Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Терените с новите строежи на плажа са били на община Созопол

Последните строежи, със скандален привкус, които се реализират по южното ни Черноморие си приличат не само по това, че са на метри от вълните. И при казуса с „Алепу“, и при този с къмпинг „Градина“ изплуват декари общинска земя, собственост на Созопол, харизана преди много години на частни инвеститори.

На източния бряг – нищо ново. Сгради се вдигат на метри от морето, защитените територии и видове се опазват, според институциите, дюни няма, ЗУЧК не се нарушава. 

Първият пример от изминалата седмица. Теренът, на който в момента се укрепва свлачището в местността „Алепу“ в размер на малко над 7 декара, е собственост на акционерното дружество „Алепу Вилидж“. Той е посочен в Общия устройствен план на Община Созопол като урбанизирана територия. По данни на регистрите, акционерното дружество „Алепу Вилидж“ е създадено през януари 2005 г. Собствениците на дялове в него са имали Община Созопол с 34 % от общия капитал и "Черноморска лизингова компания" с 66 % от общия капитал. В устава на дружеството е описано, че предметът на дейността му е „изграждане и експлоатация на хотелски комплекс с двуетажно вилнообразно строителство и съответната инфраструктура, хотелиерство и ресторантьорство“. "Черноморска лизингова компания" е внесла близо 600 000 лв., а Община Созопол прави апортна вноска на 4 недвижими земеделски имота – частна общинска собственост. Общата им площ е малко над 29 декара. Общата им стойност тогава е оценена на малко над 1 200 000 лв., което надхвърля повече от двойно вноската на другия акционер. Според документа, „Черноморска лизингова компания“, е задължена да привлече необходимите инвестиции по строителството и пускането в експлоатация на туристическия обект, съгласно одобрения от Община Созопол проект.
Апортирането на имотите за включване в дружеството е гласувано през ноември 2006 г. от Общинския съвет на Созопол. При дебатите в залата е посочено, че всичко това ще е в полза на общината, тя само печели. Към днешна дата, настоящият кмет, Панайот Рейзи посочи пред БНР - Бургас, че Община Созопол няма участие в акционерното дружество, а теренът е частен. Кога обаче Общината се е изтеглила не става ясно. Както и къде е отишла ползата. Но строежът кипи, брегът се укрепва, законите са спазени, което е важно, защото ние сме правова държава.
Примерът с течащия строеж на „Градина“ е аналогичен. Екоинспекцията се произнася още през март, м.г., че в поземлен имот до плажа могат да бъдат изградени ресторант, бар, магазини, обслужваща улица и паркинг. Земята е земеделска, а инвеститор е акционерното дружество „Градина“. Подобни планове е имало отдавна, издавана е и ОВОС, но тя е изтекла. Днес процедурата е оценка за степента на въздействие, светлината за строежа е зелена. Е, при спазване на предписанията.
Справка в търговския регистър показва, че още от създаването на „Градина“ АД, в съвета на директорите е небезизвестният бизнесмен Людмил Стойков – собственик на ваканционното селище „Дюни“, замесен в аферата САПАРД преди повече от 10 години и, общо – взето, с дълго бизнес – минало. Мандатът на настоящия съвет на директорите е изтекъл м.г., но няма публикувани данни за настоящия. Корпоративния имейл на „Градина“, обаче е в домейна на „Дюни“. Дружеството е учредено през 2003 г., а акционер в него, с 25%, е Община Созопол. Тя участва с апортна вноска от близо 40 дка земя, другият акционер – „Дюни“, с изпълнителен директор тогава именно Людмил Стойков, се ангажира да изгради ваканционното селище в имота. Пак повтаряме – близо 40 дка – срещу 25% дялово участие. Строителството се бави с годините, заради смяната на местните власти, а и заради имотни спорове с друг собственик - АКБ „Форес“, зад която стоеше друг известен бизнесмен Николай Банев. В учредителен акт от събрание, проведено през 2011 г. обаче се казва, че „в последствие акционерът Община Созопол е прехвърлил акциите си на Дюни АД“. Другото дружество ги прехвърля на нов акционер – Анета Соколова. А капиталът се намалява от 5 милиона – на 50 000 лв. И пито – платено. Земята става изцяло частна. Близо 40 дка, а настоящите ресторант, бар и т.н. са на площ около 5.5 дка.
Но, да повторим, всичко е законно! А и, както казваше един политик, у нас няма виновни, има само обвиняеми.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

59-годишна жена е с множество изгаряния след пожар във Варна

59-годишна жена е пострадала при пожара, възникнал в жилищна сграда на ул. "Кавала" 20 във Варна.  Сигнал за инцидента е подаден малко преди 17.00 часа . Пострадалата е откарана в болнично заведение с множество изгаряния.  Пламъците вече са потушени.  Изясняват се причините, довели до пожара, съобщават от полицията. 

публикувано на 08.04.25 в 18:31

Десетки във Варна се включиха в протестно шествие за 9% ДДС за ресторантите

Десетки варненци, работещи в заведения, преминаха в поредно протестно шествие от общината до входа на Морската градина заради искането си ДДС да се върне на 9 процента, вместо сегашните 20. Те носеха плакати с надписи "Защо? –Чехия-10 процента, Полша-8, Люксембург - 3,България 20 ?“. Протестиращите заявиха, че ще продължават протестите си, утре в София..

публикувано на 08.04.25 в 18:20
Богдан Милчев

Богдан Милчев: Трябва да има пълна реорганизация на ДА "Безопасност на движението по пътищата"

Не можем да променим нито една система в държавата, когато хората и структурите не се променят с години. Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" не е сменяла ръководителя си от създаването й след трагедията в Своге. Не е изпълнила и нито една точка от заложените в доклад мерки за намаляване на пътния травматизъм след катастрофата през..

публикувано на 08.04.25 в 18:10

Асоциация "Родители" против намаляването на дните на отсъствие от училище по семейни причини

Асоциация "Родители" и Българската педиатрична асоциация изразяват категорично несъгласие с предложението на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" за намаляване наполовина на разрешените дни отсъствия на учениците по семейни причини - от 15, колкото са в момента на 7-8, предаде БНР. В общо становище на двете асоциации пише, че това би принудило..

публикувано на 08.04.25 в 16:52

Хотелиерите във Варна с искане автобусите до курортите да имат курсове до по-късно през лятото

До дни хотелиерският бранш ще изготви писмено искане за удължаване на графика на линия 409 или линии 209Б (бърз), 109 и 9. По думите им това се налага от една страна от нуждите на персонала, който работи на смени, а от друга – от невъзможността на туристите да пътуват от и до центъра на града в часовете след полунощ.  Общинската администрация,..

публикувано на 08.04.25 в 16:19

Повече дела за домашно насилие отчита Варненският окръжен съд

Ръст на въззивните дела по Закона за домашно насилие отчита Варненският окръжен съд. У величението е с 43 на сто.  Общо свършените дела са 5162.  66 са съдиите по щат там, но 57 са реално работещите заради командировани в други съдилища. Това коментира председателят на ВОС Цвета Павлова, която заедно с колегите си от трите отделения, отчете дейността..

публикувано на 08.04.25 в 14:38
Инж. Йордан Вълчев

Разпитаха председателя на АПИ за катастрофата край Телиш

Председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Йордан Вълчев е бил извикан на разпит заради тежката катастрофа, в която загина 12-годишната Сияна, предаде БНР. От него са били изискани документи, свързани с изграждането и поддържката на пътя Луковит - Плевен, за който, както стана ясно, са били подавани десетки сигнали, че е проблемен, научи..

публикувано на 08.04.25 в 14:28