Първи стъпки направи в началото на месеца ново социално предприятие във Варна, което осигурява работа на младежи с различни дефицити. Пекарна "Радост" се казва мястото, където младите хора работят, а случайно или не – то се намира на улица "Радост" в кв. Трошево. Зад идеята стои екипът на фондация "Радост за нашите деца" с председател Нарине Банкова.
За Радио Варна тя разказа, че след като навършат 18 години младежите с различни дефицити не могат да си намерят работа у нас. Те могат да работят специфична работа и то при съпровод от наставници, социални работници и психолози.
Пекарната е създадена по проект по ОП "Човешки ресурси". В нея работят 12 младежи от 19 до 29 години. Учат се да пекат хляб, закуски и сладки. За труда си получават 560 лв. заплата. Младежите получават и умения да отиват до работа и да се прибират в къщи сами, което също е част от това да бъдат социализирани в обществото.
"Бизнесът у нас няма да наеме младежи с дефицити, защото той е ориентиран към печалба.", каза Нарине Банкова. Важно е младежите да се чувстват полезни от това, което правят и доволни, допълни тя. По нейните думи ще е доста трудно пекарната да работи и след приключване на проекта, но това е основната цел на фондацията. Ще се търси пазар за продукцията, а пекарната по никакъв начин няма да е конкуренция на всички останали в града.
Първите клиенти на младите пекари са от защитено жилище във Варна, които са поръчали хамбургери за семейната конференция, която организират.
"Имаме амбицията да останем! С цената на много труд, много мисъл и работа!", заяви Нарине Банкова.
В Община Варна днес се състоя първото заседание на работната група, създадена с решение на Общинския съвет за изясняване на техническото на състояние на Аспарухов мост. В срещата участваха председателят на местния парламент Христо Димитров, заместник-кметът Димитър Кирчев, общински съветници – членове на постоянната комисия по транспорт, представители..
След първи януари всички договори автоматично ще бъдат превалутирани от лева в евро и клиентите не трябва да подписват никакви нови споразумения или анекси към старите, посочи Велимира Иванова, старши инспектор в Комисията за защита на потребителите - Варна. Иванова и Лора Георгиева, главен експерт от дирекцията на приходната агенция във Варна,..
Екоорганизации застават срещу новото отлагане на депозитната система за опаковките до 2027 г. Според екологичното сдружение "За Земята" това е стъпка назад в управлението на отпадъците и в изпълнението на ангажиментите към ЕС. Това каза в предаването на Радио Варна POST FACTUM Ива Димитровa, член на сдружението. Тя посочи, че действието на МОСВ е..
Кметът на село Гроздьово, община Долни чифлик, Ирхан Хасан е преминал към „ДПС-Ново начало“, научи Радио Варна. Информацията беше потвърдена от самия Хасан Ирхан. Той напомни, че на последния местен вот е избран като кандидат на ГЕРБ „Харесваме политиката на г-н Пеевски и това, че работи за хората. Другите не ни обръщат внимание. Имах разговори..
Около 37% от домакинствата в България се отопляват на електричество - с климатици и с термопомпи. Една от най-разпространените грешки, които хората допускат, е неправилният избор на мощност или размера на отоплителната система, което сваля ефективността и надува сметките. Това каза инж. Надежда Досева, експерт по енергийна ефективност и бивш..
Парламентът няма да заседава и днес заради липсата на кворум, предаде БНР. В пленарната зала се регистрираха само 53-ма народни представители, при необходими 121. "Регистрирани са 53, няма кворум, следващо редовно пленарно заседание – 22 октомври от 9:00 часа", обяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова. В пленарната зала с..
Близо 300 нарушители, водачи на електрически тротинетки, са установени за една седмица във Варна по време на специализирана акция. От началото на годината досега са глобени над 2000 души. Това каза главен инспектор Петко Камбуров, началник на сектор "Пътна полиция". Най-честите нарушения са неносене на предпазна каска и управление на превозното средство в..