Днес е Международният ден на книгата и авторското право. Денят насърчава удоволствието от четенето и припомня гениалността на авторите от миналото и настоящето.
Бранимир Събев е писател, който вече 18 години пише фентъзи и ужаси. Той е председател на писателския хорър клуб „Лазарус“, създаден преди три години в памет на родения във Варна писател Адриан Лазаровски. Сдружението включва 22-ма души, събрали се да творят жанрова литература – фентъзи и фантастика. „Целта ни е да наложим литературата на ужаса в България и жанровата литература като цяло“, поясни Събев.
Той е автор на пет сборника с разкази - „Хоро от гарвани“, „Човекът, който обичаше Стивън Кинг“, "Пустинния скорпион", „Априлска жътва“ и „Нощно острие“. Предстои му издаването на първи роман, който е военна екшън фантастика.
„През последните години се издават все повече книги като абсолютна бройка, но общата големина на тиражите пада. Има издателства, които не работят с български автори. Има и предубеждение към жанра и към късата форма. От друга страна обаче през последните 15 години има нови имена, които пишат добре и се развиват постоянно. Читателите от друга страна имат интерес към българските автори – това е нещо, което в края на миналия и началото на този век не се наблюдаваше. Но има много път, който да се извърви“, допълни Бранимир Събев.
Какво още каза писателят – чуйте в прикачения звуков файл:
Кураторският проект „Диалози II“ – резултат от инициирана творческа провокация към няколко художника представя тази вечер Арт галерия Le Papillon. Изложбата се открива тази вечер от 18:00ч. и ще остане в арт пространството до 20 ноември. Откриването на изложбата в Деня на народните будители, 1 ноември, не е случайно. Екипът на галерията е избрал да..
В Деня на Народните будители Варненската библиотека посрещна отново археолога Александър Минчев с още една част от неговата колекция от уникални издания на български вестници и списания. Изложбата „Наковалня за сладкодумство – с отдаденост на България” разширява погледа към eдна от по-слабо изследваните страни на историята на..
От 1 до 3 ноември 2024 г. талантливи млади изпълнители от специализираните училища по изкуства във Варна, Пловдив, Русе и София ще покажат своите умения. За осми път Варна посреща участниците в един от най-авторитетните конкурси за млади пианисти в България, носещ името на Мила Михайлова – един от основателите на Държавното музикално училище във..
Екипът на Регионалния исторически музей ще отбележи на 31 октомври - Международния ден на Черно море, със събитие в памет на големия български археолог професор Михаил Лазаров. По повод 90-годишнината от неговото рождение от 17.30 ч. в Учебния музей (вход от бул. "Съборни") е прожекцията на документалния филм "На прага на цивилизацията", заснет от..
На 2 ноември търговски център във Варна ще бъде сцена на мащабен графити фестивал. Четирима от най-изявените графити артисти от Варна ще направят демонстрации. Работилница ще очаква най-любопитните. А феситвалът за разлика от много други, е насочен към публиката, а не към графити артистите, представя го Николай Чакъров от графити агенцията "The..
Община Варна организира детска изложба по случай Международния ден на Черно море - 31 октомври. Празникът ще бъде отбелязан с рисунки на малчуганите от детска градина 13 „Мир“, които ще бъдат изложени във фоайето пред зала „Пленарна“ в Общината от днес, сряда, в 11 часа. На официалното откриване на изложбата ще присъстват малките художници и техните..
Именитият български художник проф. Стоимен Стоилов, който от години живее и твори във Виена, подготви юбилейна изложба, с която отбелязва 80-ата си годишнина в своя роден град. Експозицията представя знакови произведения от различни периоди на неговото творчество – живопис, папируси, пастели, графика и рисунки. Носителят на Хердерова награда..