В продължение на 35 месеца екип на РИОСВ Варна ще изпълнява проект за възстановяване и опазване на природното местообитание Крайречни смесени гори в поддържан резерват „Балтата“. Чрез програма „Околна среда“ ще бъдат инвестирани 873 хиляди лева. Проектът ще завърши през октомври 2021 година.
Христина Генова – директор на екоинспекцията, заяви, че това са мерки, с които се цели съхранение на най-северната лонгозна гора на Българи.
Поставени са няколко специфични цели и задачи, сред които изготвяне на актуалното състояние на дървесната растителност, посочи ръководителят на проекта Теодор Даскалов.
След около месец ще започне обхождане на местообитанието, за да се установят причините за съхнене и увеличаване на мъртвата дървесина. Предполага се, че основният вредител е ясеновият хоботник, разясни експертът Санял Кръстева, който засяга младите листни пъпки.
Сред мерките, които ще бъдат взети – феромонови уловки, както и пръскане със самолет.
Освен това ще се изследват по физикохимичен анализ водите в „Балтата“, за да се установи има ли замърсяване, както и водните количества, които са нужни за нормалното развитие и овлажняване на гората през различните сезони.
В местността има осем вида дървета, но 85 процента е полският ясен и около 14 на сто черна елша, които са типични за лонгозната гора и живеят във вода.
Изпълнителният директор на „Албена“ АД Красимир Станев увери, че ще окажат съдействие за извършване на огледа с дронове, тъй като резерватът е ценна част от черноморския курорт.
При проверка на гумаджийници инспектори ще маркират с цветен спрей излезлите от употреба гуми, за да се търси отговорност за нерегламентирани сметища. От дирекция "Екология" ще използват практиката на район "Владислав Варненчик", каза директорът й Петко Попов. Той коментира, че вече се вижда ефектът от създаването на интерактивната карта, на която..
Страната ни няма необходимата готовност за бедствие от мащаба на това в Испания. Това каза проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата. Той посочи, че държавата има разписани планове за управление на риска от наводнения, но въпросът е доколко тези нормативни документи, които са налице отдаван, се изпълняват. Може да останем с извода, че не..
Заповедта за премахването на 67 броя иглолистни дървета във връзка с изграждане на жилищна сграда в близост до Паметника на българо-съветската дружба е подписана в последните дни от управлението на предходното ръководство на Община Варна. Документът е разписан на 10.11.2023 г. от временно изпълняващия длъжността кмет тогава Пейчо Пейчев. Това става след..
Община Варна ще възложи да бъде извършен ремонт на фасадата на административната сграда на варненския район „Аспарухово" на ул. „Народни будители“ № 2. Общата планирана стойност на строителните дейности е до 130 000 лева без ДДС. Необходимостта от възстановяване на сградата е вследствие на щетите, предизвикани от природното бедствие на 19 ноември..
Няма доказан грип във Варна, но случаите на ковид се увеличават. Това каза д-р Анка Баева, началник на отдел "Противоепидемичен контрол" към Регионалната здравна инспекция - Варна. Морската столица е далеч от грипна обстановка, в момента се разпространяват парагрипни вируси и аденовируси, които засягат дихателните пътища, обясни експертът. Най-често..
7 от общо 8 политическите координатори от комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика на Европейския парламент одобриха кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар по стартъпите, изследванията и иновациите, съобщава БНР. Против е била само Левицата, не е имало представител на "Европа на суверенните нации", съобщи..
В следващите шест месеца наемането на персонал в основни сектори значително ще се свие. Повече от половината от работодателите в страната няма да наемат нови служители през следващите шест месеца според седмото национално проучване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ). Тридесет и два процента от анкетираните 1197..