Община Добрич ще кандидатства с проектно предложение за изграждането на Приют за бездомни лица и семейства по Оперативна програма „Региони в растеж“. Добрич е единственият областен град в България, който все още няма общински приют. Центрове за временно настаняване има единствено към църквата „Света Троица“ и към Фондацията „Ръка за помощ“. До този момент Община Добрич осигуряваше подслон и храна за бездомните хора само през зимните месеци в общински имот, който обаче няма статут на социална услуга. С проекта се предвижда приютът да работи целогодишно и в него освен подслон и храна, нуждаещите се да получават социална помощ и психологическа консултация. Идеята на кметския екип беше одобрена и от Общинския съвет на Добрич,
Проектът на Община Добрич за изграждането на Приют за бездомни лица и семейства вече е входиран в Националния институт по културно наследство, тъй като предвидената за целта сграда е архитектурно-строителен обект с местно значение. Рушащата се от години къща се намира на ул. „Хан Кардам“ и е в близост до редица институции. По думите на зам.-кмета по Хуманитарните дейности в община Добрич д-р Емилия Баева нуждата от такава услуга е голяма, тъй като броят на бездомните хора непрекъснато нараства, а общината няма къде да ги настанява.Живеещите в близост до сградата, отредена за приют, са изразили недоволството си от намеренията на Община Добрич чрез подписка. Д-р Баева обаче е на мнение, че бездомните лица не са крадци или убийци, а човешки същества, които имат нужда от подкрепа
Обществената поръчка за ремонта на къщата, отредена за приют, ще започне, след като срокът за съгласуване на проектното предложение в Националния институт по културно наследство изтече. Надеждите са, че най-късно това ще стане през месец юли, а самите строителни дейности вероятно ще стартират в началото на 2020 година. Средствата, необходими за ремонта, са около половин милион лева и се отпускат от Оперативната програма „Региони в растеж“. Община Добрич винаги се е стремяла да осигури индивидуална подкрепа за бездомните хора, според индивидуалните им нужди, споделя още д-р Баева.
ДПС на Ахмед Доган напуска управляващото мнозинство и оттегля подкрепата си за правителството на Росен Желязков, съобщиха от формацията. Мотивът е, че моделът "Пеевски" не е демонтиран. Решението е взето на съвместното заседание на Централното оперативно бюро и на ПГ на ДПС-ДПС, съобщава БНР. С мотивите, с които влязохме тогава, напускаме това..
СУ „Климент Охридски“ във Варна ще бъде преобразувано от средно в основно училище от учебната 2025/2026 г. Това реши на днешното си заседание постоянната комисия „Наука и образование“. Преструктурирането се извършва в изпълнение на държавната политика за преминаване към едносменен режим. Още в края на 2018 г. от ръководството на СУ „Климент Охридски“ е..
Предстои извършване на реставрация на стенописите в катедралния храм "Св. Успение Богородично" във Варна. Ще бъдат подновени рисунките на южната стена, южната и северозападната част на олтара. Това съобщи Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Вече са получени необходимите документи с одобрението от Националния институт за недвижимо..
Стотици жители на селищните образувания Боровец-юг, Боровец-север, Прибой, Зеленика, Ракитника, както и на квартал „Галата“ са недоволни и обезпокоени от ремонта на пътя между Аспарухово и Галата. Сред притесненията им е, че пътят е станал по-тесен от стария, както и че липсва отводнителна система. Включилите се в подписка местни жители бяха..
Среща „Дезинформацията – как да я разпознаваме, еврото – предимства, факти, митове“ се провежда днес в Двореца в Балчик. Тя е организирана от Европа Директно Добрич и Държавен културен институт "Двореца" в Белия град и цели да развие критично мислене при ползване на средства за осведомяване, предоставяне на факти и запознаване с достоверни източници..
От 1 май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва Списъка със стоки с висок фискален риск (СВФР) и в него вече се включват: строителни материали; нови и употребявани пътни превозни средства; части и принадлежности за автомобили; торове. След наблюдения и анализ на риска, направени през последните няколко години от НАП, е..
Проектите по Алея първа трябва да бъдат завършени до три години, паралелно с изграждането на обектите трябва да се работи по облагородяване на пространството. Това уверение е поискал кметът на Варна Благомир Коцев от инвеститора "Холдинг Варна", съобщи той по време на брифинг. Строителните дейности да бъдат преустановявани през летните месеци, тежка..