Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сборна румънска изложба гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата „24+24 LIMITROPHE” е проект, който се организира и реализира в сътрудничество със Съюз на българските художници и Съюза на визуалните артисти в Румъния. Откриването е днес от 18.00 часа в Градска художествена галерия във Варна. Куратори са Зузу Каратанасе от Румъния и професор Валери Чакалов от България. Експозицията поставя началото на художествен културен обмен между двете държави. До края на годината селекция от 24-ма български художинци ще върне визитата с изложба в Румъния. Румънските произведения на изкуството от „24+24 LIMITROPHE” ще останат в залите на Градската художествена галерия във Варна до 14 април, сподели художникът Разван Драгош.

Изложбата се казва "24+24 LIMITROPHE (пограничен)"...

Това означава, че тук във Варна са поканени 24-ма артисти от Румъния. Това са 24 много важни художници от Съюз на художниците в страната ни. В изложбата участват председателят на творческия съюз, заместник-председателят и почетния председател на сдружението, както и други важни и международно признати артисти, които са познати в много страни. Работите, които сме представили в тази гостуваща сборна изложба, са изпълнени в различни техники – керамика, графика, маслени творби, текстил, скулптура и много други. Всъщност с тази изложба поставяме началото на художествен обмен. Защото 24-ма художници от България след това ще гостуват в Румъния. За това и я нарекохме "Лимитроф" – "Пограничен" – заради границата между Румъния и България.

Тази изложба представя ли съвременното румънско изкуство?

Да, разбира се, всяка творба е на съвременен художник от Румъния. Това са творци, които работят днес. Също така в изложбата са представени серия от работи, не само по една картина от автор. Всеки участва с повече творби, както сам е решил. Искаме да покажем всички контрасти в изобразителното изкуство в Румъния. Произведенията заемат целия първи етаж на Градската художествена галерия във Варна.

Кои са така най-отличителните имена в Изложбата?

Тук е представен Александру Гилдуш, който е почетен председател на Съюза на румънските визуални артисти и е печелил много големи международни награди. Тук е и председателят на съюза Петру Лукачи и неговият заместник Георги Дикан, който има много изложби извън Румъния. И много други. Тук е представена с текстилни платна Даниела Фрумушано. Тя също има много международни изложби, както и Овидиу Ионеску с неговите керамични скулптури, който през 1992 печели много престижна награда в Япония. 

С тази изложба представяте най-различни аспекти от румънските популярни артисти?

Точно така, много и различни художествени техники като графика, текстил, скулптури, керамика. Изложбата е сборна, защото в румънския съюз не членуват само художници, които рисуват. Избрахме произведения на артисти от всички творчески направления. Представили сме традиционни и модерни техники.

Каква е ситуацията с изкуството в Румъния? Правителството помага ли?

Имаме много институции, които участват в подпомагането на изкуството в Румъния. Партнираме си с правителството.

Това национална политика ли е?

Имаме различни програми, които помагат на румънските артисти и които се спонсорират от правителството. Водим директни разговори с представителите на властта. Голяма част от проявите, които съюзът организира, са подпомагани от правителството.

Нещо да добавите накрая?

Много сме доволни, че гостуваме във Варна. За нас е чест да направим тази изложба. Също така се радваме, че имаме шанса да направим подобна изложба на български артисти в Румъния - да осъществим тази обмяна на изкуство през границата. Има много други изложби на румънски художници в България, но не и на това ниво.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба "Така виждам Варна" в Музея за история на Варна

 Откриването на изложба, създадна от варненски ученици, ще се състои от 16.30 ч. в Музея за история на Варна, който се намира на ул.“8-ми ноември“ № 3. Експозицията е под наслов „Така виждам Варна“, който носи творческия заряд и труд на мотивираните ученици от училищата СУ за ХНИ "Константин Преславски", Първа езикова гимназия и ГПЧЕ..

публикувано на 26.06.24 в 16:06

Фюжън от класическа, фолклорни мелодии и цигански танци предлага тази вечер ММФ „Варненско лято“

Фюжън от класическа, фолклорни мелодии и цигански танци предлага Международният музикален фестивал „Варненско лято“ тази вечер на жителите и гостите на града. От 19:00 часа в Държавна опера - Варна, посетителите ще имат възможността да се насладят на изпълненията забележителния френски ансамбъл Сирба и необикновения спектакъл „Tantz!”. Това, което..

публикувано на 26.06.24 в 10:34

Еньовден отбелязват в Балчик

Историческият музей в Балчик отправя покана днес  за отбелязване на празника Еньовден. От 16.30 часа в Етнографската къща присъстващите ще се потопят в света на предците ни и ароматните билки, за да почетат природата и лечебната и сила.  За празничното настроение ще се погрижат Детска танцова школа "Балик" и хор „Добруджанки“. при Народно читалище..

публикувано на 24.06.24 в 08:27

Световна премиера на откриването на Международния музикален фестивал "Варненско лято" 2024

С концерт на Симфоничния оркестър на Варненската опера под диригентството на Константин Илиевски във Варна се откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. На откриването присъстваха артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен, кметът на Варна Благомир Коцев и директорката на Театрално-музикалния..

публикувано на 23.06.24 в 10:18

Днес започва Международният музикален фестивал "Варненско лято"

Днес на сцената на Държавна опера-Варна ще бъде официално открит Международният музикален фестивал "Варненско лято" 2024. Програмата започва със Симфоничен концерт, включващ произведенията Рапсодия „Вардар“ на Панчо Владигеров,  световна премиера на "Ouverture en forme d'Espérance" оп. 43 от Патрик Дюър, Концерт във Фа от Джордж..

публикувано на 22.06.24 в 10:50

Явор Гърдев ще снима игрален филм по "Ян Бибиян"

Явор Гърдев ще снима игрален филм по "Ян Бибиян". "Това е мое желание отпреди няколко години. Харесвам романа на Елин Пелин, защото дава много интерпретативни възможности. Сценарият на филма ще е заедно със Захари Карабашлиев - инициатор на проекта", съобщи за Радио Варна режисьорът Явор Гърдев.  Проектът има частично финансиране от Националния филмов..

публикувано на 21.06.24 в 14:40

Бъдещето на световното кино представя лентите си в Балчик

За поредна година Американската фондация за България и „Двореца Балчик“ организират специални прожекции на филми от популярния Международен студентски филмов фестивал „Ранно пиле“. От 27 до 29 юни 2024 г. в Каменна зала ще бъдат представени наградените филми от 19-то му издание. Акцент тази година ще бъде специална селекция от анимационни филми, които..

публикувано на 21.06.24 в 12:22