Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екслибрис Презареждане 4

7
Снимка: Калоян Илиев - Кокимото

„Екслибрис Презареждане 4” - сборна изложба – графика открива тази вечер варненската галерия Ларго. На вниманието на ценителите ще бъде представена колекция графики на художници от цял свят, участници в третото издание на Международен Екслибрис Конкурс Варна 2018. В него участие взеха над 310 художници от 38 държави изпратиха общо над 770 творби за участие. Довечера ще бъдат представени и графики и екслибриси от невероятна колекционерска стойност, придобити по време на гостуването ни на 37-мия конгрес FISAE в Прага през 2018-та година, които сега са част от фонда на галерията.

Галерия Ларго вече за четвърти път организира изложбата „Екслибрис Презареждане“. В настоящата изложба ще бъдат включени и  непоказвани творби от третото издание на Международен Екслибрис Конкурс Варна, което се проведе през Август 2018 година.

По покана на галерията специално участие в това издание на „Екслибрис Презареждане“ ще вземат четирима изключителни художници – Велико Маринчевски, Владимир Зуев (Русия), Владимир Чукич и Калоян Илиев- Кокимото.

Велико Маринчевски: Роден през 1979 г. в град София. От 1999 до 2005-та г. учи в Националната художествена академия в София, където се дипломира със специалност „Графика”, степен „Магистър”.
През 2016-та г. е поканен от Националния фонд за изкуства на Китай за преподавател в „Национален курс по графика за обучение на асистенти”, селектирани от 15 академии и университети на Китай (юни-август, 2016). Има над 18 самостоятелни изложби, включително в Националния музей за графика на Китай, Шенджен, Галерия Акируно, Токио, Япония, Галерия A. J. Bellocq, Ръстън, Луизиана, САЩ и други. Негови творби са притежание на галерии и частни колекции в Китай, Белгия, Япония, Италия, Полша, България и други.

Владимир Зуев: Роден на 05.08.1959 г. в Русия. Член е на Съюза на руските художници от 1989 г. и е заслужил художник на Руската Федерация. В периода 1976 – 1981 г. е учил в Художествено-графическия факултет на Нижнитагилската държавна педагогическа академия, където понастоящем преподава. Работи в областта на графиката, световно признат майстор на екслибриса. Участва в повече от 250 международни изложби и конкурси, има над 70 награди, сред които 15 Гран При и първи награди. Зуев има 22 самостоятелни изложби в Русия, Европа, САЩ, Канада, Япония и Китай. Негови творби са притежание на осем държавни музеи и галерии в Русия и на 14 държавни и частни галерии в Европа и САЩ, сред които Асоциацията за съвременно изкуство в Шамалие, Франция; Художествената галерия в Банска Бистрица, Словакия; Дейвис Музей, Масачузетс, САЩ; Музея в Малборк, Полша; Музея за съвременно изкуство, Ибиса, Испания; Международен екслибрис център, Синт Никлас, Белгия; Националния музей на Краков, Полша; Музей Сакима Арт, Окинава, Япония; Художествената галерия в Лодз, Полша и други. Живее и работи в Нижни Тагил, Свердловска област, Русия.

Владимир Чукич: Роден на 10 октомври 1958 г. в град Хасково. През 1977 г. завършва Художествената гимназия в град Казанлък  със специалност „Графика и илюстрация на книгата”.
Участва в национални и международни биеналета на графиката, включително в Канагава, Япония (1988, 1989, 1990), Любляна, Словения (1985, 1987), Белград, Сърбия (1991), Градо, Италия (1987) и други.
Има над 25 самостоятелни изложби и множество спечелени награди в конкурси, включително Първа награда за графика - Биенале на графиката, Варна (1987 г.), Награда за графика на конкурса на „Алианс България" (2008 г.), Награда на галерия „Дяков”, Пловдив (2010 г.), Гран При в Международна изложба на графиката, Минск (2009 г.). Живее, свири JAZZ и рисува в Кърджали.

Калоян Илиев- Кокимото: Роден през 1979 г. в град Варна.
Завършва Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий” със специалност „Графика” през 2007 г. и специализира в сферата на Графичния дизайн в Академията по изкуствата в Лодз, Полша през 2008 г.
Има над 35 самостоятелни изложби у нас и в чужбина и над 60 участия в сборни изложби.
Печели множество награди, някои от които са: Втора награда за Живопис в Международен конкурс за изкуства "Антонио Гуалда", Гранада, Испания (2006), Награда за Графика в "Национална кампания България - част от Европейския пъзел" София, България (2006), Награда за Графика, Higashi Chichibu, Сайтама, Япония (2008) и други.
Негови творби са притежание на галерии и частни колекции в Италия, Япония, Тайланд, Китай, Уругвай, Испания, Дания, Холандия, Белгия, Полша, България, Румъния, Турция, Сърбия и др.
Живее и работи във Варна.

Откриването е от 18:30 часа на ул. Хан Крум № 8. Изложбата продължава до 5 март.

Чуйте още от Нели Вълчева, галерист и мениджър на Арт Галерия Ларго:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Файненшъл таймс" представи "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов сред най-добрите книги на седмицата

Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата".  "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..

публикувано на 26.07.25 в 09:39

Фестивалът РАДАР отново във Варна през август

Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..

публикувано на 25.07.25 в 15:05

Иван Сутев за дърворезбата: Освен талант, трябва да има и много труд

Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми..

публикувано на 24.07.25 в 14:25

Предстои петото издание на фестивала Varna Rock Adventure

Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите  Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова.   Tази година сцената е..

публикувано на 24.07.25 в 12:07

Петя Йончева: "Алея на книгата" няма да се състои поради липса на комуникация с Община Варна

Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...

публикувано на 22.07.25 в 14:40

Да преобразиш подлез: Николай Чакъров за проекта "Капитан Петко войвода"

Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора.  Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..

публикувано на 22.07.25 в 12:35

Светослава Георгиева: Община Варна не премахва "Алея на книгата", решението е на организаторите

Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..

публикувано на 22.07.25 в 12:30