Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Терените с новите строежи на плажа са били на община Созопол

Последните строежи, със скандален привкус, които се реализират по южното ни Черноморие си приличат не само по това, че са на метри от вълните. И при казуса с „Алепу“, и при този с къмпинг „Градина“ изплуват декари общинска земя, собственост на Созопол, харизана преди много години на частни инвеститори.

На източния бряг – нищо ново. Сгради се вдигат на метри от морето, защитените територии и видове се опазват, според институциите, дюни няма, ЗУЧК не се нарушава. 

Първият пример от изминалата седмица. Теренът, на който в момента се укрепва свлачището в местността „Алепу“ в размер на малко над 7 декара, е собственост на акционерното дружество „Алепу Вилидж“. Той е посочен в Общия устройствен план на Община Созопол като урбанизирана територия. По данни на регистрите, акционерното дружество „Алепу Вилидж“ е създадено през януари 2005 г. Собствениците на дялове в него са имали Община Созопол с 34 % от общия капитал и "Черноморска лизингова компания" с 66 % от общия капитал. В устава на дружеството е описано, че предметът на дейността му е „изграждане и експлоатация на хотелски комплекс с двуетажно вилнообразно строителство и съответната инфраструктура, хотелиерство и ресторантьорство“. "Черноморска лизингова компания" е внесла близо 600 000 лв., а Община Созопол прави апортна вноска на 4 недвижими земеделски имота – частна общинска собственост. Общата им площ е малко над 29 декара. Общата им стойност тогава е оценена на малко над 1 200 000 лв., което надхвърля повече от двойно вноската на другия акционер. Според документа, „Черноморска лизингова компания“, е задължена да привлече необходимите инвестиции по строителството и пускането в експлоатация на туристическия обект, съгласно одобрения от Община Созопол проект.
Апортирането на имотите за включване в дружеството е гласувано през ноември 2006 г. от Общинския съвет на Созопол. При дебатите в залата е посочено, че всичко това ще е в полза на общината, тя само печели. Към днешна дата, настоящият кмет, Панайот Рейзи посочи пред БНР - Бургас, че Община Созопол няма участие в акционерното дружество, а теренът е частен. Кога обаче Общината се е изтеглила не става ясно. Както и къде е отишла ползата. Но строежът кипи, брегът се укрепва, законите са спазени, което е важно, защото ние сме правова държава.
Примерът с течащия строеж на „Градина“ е аналогичен. Екоинспекцията се произнася още през март, м.г., че в поземлен имот до плажа могат да бъдат изградени ресторант, бар, магазини, обслужваща улица и паркинг. Земята е земеделска, а инвеститор е акционерното дружество „Градина“. Подобни планове е имало отдавна, издавана е и ОВОС, но тя е изтекла. Днес процедурата е оценка за степента на въздействие, светлината за строежа е зелена. Е, при спазване на предписанията.
Справка в търговския регистър показва, че още от създаването на „Градина“ АД, в съвета на директорите е небезизвестният бизнесмен Людмил Стойков – собственик на ваканционното селище „Дюни“, замесен в аферата САПАРД преди повече от 10 години и, общо – взето, с дълго бизнес – минало. Мандатът на настоящия съвет на директорите е изтекъл м.г., но няма публикувани данни за настоящия. Корпоративния имейл на „Градина“, обаче е в домейна на „Дюни“. Дружеството е учредено през 2003 г., а акционер в него, с 25%, е Община Созопол. Тя участва с апортна вноска от близо 40 дка земя, другият акционер – „Дюни“, с изпълнителен директор тогава именно Людмил Стойков, се ангажира да изгради ваканционното селище в имота. Пак повтаряме – близо 40 дка – срещу 25% дялово участие. Строителството се бави с годините, заради смяната на местните власти, а и заради имотни спорове с друг собственик - АКБ „Форес“, зад която стоеше друг известен бизнесмен Николай Банев. В учредителен акт от събрание, проведено през 2011 г. обаче се казва, че „в последствие акционерът Община Созопол е прехвърлил акциите си на Дюни АД“. Другото дружество ги прехвърля на нов акционер – Анета Соколова. А капиталът се намалява от 5 милиона – на 50 000 лв. И пито – платено. Земята става изцяло частна. Близо 40 дка, а настоящите ресторант, бар и т.н. са на площ около 5.5 дка.
Но, да повторим, всичко е законно! А и, както казваше един политик, у нас няма виновни, има само обвиняеми.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Блъснаха възрастна жена на пешеходна пътека в центъра на Варна

