Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сборна румънска изложба гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата „24+24 LIMITROPHE” е проект, който се организира и реализира в сътрудничество със Съюз на българските художници и Съюза на визуалните артисти в Румъния. Откриването е днес от 18.00 часа в Градска художествена галерия във Варна. Куратори са Зузу Каратанасе от Румъния и професор Валери Чакалов от България. Експозицията поставя началото на художествен културен обмен между двете държави. До края на годината селекция от 24-ма български художинци ще върне визитата с изложба в Румъния. Румънските произведения на изкуството от „24+24 LIMITROPHE” ще останат в залите на Градската художествена галерия във Варна до 14 април, сподели художникът Разван Драгош.

Изложбата се казва "24+24 LIMITROPHE (пограничен)"...

Това означава, че тук във Варна са поканени 24-ма артисти от Румъния. Това са 24 много важни художници от Съюз на художниците в страната ни. В изложбата участват председателят на творческия съюз, заместник-председателят и почетния председател на сдружението, както и други важни и международно признати артисти, които са познати в много страни. Работите, които сме представили в тази гостуваща сборна изложба, са изпълнени в различни техники – керамика, графика, маслени творби, текстил, скулптура и много други. Всъщност с тази изложба поставяме началото на художествен обмен. Защото 24-ма художници от България след това ще гостуват в Румъния. За това и я нарекохме "Лимитроф" – "Пограничен" – заради границата между Румъния и България.

Тази изложба представя ли съвременното румънско изкуство?

Да, разбира се, всяка творба е на съвременен художник от Румъния. Това са творци, които работят днес. Също така в изложбата са представени серия от работи, не само по една картина от автор. Всеки участва с повече творби, както сам е решил. Искаме да покажем всички контрасти в изобразителното изкуство в Румъния. Произведенията заемат целия първи етаж на Градската художествена галерия във Варна.

Кои са така най-отличителните имена в Изложбата?

Тук е представен Александру Гилдуш, който е почетен председател на Съюза на румънските визуални артисти и е печелил много големи международни награди. Тук е и председателят на съюза Петру Лукачи и неговият заместник Георги Дикан, който има много изложби извън Румъния. И много други. Тук е представена с текстилни платна Даниела Фрумушано. Тя също има много международни изложби, както и Овидиу Ионеску с неговите керамични скулптури, който през 1992 печели много престижна награда в Япония. 

С тази изложба представяте най-различни аспекти от румънските популярни артисти?

Точно така, много и различни художествени техники като графика, текстил, скулптури, керамика. Изложбата е сборна, защото в румънския съюз не членуват само художници, които рисуват. Избрахме произведения на артисти от всички творчески направления. Представили сме традиционни и модерни техники.

Каква е ситуацията с изкуството в Румъния? Правителството помага ли?

Имаме много институции, които участват в подпомагането на изкуството в Румъния. Партнираме си с правителството.

Това национална политика ли е?

Имаме различни програми, които помагат на румънските артисти и които се спонсорират от правителството. Водим директни разговори с представителите на властта. Голяма част от проявите, които съюзът организира, са подпомагани от правителството.

Нещо да добавите накрая?

Много сме доволни, че гостуваме във Варна. За нас е чест да направим тази изложба. Също така се радваме, че имаме шанса да направим подобна изложба на български артисти в Румъния - да осъществим тази обмяна на изкуство през границата. Има много други изложби на румънски художници в България, но не и на това ниво.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Канят за участие в Национален преглед на художествената самодейност на хората от третата възраст

XXVI издание на фолклорния фестивал-надпяване на хората от третата възраст ще се проведе на 2 август на сцената на НЧ "Васил Левски-1959" в Балчик. Желаещите да участват могат да се запишат до 15 юли на телефони 089 555 4085 - Ангел Събев, председател на Общинския съвет на пенсионерите - Балчик, 088 652 0886 - Гинка Иванова, секретар на ОбС на..

публикувано на 01.07.25 в 16:49

"Кукла" на Атлас за първи път на диск и плоча

Легендарният първи албум на Атлас „Кукла” ще оживее отново за феновете на българския рок от началото на 90-те години. Някога издаден само на касетка, сега „Кукла” ще бъде преиздаден за първи път с ремастериран звук на винил и компакт диск . Над новото издание на „Кукла” работят двама дългогодишни фенове на Атлас, а плочата е произведена в “Rakamakafon”,..

публикувано на 29.06.25 в 15:10

Очаквайте изложбата „Тракийският войн“

И зложбата „Тракийският войн“ се открива на 30 юни в залата за временни експозиции на първия етаж в Археологическия музей на бул. „Мария Луиза“ 41 във Варна.  Включени са ценни експонати от Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ) и от Регионалните исторически музеи в Пловдив, Русе, Шумен и Варна.  Експозицията ще..

публикувано на 27.06.25 в 10:34

46-и пехотен Добрички полк обра овациите на фестивал в Москва

Регионалният клуб "46-и пехотен Добрички полк" към Национално дружество "Традиция" се завърна от успешното си участие на историческия фестивал "Времена и епохи" в Москва. Възстановчиците от Добрич за пети път имаха честта и отговорността да представят българската военноисторическа реконструкция на един от най-големите фестивали в света, събрал тази..

публикувано на 27.06.25 в 08:08

Започва фестивалът "Аспарухово пее и танцува" (ПРОГРАМА)

От днес в парк "Аспарухово" във Варна започва фестивалът "Аспарухово пее и танцува".  Съборът е ежегоден и се провежда през месец юни. Мария Илиева, Звезди и Легионерите и Мария Илиева са част от програмата на събитието тази година. Днес на сцената ще излезе Нелина.  Първото издание на "Аспарухово пее и танцува" е през  1966 г. В празничната програма..

публикувано на 26.06.25 в 16:00

Международното триенале "Духът на акварела" 2025 се открива на 1 юли във Варна

Четвъртото издание на Международното триенале "Духът на акварела" ще разположи своята основна експозиция от 1 до 30 юли 2025 г. в залите на първия етаж на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна.  В основната експозиция участват над 350 художници от 51 страни. Тя включва селектирани творби, почетни участия, както и произведения..

публикувано на 26.06.25 в 15:30

Джулай се завръща у дома

С концерт на 30 юни срещу 1 юли Варна ще посрещне Джулая. Традицията, която Община Варна връща "у дома".  Джулай Морнинг е уникален за България и света феномен. Всяка сутрин на 1 юли хиляди се събират на брега на морета, за да посрещнат първият юлски изгрев. Празникът на свободния дух се заражда точно във Варна преди повече от четиридесет години. „July..

публикувано на 25.06.25 в 14:12