 21:07

Полет от Варна до Анталия закъснява над 13 часа, оплакаха се пътници

Пътници на полет от Варна до Анталия, планиран за 06,00 часа тази сутрин, останаха на летището във Варна над 13 часа заради технически проблем със самолета. Закъснението породи напрежение сред пасажери, които изпратиха видеоклип с обстановката на гейта.  Разгневените пътници се оплакват, че условията и чакането, на които са подложени, са особено тежки за..

публикувано на 20.10.24 в 20:22

Малко над 8% избирателна активност в "Одесос" и Приморски" към 17,30 часа

Избирателната активност на частичните местни избори за избор на кметове на районите "Одесос" и "Приморски" във Варна към 17,30  е малко над 8%. За Одесос тя е 8,12% или гласували 5458 души, а за "Приморски"- 8,44 % или гласували 7300 души. Това съобщиха от Общинската избирателна комисия. Няма сигнали за нарушения. В двата района има секционни..

публикувано на 20.10.24 в 17:57
Снимката е илюстративна

Понеделник - неучебен ден за 27 училища в "Одесос" и "Приморски"

Във връзка с провеждането на частични избори за кметове на варненските райони "Одесос" и "Приморски" кметът Благомир Коцев обяви 21 октомври 2024 г. (понеделник) за неучебен ден в 27 варненски училища в двата района. Заповедта важи само за училищата, в които ще се помещават избирателни секции в деня на частичните избори.  Без учебни занятия на 21..

публикувано на 20.10.24 в 14:36

Под 5000 души са гласувалите за районни кметове на "Одесос" и "Приморски" до обяд

Общата избирателната активност в районите "Одесос" и "Приморски", където днес се провеждат частични местни избори, е 3%. Около 2000 души са отишли да пуснат своя глас за районен кмет във втория по големина район на Варна, малко повече са гласувалите за кмет на най-големия район - "Приморски" - 2700 души. В някои секции машините са отказали и гласуването..

публикувано на 20.10.24 в 13:49

Частични избори за кметове в районите "Одесос" и "Приморски" във Варна (обновява се)

Осем са кандидатите, които се борят за гласовете на варненци за районите "Одесос" и "Приморски" на частичния вот днес.  Изборният ден започна в 7 часа сутринта и продължава до 20 часа.  201 избирателни секции са образувани за провеждането на частични избори за кмет на двата варненски района. Имащите право на глас са близо 200 хиляди. 86..

обновено на 20.10.24 в 13:39

Избиратели в „Одесос“: Районните кметове винаги имат тежест при вземане на решения в района

Районните кметове винаги имат тежест, когато има проблеми за разрешаване в района. Това коментираха за Радио Варна избиратели от район „Одесос“, гласували в Средно училище „Климент Охридски“. От районния кмет зависят много неща. Трябва да има кмет, за да реши проблемите в района, категорични са анкетираните. Частични избори за..

публикувано на 20.10.24 в 12:23