Изследването на Слънчевата система и екзопланетите помага да се разбере какво би могло да е бъдещето на Земята, но тя не е директно застрашена от космическата радиация заради явления в Космоса. Това коментира в пред БНР проф. Йорданка Семкова, доктор на физическите науки в Института за космически науки към БАН:
„Това е проблем в дългосрочен аспект, ние точно затова изследваме, например, Марс, защото хипотезата е, че преди милиарди години климатът на Марс е бил подобен на този, който е сега на Земята и може би е съществувал живот на Марс, съществували са добри условия за живот на Марс. Но поради изчезването на атмосферата на Марс, сега тя е една необитаема планета. Така че изследването на други планети от Слънчевата система, както и екзопланети, помага на нас, хората, да разберем далечното бъдеще на Земята, но тук не става дума за краткосрочни климатични промени, такива, които да доведат до критични ситуации на Земята. По-скоро значение имат някои промени, свързани с човешката дейност на Земята“.
В предаването „Хоризонт до обед“ проф. Семкова коментира и как да се върне респекта към науката от гледна точка на разпространяването на всякаква информация в интернет:
„Респектът към това може да се върне именно чрез убедителни представяния на научни факти на всички нива, започвайки от най-ранната детска възраст, учейки в училищата и в семействата как да отделят истината от неистината и продължавайки със следващите години на образованието, но това аз мисля, че наистина ще става все по-голям проблем, отсяването на истината от неистината, защото информацията все повече се разпространява и то абсолютно всякаква информация абсолютно неконтролирано. Наш дълг и на учените е в такива случаи непрекъснато да казваме своето мнение по достъпен за хората начин, така че да разберат каква е истината и много е важно в училищата да не се спекулира с факти, които са факти, които са известни и доказани вече, и с полуистини, които циркулират навсякъде в интернет“.
Интервюто с Йорданка Семкова можете да чуете в звуковия файл.
В неделя ще преобладава ясно и слънчево време, следобед с временни незначителни увеличения на облачността. Ще духа слаб север-северозападен вятър, следобед по крайбрежието ще духа умерен бриз. Минимални температури между 15° и 20°, максималните във вътрешността ще се повишат и ще са от 30° до 35°, само по крайбрежието ще се запазят малко..
Група деца, приятели на Социалната чайна във Варна, се заемат с вдъхновяваща мисия: приготвяне и продажба на домашна лимонада с кауза. Инициативата има за цел не само да разхлади минувачите в горещите дни, но и да събере средства за насърчаване на детската инициативност и развитието на пространството за деца и младежи в Чайната...
Кампания "Неволя" се провежда на входа на Морската градина във Варна. Варненецът Емил Ефендулов и приятелката му Милена Димитрова раздават безплатно комплекти чували за смет, ръкавици и щипки за събиране на отпадъци на всички, които искат да участват в кампанията им. Идеята е да не викаме неволята, а сами да участваме в превръщането на..
Петото измерение, отговорите на човечеството, въпросите за времето и духовността във физиката - това са темите, които бушуват в съзнанието на Кристиан Ивковски, 16-годишният физик от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна. Той прилага различен подход в точните науки и вярва, че това, което все още не може да се обясни, се крие в петото..
Българският фермерски съюз организира във Варна специализирано изложение на местни фермерски и млечни продукти. Събитието се провежда днес и утре в градинката между Община Варна и Археологическия музей и събира десетки производители от цялата страна. Участие в изложението вземат регистрирани земеделски стопани и представители на малки и средни..
Зоопаркът във Варна призовава гражданите да се въздържат от носенето на гларуси, чайки, гълъби и други многобройни птици, за спасяване там. Това е спасителен център основно за защитени видове животни и няма как да се спасяват всички повсеместно разпространени видове, обясни Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Тя добави, че това са агресивно..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..