Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На село в Петров дол

Село Петров дол се намира на 6 км от Провадия. Първи данни за него са открити още през 1635 г. Населеното място тогава е носело името Дерекьой, наричано е и Петрина река.

Гостоприемни, сърцати, хора с големи и топли души, срещнахме в Петров дол.

На площада пред кметството има селска чешма. Кметът Добромир Пенчев ни разказа, че това място често служи за отдих както на туристи и гости, така и на жителите на селото. Наоколо се вижда цветна детска площадка, където е поставен и един от символите на селото – червените кончета-люлки.

Снимка: Румен Сарандев

Местните твърдят, че и в делник, и в празник, и добро и в лошо, са задружни – помагат си и и искрено държат едни на други. В това се уверихме и ние – Дана Момчилова, Румен Сарандев и Олга Карова.

Към Народно читалище „Вичо Иванов“ има две музейни сбирки. Едната е етнографска, тя е подредена като работен кът със стан и всички пособия, необходими за обработването на прежда. Гостна стая и кухня ни показват как навремето са живели петровдолци. Другата музейна сбирка илюстрира поминъка в селото, в нея са експонирани различни инструменти за земеделие. Защото земята – тя е най-ценна за жителите на Петров дол. Тук са корените им. Върху нея преди десетки години са построили читалището – символ на селото. В нея е експонирана и най-старата носия.

Преди хилядолетия в района на Петров дол е текла река, оформила причудливи форми в скалите. По-късно в местността уединение са намерили монаси-отшелници, разказа кметът на селото Добромир Пенчев и председателят на читалището Снежанка Колева.

Навсякъде около Петров дол можете да видите спиращи дъха гори. До някои от тях, обаче, туристите нямат достъп.

Разхождайки се из Петров дол се срещнахме с Веселин Владимиров, когото всички наричат Бат Весан. Години живял в чужбина, той се е завърнал в Петров дол заради носталгията по детството и желанието да превърне родната стара къща в имение. Къщата за гости приема посетители от близо и далеч, а домакинът ги посреща с ръчно набрани билки, сушени плодове, домашно сирене и кашкавал.

Снимка: Румен Сарандев

Млади и стари, богати и бедни, местни и придошли. Всички живеят заедно в Петров дол. То ни хареса най-вече заради хората, с които се срещнахме! Хора – топли и истински. Също като Петров дол!

Снимка: Румен Сарандев




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45