Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са жените „компютри” в астрономията?

Най-известните  жени в астрономията ще бъдат представени на публична лекция във варненската Обсерватория днес. Лекцията е подходяща за ученици от среден курс на обучение и възрастни и е при вход свободен от 17.00 часа. Автор е Ева Божурова, астроном и старши учител в НАОП "Николай Коперник", която разказа за радио Варна...

20 жени, наречени „жени компютри”, работят в Харвардската обсерватория в края на 19 в. Компютър тогава е било название не на техническо устройство, а на длъжност. И тъй като е нямало компютри, жените са вършили рутинната работа по изчисленията. Правили са измерванията и обработката на данните, построяването на графиките и при това са изобретявали изключително интересни методи за бързо и точно справяне с тази работа, както и за проверка на точността. С това, обаче, тяхната работа въобще не се изчерпва.

Най-известните от тях са Ани Кенън и Хенриета Ливит. И двете са били глухонеми, а доста от жените в тази група са имали физически увреждания. По тогавашните нрави те не са могли да се омъжат, поради което не са имали издръжка и е трябвало да работят. Те са получавали по-малка заплата от заплатата на най-ниско платения администратор мъж в университета.

Но са били образовани. И макар, че са завършили университет, не са имали други професионални перспективи, освен тази – да работят като „компютри” в Харвардската обсерватория.

Хенриета Ливит е открила една фундаментална закономерност свързана с един вид пулсиращи звезди наречени цефеиди. Изследвайки тези звезди в една съседна на нашата галактика – Големия магеланов облак, тя открила, че има зависимост между периода на пулсирането и средния блясък на тези звезди. Тази зависимост е помогнала по-късно да се определи за първи път от Едуин Хъбъл разстоянието до други галактики и стои в основата на откриването на разширението на Вселената.

Ани Кенън е имала главна задача да се занимава със спектралната класификация на звезди и е усъвършенствала спектралната класификация до вида, в който днес се използва. Успяла е да обработи спектрите на около 300 000 звезди.

За този си труд жените на получават професионално признание. Единствено техните имена са останали, а техния принос е оценен  по-късни години.

Защо след толкова години еманципация, мъжете все още държат първите места в науката астрономия?

И в астрономията процесът на уеднаквяване на позициите е бавен и изисква десетилетия, коментира Ева Божурова.

Няма вече дискриминация в развитите страни към жените, които искат да се занимават с наука. За съжаление дискриминацията се е видоизменила и днес тя не е срещу жените, а срещу майчинството. Онези жени, които решат да имат деца много често се отказват от научната си кариера, което е жалко,  защото науката губи от това.

Равноправието от жените ще се постигне тогава, когато една жена, която успее в науката бъде хвалена не защото тя е жена и е постигнала това, а защото просто тя е постигнала това независимо дали е жена. Или мъж.

Чуйте още в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителен бал събира средства за талантливи деца от Добрич

Дамският клуб „Майчина грижа“ в Добрич организира тази вечер своя традиционен благотворителен бал. Целта е събирането на средства за финансово подпомагане на стипендиантите на клуба, които са даровити деца в неравностойно материално положение или с един родител. Жените от клуба осигуряват стипендии за около 30 деца всяка година. Благотворителният..

публикувано на 22.11.24 в 06:30

Отбелязваме Международния ден на корейската туршия кимчи

На днешната дата се отбелязва Международния ден на известната корейска туршия кимчи. Кимчи е известно корейско ястие с ферментирало зеле и зеленчуци. Приготвянето на кимчи и споделянето на зимнина, както и цялостната празнична атмосфера и вълнение е наречено "кимджанг". От 2013 г. "кимджанг" е практика, включена в Списъка на ЮНЕСКО за..

публикувано на 22.11.24 в 06:22

Осми национален студентски фолклорен фестивал ще се проведе във Варна

На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..

публикувано на 21.11.24 в 15:47

Арменската православна общност във Варна има своя нов духовен водач

Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на  Арменската православна общност във Варна.  Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..

публикувано на 21.11.24 в 13:50
Снимката е илюстративна.

Спасиха видра, затворена в маза в кв. "Аспарухово"

Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..

публикувано на 21.11.24 в 10:58

Биткойнът надхвърли 95 000 долара за първи път

Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..

публикувано на 21.11.24 в 10:47

Най-младата баба у нас на 28 години

В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..

публикувано на 21.11.24 в 10:18