Едва 20 % от аптеките във Варна и Бургас разполагат с баркод скенер за верификация на лекарствата, това каза в ефира на предаването "POST FACTUM" магистър-фармацевтът Любима Бургазлиева.
В декларация, приета от Регионалните колегии на фармацевтичните съюзи в двата града, се настоява органите, които се занимават с контрола по верификация и българското правителство да вземат решение за финансиране на тази дейност. Фармацевтите посочват, че един софтуер струва хиляда - хиляда и сто лева с ДДС, а цената на един брой баркод скенер е 225 лв. без ДДС. Абонаментната поддръжка на софтуера е между 60 и 80 лева на месец.
Бургазлиева информира, че някои държави в ЕС, например Белгия, са се обърнали към правителството, за да намери начин за финансиране на тази първоначална инвестиция. Ако за българското правителство това не е възможно, то нека Българската организация за верификация на лекарства да включи аптеките в европейски проект за финансиране.
"Все още нямаме нормативна уредба, която да указва какво, кога, как и при какви обстоятелства трябва да се извършва. Проблемът е, че няма разписан ред и хората не знаят какво ще се случи на 10 февруари. Системата не е тествана, не е проведена и информационна кампания. Около 150 опаковки лекарствени продукти вече имат нов идентификационен код, останалите ще се продават до изчерпване на количествата или до изтичане на срока им на годност, което може да отнеме около 5-6 години. На 9 февруари аптеките няма да бъдат напълнени с опаковки, които имат нов код", коментира Любима Бургазлиева.
Софтуерните фирми, които разработват аптечен софтуер, са направили приложенията и ще ги активират на 9 февруари. Много голяма част от аптеките, обаче не работят със софтуер. Има доста неизяснени въпроси, свързани с техниката на отчитането, коментира Бургазлиева: "Когато в аптеката е получена стока, няма как две опаковки с еднаква партида и срок на годност, получени от два различни склада да бъдат определени кой откъде е, освен ако нямат надпис от кой склад са получени. Ако допуснем, че някоя от тези опаковки е фалшив лекарствен продукт, т.е. не съществува такъв уникален номер в системата в ЕС, оттам–нататък никой не знае какво да правим с тази фалшива опаковка. На кого ще я върнем и кой ще възстанови разходите?"
Всяка от опаковките, които се получават от склада, до този момент можеше да се отчете само през касовия апарат. С новите изисквания на НАП, освен че трябва да се отчете тази продажба, тя трябва да бъде регистрирана по интернет, а в Наредбата изрично е посочено, че ако поради технически причини продажбата не може да бъде осъществена, то тя не трябва да бъде извършена. Това означава, че ние няма да можем да изпълним рецептата и трябва да върнем клиента без лекарства.
Цялото интервю на Емилия Николова чуйте в прикачения файл:
Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова. Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..
Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..
В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..
Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..