Лек автомобил е блъснал 77-годишна жена на централна варненска улица. За инцидента от 11 часа в понеделник, 10 февруари, съобщиха от Областната дирекция на МВР.  Водач на лек автомобил, с отрицателни проби за алкохол и наркотични вещества, е блъснал 77 – годишна варненка, на пешеходна пътека. В следствие на удара, жената е с фрактура на черепа,..

публикувано на 12.02.25 в 09:40

В София обсъждат параметрите на бюджета за общините

Министърът на финансите Теменужка Петкова и Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България ще обсъдят днес параметрите на бюджета за общините, предвиден в рамките на държавния бюджет за 2025 г., предаде БНР.  Заместник-председателят на УС на сдружението на общините Донка Михайлова поясни, че предстоящите преговори с финансовия..

публикувано на 12.02.25 в 09:30
Снимката е илюстративна

По ваш сигнал: Липсват пешеходни пътеки край улица "Радост" във Варна

За лошо състояние на улица "Радост" във Варна сигнализира Марин Цветков в предаването "В ефир сте" на Радио Варна. Липсват пешеходни пътеки в района, а от там минават много млади хора и ученици. В близост е Основно училище "Добри Чинтулов", а главно семейства с деца се нанасят да живеят в новите кооперации, допълни Марин Цветков. Пресичането е рисковано,..

публикувано на 12.02.25 в 09:20

Народното събрание започва процедурата по назначения в регулаторите

Парламентът открива процедурите за избор на ръководство и състав на регулатори, чийто мандат е изтекъл, предаде БНР.  През уикенда в Бургас председателят на Народното събрание Наталия Киселова съобщи, че се очаква в дневния ред на парламента за тази седмица да бъдат включени процедури за номинации на регулаторите. Тя припомни, че има органи с..

публикувано на 12.02.25 в 08:19

63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой

Продължаващ ръст в активността на пазара на жилища в големите градове през 2024 г. отчитат от компания за недвижими имоти . Над 10 на сто е повишението в броя сделки за тристайни жилища в София, леко повишение се наблюдава и при двустайните апартаменти. В същото време цените продължават ръста си, макар на фона на индикации за успокояване на..

публикувано на 12.02.25 в 08:16
Облачно море

Сряда - облачността намялява

Днес облачността ще е променлива, сутринта главно по южното крайбрежието ще прехвърча слаб сняг. Около и след обяд облачността навсякъде ще намалее до предимно слънчево време. Вятърът от север-североизток ще е слаб до умерен, привечер ще отслабне на места до тихо. Максимални температури между 1° и 6°, за Варна около 5°. Вълнение на морето 2-3 бала, до..

публикувано на 12.02.25 в 06:11

Къде няма да има ток на 12 февруари

Без ток във Варненска област, заради профилактика днес между 9 и 17 ч. ще са в селата Млада Гвардия, Стефан Караджа, Доброплодно, Невша, Добротич, Гроздьово и Цонево. Ток няма да има още във  вилна зона "Шашкъните" край Провадия, кв. "Повеляново" в Девня, както и в района около жп гара Варна по улиците " Бузлуджа", "Девня", "Дунав", "Карлово", ул. "Поп..

публикувано на 12.02.25 в 06:07