Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почти цяла България е в грипна епидемия

Засилването на имунната система е най-добрият вариант за борба с болестта, отбелязват експертите

Снимка: БГНЕС

Грипна епидемия обявиха в Търговищка област. От Регионалното бюро за борба с грипа и остри респираторни заболявания препоръчват учебните занятия да се прекратят до 4-ти февруари включително. И област Монтана от днес е в грипна епидемия. Учебните занятия са прекратени до 4-ти февруари. Така епидемията обхваща 24 от 28-те области в страната. Извън обсега ѝ остават само Силистра, Габрово, Перник и Ловеч. В Ловешка област в епидемия е само община Луковит.

В цялата страна са затворени над 1300 училища, но министърът на образованието Красимир Вълчев потвърди, че загубеното учебно време няма да се наваксва за сметка на почивни дни или редовни ваканции.

Грипният вирус е изменчив, като най-пандемичен е тип А – H1N1 и H3N2. Тази година тези щамове бяха включени в четиривалентната противогрипна ваксина, проблемът е, че българите не се ваксинират. Днес и утре във Военномедицинска академия (ВМА) се правят безплатни консултации за грип и остри респираторни заболявания за лица над 12 години.

„Главоболието е водещо оплакване. Усложненията идват след самолечение. Не трябва да се чака. Болният трябва да се изолира. Рисковите групи да се ваксинират редовно за грип“, каза д-р Магдалена Баймакова от катедрата по инфекциозни болести във ВМА.

Акад. Богдан Петрунов, водещ специалист в областта на имунологията, каза в предаването „Хоризонт до обед“:

„Засилването на имунната система е най-добрият вариант за борба с грипа. И по време на грипната епидемия може да се взимат имуностимулиращи средства. Важно е пълноценното хранене, консумирането на калорична храна, както и движението, физическите упражнения. Най-доброто средство е навременната имунизация с ваксина и имуностимулация на организма“.

Акад. Петрунов предупреди, че при болни с автоимунни заболявания не е препоръчително да се използват имуностимулиращи средства. Това трябва да се случва само под лекарски контрол.

„Живеем в свят, в който има много фактори, които сриват имунната система. Един от тези фактори е замърсяването на околната среда. Към това се прибавя и високия радиационен фон. Начинът ни на хранене, липсата на пълноценна храна, наличието на некачествена храна. Белтъците са напълно необходими за имунната система, за да изгради своите защитни механизми. 10-15% от човешката популация са т.нар. „слаби имунологични респондери“, тоест хора, които имат потисната имунна система“, каза още акад. Петрунов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политолог: Атанас Атанасов е последната сламка за редовен кабинет

Кандидатурата на ген. Атанас Атанасов за председател на Народното събрание е сламка, за която да се хванат партиите и да създадат нова сглобка, за да не отидем на избори. Това мнение изказа политологът Милен Желев в предаването Post Factum. Според него единственият шанс за редовен кабинет е ГЕРБ-СДС и Продължаваме промяната - Демократична България да..

публикувано на 02.12.24 в 18:30

Обществено обсъждане на по-висока план-сметка за чистотата през 2025-а в Балчик на 18 декември

С до 300 хиляди лева от натрупаните отчисления по Закона за управление на отпадъците Община Балчик ще финансира купуването на телескопичен товарач за обслужване на претоварната станция за отпадъци в Балчик, която се ползва от трите крайморски общини в Добричка област - Балчик, Шабла и Каварна. В Общинска администрация е постъпило писмо от..

публикувано на 02.12.24 в 16:58

Област Варна готова за зимата, Община Варна до дни наема фирма за поддръжка на пътищата

Област Варна е напълно подготвена за зимни условия. Републиканската пътна мрежа е обезпечена с нужното превантивно обезопасяване, готови са машините за зимното почистван, ситуирани са пунктовете за техниката, обясни областният управител на Варненска област проф. Андрияна Андреева.  Всички населени места са предали доклад за нивото на подготовка за..

публикувано на 02.12.24 в 16:40

Пилотно във Варна търсят биомаркери за прецизна диагностика и лечение на рак на дебелото черво

Около двадесет души с активен карцином на дебелото черво ще участват в молекулярно-генетичен анализ, който ще бъде извършен пилотно във Варна. За първи път у нас ще се работи с туморна тъкан по метода секвениране от трето поколение.  Това съобщи за Радио Варна д оц. д-р Мария Левкова, преподавател в Медицински университет и лекар специалист..

публикувано на 02.12.24 в 16:08
Евелина Славчева

Евелина Славчева е новият председател на БАН

Член-кореспондент Евелина Славчева от Института по електрохимия и енергийни системи е новият председател на Българската академия на науките. Това е първата жена председател на институцията.  Славчева получи 81 гласа подкрепа от членовете на Общото събрание. Другият кандидат за поста акад. Христо Найденски от Института по микробиология получи 19 гласа..

публикувано на 02.12.24 в 15:15

Двете площадки за едрогабаритни отпадъци готови до лятото

Двете площадки за извозване на едрогабаритни отпадъци, които Община Варна ще разкрие, са в много напреднал етап на подготовка и предстои в кратки срокове въвеждането им в експлоатация, съобщават от общинския пресцентър. Една от площадките се намира на общински терен, изготвена е цялата необходима документация и се чака единствено финалното становище на..

публикувано на 02.12.24 в 15:04

Кметствата във Варна разглеждат места за нови детски площадки

Списък с предложения за нови локации, където да бъдат изградени детски площадки, ще изпратят до голяма община от кметствата „Одесос“, „Приморски“, „Младост“, „Владислав Варненчик“ и „Аспарухово“. Това стана ясно по време на днешната оперативна среща на общинската администрация, като целта е необходимите средства да бъдат заложени при разработването на..

публикувано на 02.12.24 в 14:06