Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йоан Димчовски - от клавишите към струните

Йоан Димчовски
Снимка: Радио Варна


Колко е важно да спечелиш за награда професионален звукозапис и как той ще помогне за развитието на един млад музикант? Срещаме ви с Йоан Димчовски, възпитаник на Националното музикално училище „Любомир Пипков” в София. 17-годишен той вече е носител на редица награди у нас и зад граница. Спечели  и специалната наградата на Радио Варна от 31-то издание на фестивала „Дни на класическата китара”  - професионален звукозапис в медиата, който вече е факт.

Устремен е напред към онези среди и държави, където ценят класическата музика изпълнена на китара. И според него България не е сред тях. Радва се на всеки успех и на всяка награда и ги цени, защото знае колко труд е положил, за да ги постигне.

Обича музиката – не само тази, която свири, но и онази, която можеш да почувстваш – от последния хит /което много рядко се случва/, през рагтайм, джаз до ...  Бах.

Звукозаписът остава завинаги. Мога да го слушам и след 30 - 50 години. Той е като снимката - остава завинаги, като един спомен.
Ще го използваш ли и къде?
Предполагам, че ще го използвам, но все още не знам къде.
Кога "проходи" музикално?
Бях на 4 години, бяхме на нещо като лагер с родителите ми. Там имаше един роял, на който съм започнал да свиря. И една от приятелките на родителите ми - Диляна Мичева, дошла в залата и казала, че съм бил много музикален.  Аз съм свирил нещо много тъжно, което съм казал, че е за зайченцето Бяло, на което майка му умира. Тя ни запозна с една преподавателка в Севлиево, при която започнах уроци по солфеж и пиано. И реално на 4 години започнах да се занимавам с музика свирейки на пиано.
Сега, обаче, свириш на китара.
Когато кандидатствах в музикалното училище след 4 клас, понеже кандидатствах и с двата инструмента и на двата имах шестици, ме попитаха кое да ми бъде главния предмет. И аз отговорих китара, защото реших, че тя ми е по-интересна, може би защото по-малко време бях свирил на китара.
Къде искаш да се реализираш?
Навън, защото там има повече реализация. За жалост в България класическата музика е нещо, което се слуша от класическите музиканти, понякога и от родителите и много малко хора извън тях.
Каква музика си пускаш в слушалките?
Мога да слушам абсолютно всякаква музика. Винаги е различно и зависи от настроението.
Чуйте още в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Урбанист от Дания: Веломрежата във Варна на места на места не е добре свързана

Морската градина на Варна е невероятна. Такова място нямат Копенхаген и други големи градове. Това сподели специално за Радио Варна датският урбанист Леон Легеланд, след разходката си с велосипед в морската столица.  “Устойчива градска мобилност - хора и публични пространства” беше темата на третото събитие от тазгодишното издание на “Форум за Варна”,..

публикувано на 30.09.24 в 07:20

Какви монети са сечени в древния Одесос?

Бившият колекционер на монети Иван Попов представи във Варна по време на научната конференция "Културното наследство на Варна и Черноморския регион", която се провежда в планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров", лекция на тема "Тракийските и римски монети, сечени в древния Одесос".  Попов е имал колекция от над 3700..

публикувано на 28.09.24 в 14:05

Станислав Стилянов: Травъл блогърството прави рекламата на България като туристическа дестинация по-ефективна

В Международния ден на туризма ви срещаме с пътешественика Станислав Стилянов, който е посетил множествто дестинации по света, както и познати и нетолкова познати места и кътчета в България. Всичките си пътувания той описва в своя туристически блог. С травъл блогърство Стилянов се занимава активно от 4 години и е член на Асоциацията на..

публикувано на 27.09.24 в 09:33

Johnny Hedlund (UNLEASHED): В дигиталния свят автентичността е все по-предпочитана

Интервю с Johnny Hedlund (UNLEASHED) В началото на годината шведските дет законодатели UNLEASHED изкараха сборник с парчета, записани преди да издадат първия си албум. 35 години и 14 албума по-късно с него бандата направи лек завой към началото. Един вид от „Before the Creation of Time“ наднича творческият потенциал на част от юношите бледни..

публикувано на 27.09.24 в 08:10
Антъни Лерма

Методика за подобряване функциите на ума и тялото въвежда ХамелеON

Методика за подобряване функциите на ума и тялото за възрастни и деца, въвежда в дейностите си варненската младежка организация ХамелеON към Сдружение „Няма невъзможни неща“. Тя се основава на движенията на източните бойни изкуства и помага за подобряване на координацията между лявото и дясното полукълба на мозъка. Нейн създател е Антъни..

публикувано на 26.09.24 в 07:00

Посланикът на Азербайджан: До края на годината се очаква Азербайджан да увеличи доставките на газ към България

Посланикът на Азербайджан в България. Н. Пр. д-р Хюсейн Хюсейнов беше на посещение във Варна. Това е първата визита на дипломата в морската столица. "Още с пристигането си  във Варна останах много впечатлен от морето, от хората, от атмосферата, които правят Варна очарователна. Уникалната архитектура, красотата на морето, хубавото време, което ни..

публикувано на 25.09.24 в 16:45

Павел Г. Веснаков: Историята от филма "Безветрие" е вдъхновена от реалния живот

Филмът "Безветрие" на Павел Г. Веснаков беше представен на фестивала "Златна роза" във Варна. Лентата разказва за син, който се завръща в чужбина, за да продаде апартамента на баща си, защото в имота ще се строи голф игрище. " Героят, за когото разказвам, попада в свят, нов за него... Героят,  накъдето и да се обърне, вижда и усеща едно и също нещо, от..

публикувано на 25.09.24 в 07:00