Храната, която ядем, води до преждевременната смърт на 11 милиона души годишно, сочи ново авторитетно проучване, цитирано от Би Би Си.
Анализът, публикуван в медицинското издание „Лансет“, разкрива, че нашата всекидневна диета е по-голям „убиец“ от тютюнопушенето и е замесена в един от всеки пет смъртни случая в света.
Солта – независимо дали е в хляб, соев сос или обработени месни продукти, скъсява най-много животи.
Изследователите уточняват, че проучването им не е за затлъстяването, а за „нискокачествените“ храни, които увреждат сърцето и водят до рак.
„Глобалното бреме на заболяванията“ е най-авторитетната оценка за причините за смъртност във всяка страна в света.
Анализът използва оценки за хранителните навици в държавите, за да установи колко често те водят до скъсяване на живота.
Опасните диети съдържат твърде много сол, твърде малко пълнозърнести храни, твърде малко плодове. Ниски нива на прием на ядки, семена, зеленчуци, омега-3 от морски храни и фибри са сред другите мащабни „убийци“.
„Открихме, че нашата храна е водещ фактор за здравето в света и наистина е много важна“, заяви проф. Кристофър Мъри, директор на Института за оценка на здравето във Вашингтонския университет.
Около 10 млн. от 11 млн. свързани с храна смъртни случаи в света се дължат на сърдечнo-съдови заболявания, при които солта е фактор. Тя повишава кръвното налягане и така увеличава риска от сърдечни пристъпи и удари.
Пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци имат противоположния ефект.
Изследването показва и че във всяко кътче на света се пият твърде много безалкохолни газирани напитки- средно повече от 10 пъти от препоръчителния прием.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..