Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Йончева показа запис как Боил Банов опрощава 700 хил. лв. неустойка

Елена Йончева
Снимка: БГНЕС

Елена Йончева предостави днес запис, който показва как Боил Банов като заместник-министър на културата опрощава 700 хиляди лева неустойка на фирма строител и дава указания как да се фалшифицират документи за обект Ларгото в столицата.
БСП подава сигнала в ОЛАФ и прокуратурата и настоява за оставката на Банов, който в момента е министър на културата.

Министърът на културата Боил Банов обясни, че вече има дело по случая, като показа пред медиите исковата молба до Софийски градски съд от 17 януари 2017 година до дружество “Антична Сердика“, изпълнител на строителните дейности по проекта “Ларгото“. С нея се изисква 753 хил. лева неустойка за забавянето от изпълнението на договора.

След обвиненията на Елена Йончева за корупция министърът на културата Боил Банов заяви, че данните са скалъпени. Според него този запис вероятно е монтаж от различни негови изказвания.

"Готов съм да подам оставка, ако тя ми бъде поискана", каза той. "Но ще подам тази оставка не от чувство за вина", каза още той, без да стане ясно дали от разговора му с премиера Бойко Борисов тази оставка вече е поискана.

“Тази искова молба е на министерство на културата, която аз като зам.-министър съм съгласувал във връзка с иск към фирмата за просрочено време и за неизпълнени дейности за 750 хил. лева. Това, което се скалъпва в момента..., за да бъда откровен докрай, ще ви кажа, че от четири години съм рекетиран с някакви записи. Лицето се казва Ангел Ангелов и беше директор на дирекция "Европейски програми" в министерство на културата. Вежди Рашидов го уволни за поредица гафове, за несправяне, включително и с хипотези такива. Така че четири години съм рекетиран с този запис. Само че аз съм много спокоен и всички, които работят с мен, знаят, че аз не се подавам на рекет", каза Банов.

"Не съм разстроен, ядосан съм" , каза още той и допълни, че въпросният Ангел Ангелов наистина го е рекетирал, но това не се е случвало през последните 4-5 дни, а въпросните записи, които бяха разпространени, според него са от периода 2015-2016 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Благомир Коцев в съдебната зала в петък - 10 октомври, вечерта.

Благомир Коцев остава в ареста

Благомир Коцев остава в ареста. Решението е на Софийския градски съд по искането на освобождаването от ареста му. Заседанието на съда започна малко преди 19 ч., защото макар то да беше насрочено за ранния следобед, заради извънредното насрочване - само ден след като под домашен арест бяха пуснати в четвъртък общинските съветници Николай Стефанов и Йордан..

обновено на 10.10.25 в 21:24

СГС заседава по мярката за неотклонение на Благомир Коцев

Софийският градски съд решава да пусне ли от ареста варненския кмет Благомир Коцев, съобщава БНР.  Защитата мотивира молбата за промяна на мярката му за неотклонение - само 2 седмици, след като състав на Софийския апелативен съд му отказа - с повторния разпит на бившия заместник на Коцев Диян Иванов, в който той заявява, че е бил принуждаван със..

публикувано на 10.10.25 в 20:02

Петиция събира подписи в подкрепа на варненското домакинство на Европейското по волейбол

Петиция в подкрепа на варненското домакинство на Европейското първенство по волейбол е достъпна онлайн за всички потребители на адрес:  https://www.peticiq.com/500457?utm_source=web_share  , тя може да бъде подписана и в  сградата на Община Варна (бул. „Осми приморски полк“ 43). Община Варна излезе с открито писмо до Управителния съвет на..

публикувано на 10.10.25 в 19:14

ОбС-Варна с писмо до Федерацията по волейбол: Варна обича волейбола и го очаква у дома!

Общинският съвет във Варна излезе с отворено писмо, адресирано до Българската федерация по волейбол, Европейската конфедерация по волейбол, медиите и цялата общественост. " Дълбоко обезпокоени сме от намерението на Българската федерация по волейбол да се откаже от домакинството на Варна за Европейското първенство по волейбол през 2026 година", започват..

публикувано на 10.10.25 в 16:23

Специализирана полицейска операция по безопасност на движението се проведе във Варна

Във Варна днес се проведе специализирана полицейска операция за безопасност на движението. Целта на инициативата е да ограничи броя на тежките пътнотранспортни произшествия чрез засилен контрол и превенция на пътя,  поясниха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.  55 тежкотоварни автомобила и 60 души са проверени по време на акцията,..

публикувано на 10.10.25 в 16:20

Специалисти: Бъдещето е в роботизираната хирургия

През следващите 5-10 години роботизираната хирургия ще навлезе в пълен обем у нас. Във Варна годишно близо 500 пациенти с колоректален карцином (рак на дебелото черво) преминават през Центъра за роботизирана хирургия в Университетската  болница "Света Марина". Темата беше обсъждана по време на  XIX Международен конгрес по колоректална хирургия, с..

публикувано на 10.10.25 в 15:50

Дрогиран 20-годишен водач катастрофира до село Безводица, няма опасност за живота му

Пътнотранспортното произшествие е възникнало на 9 октомври около 20:35 часа по пътя Добрич - Балчик в района на село Безводица. Установено е, че лек автомобил „Пежо“, управляван от 20-годишен мъж, губи контрол над моторното превозно средство и се преобръща по таван в земеделска нива. Вследствие на инцидента, водачът на МПС е с фрактура на десен лакът и..

публикувано на 10.10.25 в 13:50