Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3.31 е средният успех на държавата в грижата за децата



3, 31 е средният успех на държавата в грижата  за децата за изминалата година, показва новият Бележник на Националната мрежа на децата в България. Това е най-високата оценка за всичките 8 години, през които той се изработва. Докладът прави преглед на основните политики, насочени към благосъстоянието на децата у нас. 8 теми образуват общата оценка на доклада.

Най-висока е тази на образованието – добър 4. Причините за нея са осигуряването на равен достъп до предучилищно и училищно образование и реформата в системата за финансиране на училища и детски градини. Но според децата, които също са били анкетирани – най-големият проблем е дискриминацията и престъпленията от омраза към и между деца.

Семейната среда и алтернативната грижа получава оценка среден 3,50, като плюсовете тук са предимно от работата по двата нови законопроекта – за социалните услуги и за хората с увреждания.

Оценка среден 3.50 получават още ранното детско развитие, детското участие и детското здраве. Исканията относно здравето са да бъде изградена обединена детска болница, която да осигурява комплексно лечение и рехабилитация на децата, както и да се обърне повече внимание към задържане на здравните специалисти, които работят с деца.

Оценка среден 3 получава и благосъстояние на детето, тъй като все още голям процент от българчетата живеят в бедност.

Среден 3 получава и закрилата на детето от всички форми на насилие, където данните показват увеличение на случаите на пострадали от престъпления деца и агресия в училище.

Най-ниската оценка – 2.50 е за правосъдието. Тя за първи път от всичките 8 години през които се прави доклада, достига тази ниска стойност. Анкетираните посочват, че няма никакъв напредък за осъществяване на реформата в системата за детското правосъдие, въпреки множеството декларации за наличието на политическа воля от страна на правосъдното министерство.

Всички тези оценки образуват общия среден успех на държавата за 2018 година – среден 3, 31. В изследването са участвали  над 460 фокус групи, сред тях – експерти, родители и деца.

Средният успех в Бележник 2018, който дава оценка на държавата в грижата за децата през 2017 година, беше 2.88.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Загасиха пожара в Провадийско

Загасен е пожарът в района на Провадия. Отворени за движение са пътищата Провадия - Кривня и Провадия - АМ "Хемус", предаде репортер на Радио Варна. Припомняме, три екипа на пожарната бяха изпратени на мястото на разразилата се огнена стихия. Горяха оранжерия и сухи треви.

публикувано на 29.07.25 в 19:22

Водач на тротинетка се блъсна в автобус във Варна

Водач на тротинетка се блъсна в автобус от градския транспорт по линия 13. Инцидентът е станал около 17:45 часа, след спирката на Катедралата, на пресечката на ул. "Ген. Колев" с бул. "Вл. Варненчик", видя репортер на Радио Варна. Заради произшествието временно е променен маршрутът на автобусите, които сега минават по ул. "Дрин".  По думите..

публикувано на 29.07.25 в 18:57

Десислава Иванчева вече е вън от затвора

Бившият кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева напусна затворническото общежитие в Сливен, където излежаваше шестгодишна присъда за корупция, предаде БНР. Пред журналисти на излизане от затвора Иванчева каза, че бърза да се прибере при детето си. Тя благодари на вицепрезидента Илияна Йотова. По-рано днес от президентската администрация..

публикувано на 29.07.25 в 17:38

Мерките срещу ценовата спекула след приемане на еврото до 8 август 2026 г.

Мерките срещу евентуалната спекула от страна на търговците във връзка с членството на България в еврозоната ще важат до 8 август 2026 година, а не до края на следващата година, както първоначално се предвиждаше, предаде БНР. Това прие на второ четене Комисията по бюджет и финанси с измененията на Закона за въвеждане на еврото. Бизнесът ще има..

публикувано на 29.07.25 в 17:32

Пожар в Провадийско затвори пътища

Пожар в района на Провадия затвори пътища. Горят сухи треви и оранжерия. Заради задимяването е спряно движението на пътя Провадия - Кривня. Затворен е и участъкът, който отвежда към АМ "Хемус".  Няма опасност от разрастване на стихията, съобщават от ОД на МВР - Варна.  На място на огненото произшествие са изпратени три екипа на пожарната и един на..

публикувано на 29.07.25 в 16:50

Павел Попов остава изпълняващ функциите кмет на Варна

Заместник-кметът Павел Попов остава на позицията изпълняващ функциите кмет на Варна. Върховният административен съд остави в сила решение на Административен съд - Варна, с което не е разгледана подадена от председателя на Общинския съвет – Варна жалба срещу кметската заповед. ОбС-Варна с частна жалба до Върховния административен съд заради казуса..

публикувано на 29.07.25 в 14:41

Министерството на културата обяви нова конкурсна сесия по програма "Помощ на книгата"

Министерството на културата обяви конкурсна сесия по Програма „Помощ за книгата“ за 2025 г., за финансиране на творчески проекти в областта на книгоиздаването в следните направления: 1. Българска и преводна художествена литература; 2. Българска и преводна хуманитаристика; 3. Литература за деца и юноши; 4. Културно наследство и..

публикувано на 29.07.25 в 14:14