Всички знаем, че начинът на живот е този, който определя в много голяма степен и как ще съхраним ума си през годините. Днес е Световният ден на мозъка, определен за такъв в Европа през 1997 година. Посветен е на познанието за развитие и функциониране на мозъка като път към преодоляванeто на редица тежки заболявания.
Изчислено е, че мозъкът на човек на средна възраст тежи 1 424 грама и съвсем естествено с напредване на възрастта грамажите намаляват. Това е неизбежно. Какво обаче можем да избегнем? Разбира се, лошите болести. За да не ни се случат трябва да се грижим за мозъка си, да не го оставяме да си почива, съветва световно признатият специалист по Алцхаймер проф.Лъчезар Трайков, понастоящем лекар в Александровска болница.
"Нужни са физически упражнения от типа разходки, ходене в планината, като не е необходимо да покриваме някакви олимпийски рекорди. Също и ходене в парка. В съчетание със средиземноморска храна, социални контакти.
В България човек над 65 години, особено след пенсионирането си, се затваря в къщи и започва да общува само с децата и внуците си. Това е груба грешка! Българските пенсионери са облечени в тъмни дрехи, а ако погледнете в една европейска столица ще видите, че възрастните като станат на 65 години, като че ли тогава се сещат да носят розово, жълто, светло синьо и каквото се сетите друго.
У нас над 70 години никой не смее да посегне към компютър, което е груба грешка, ако не го е направил на по-млада възраст. Никой не смее да поеме предизвикателството да замине и да отиде на непознато място.
Тази инерция е пагубна за мозъка. Тя е бич за мозъка!", коментира за Радио Варна проф. Лъчезар Трайков.
Документалният филм "Кой е професор Чирков" представя живота и постиженията на бележития българския хирург Александър Чирков. Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и да предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохиругия, изградил и най-добрата в България специализирана..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро..
На 29 април светът отбелязва Деня на танца - празник на движението, културата и емоцията. Танцът е универсален език, който преодолява бариерите между хората и свързва сърцата им чрез ритъм, танц и изразност. В България културата за танцовото изкуство не е толкова разпространена, но отношението към балета е добро. Това каза танцьорът и хореограф..
Ротари клуб Балчик успешно осъществи инициативата "Здраве на екрана", която включва дарение на интерактивни монитори за МБАЛ Балчик и медицинския център. Целта на инициативата е да предостави вдъхновяващо и образователно съдържание за пациентите на болницата чрез видеа, посветени на здравословния начин на живот, правилното хранене, физическата..
Историята на днешния ден е свързана с капитан Кук, кораба „Индевър“ и Австралия. Предлагам да пробваме със забавната версия. В стил „истории, които няма как да чуете в училище“. Годината е 1770-та. Мястото — някъде в Тихия океан. Корабът е „Индевър“, а времето вероятно следобедно, защото нашият герой, капитан Джеймс Кук -..
Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..
За поредна година известната в цял свят двойка египетски лешояди се завърна в България в гнездото си близо до град Провадия. Семейството пернати е известно у нас и зад граница, защото е едно от малкото, което можем да наблюдаваме на живо в YouTube, благодарение на инсталираната в гнездото им камера. Сътрудници на Българското дружество за..