През тази седмица се очаква да има най-много затворени училища у нас заради грипна ваканция, но учебното съдържание може да се преструктурира и обучението няма да пострада. Това заяви във Варна министърът на образованието Красимир Вълчев, който присъства на откриването на Центърът по интервенционална ренгенология в университетската болница „Света Марина”.
В 1370 училища ,от които 267- в София, не се провеждат учебни занятия.
Министър Вълчев коментира, че се извършва преструктуриране на обучението във висшето образование, тъй като нямаме много студенти, но структурата на обучение е лоша. Той съобщи, че в някои дефицитни специалности приемът ще бъде освободен.
"През следващите десетилетия очакваме глобален недостиг на специалисти във всички сфери, във всички сектори, за всички позиции. В този смисъл е важно системата на висшето образование, както и системата на професионалното образование, да има профилно съответствие с тези потребности. Нямаме голям брой студенти. Имаме лоша структура на обучаваните студенти. Където имаме най-малко студенти, ще бъде изцяло освободен приемът. Насърчаваме приема с допълнително финансиране за висшите училища и допълнителни стипендии за студентите", каза министър Вълчев.
Културният сектор във Варна ще получи по-голямо финансиране през 2025 г., стана ясно на днешното заседание на ПК „Култура и духовно развитие“, на което беше одобрен проектобюджетът за култура за тази година. Според приетата финансова рамка общият бюджет по функцията „Култура, спорт, отдих и религиозни дейности“ е над 31,5 млн. лева, което е увеличение с..
От 16 до 20 май 2025 г. в курортен комплекс Златни пясъци се провежда годишната конференция на Rita AG – водеща организация на независимите пътнически и ваканционни консултанти в Германия. Събитието привлече над 200 участници и над 40 ключови бизнес партньори, сред които туроператори, пътнически агенции, авиокомпании, хотелски и круизни компании...
В Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Св. Марина" във Варна е извършена трансплантация на хемопоетични стволови клетки, която няма аналог в страната – и е сред малкото документирани случаи в световен мащаб. Пациент с едновременно диагностицирани Остра лимфобластна левкемия (ОЛЛ) и ХИВ инфекция получи животоспасяваща алогенна..
Към днешна дата около 23% е ръстът на пътническия трафик на Летище Варна през 2025 г. спрямо 2024 година. Това съобщи за Радио Варна Деница Милосавлевич, началник на отдел "Авиационен маркетинг" на варненския аеропорт. 17 са дестинациите, които ще бъдат обслужвани целогодишно за зимния сезон 2025-2026 на летището в морската столица, а от 17..
Специализиран мобилен пункт за кръводаряване ще получи този четвъртък, 22 май Районният център по трансфузионна хематология (РЦТХ) в Стара Загора. Линейката е закупена със средства от благотворителната кампания "Аз Вярвам и Помагам". Тя ще е първият, след този във Варна, мобилен пункт, дарен в страната. Това е поредна крачка към..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, научи БНР. Това е договорено преди минути на среща на премиера Росен Желязков със синдикални лидери. Кметът Васил Терзиев не е присъствал на срещата. Синдикатите не могат да се ангажират дали гражданското неподчинение ще бъде прекратено, всичко..
Представители на областната управа влязоха в сградата на Централния съвет на политическа партия "Движение за права и свободи" (ДПС) на столичния бул. "Александър Стамболийски" 45А в изпълнение на заповед на областния управител Стефан Арсов от 2 май, съобщава БНР. В заповедта е наредено да бъде иззет от политическа партия "Движение за права и..