Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шест икони с ликовете на Св. св. Кирил и Методий съхранява Регионалният исторически музей в Добрич

В  Добруджа има 11 икони с ликовете на Светите братя Кирил и Методий. Шест от тях се пазят в отдел „Възраждане” на Регионалния  исторически музей в Добрич. Според специалистите, тази сбирка е една от най-богатите в страната. „Зографисването на братята равноапостоли  е една нова тенденция, сравнително късна в нашата иконопис. Появява се през 50-60-те години на ХІХ век, когато Българското възраждане е в своя апогей. Тогава идеята за национална консолидация, национално самосъзнание чрез просвета и  култура, изтъкването на значимостта  на българската история и приноса на българската култура в световната история е една от основните теми, по които работят възрожденците” – твърди Надежда Иванова, културолог и музеен специалист.

"Те са част от една инерция, която е обхванала зографите да изобразяват ликовете на двамата братя в почти един и същ иконографски вид. На почти всички икони, които притежаваме, двамата братя са прави, в цял ръст. Те са много често облечени в архиерейски одежди, с корони на главите, което показва тяхната значимост", подчерта Иванова.

Другият вариант е двамата братя Кирил и Методий да са изобразени сред исторически пейзажи, на фона на старопрестолни градове, със свитък книга и  жезъл. Иконите са предимно голям формат и най-вероятно са били част от царския ред икони, от иконостаси в големи и запазени църкви. "Тези икони са характерни за възраждането като събирателен образ за тях", допълни Надежда Иванова.
Регионалният исторически музей в Добрич има една от най-богатите колекции на икони в страната – повече от 230.  Тя е  събирана с много любов и много грижа от един от бившите музейни уредници – Вяра Панайотова,  посветила голяма част от живота си да издири това национално богатство и да го прибере във фондовете, поясни Надежда Иванова. Част от зографските изображения са собственост на Българската православна църква и са дадени за реставрация и научна обработка. 

Подробностите чуйте в прикачения звуков файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Актьорът Димитър Маринов също беше пред националната библиотека.

Варна се среща с Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на „Оскар”- ите

Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..

публикувано на 09.05.25 в 18:51

Българин с "Оскар" за технически постижения

Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..

публикувано на 08.05.25 в 19:00

Изложба 85 години от възвръщането на Южна Добруджа към България откриват в Балчик

На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..

публикувано на 07.05.25 в 16:45

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

С вернисаж и изложба школа "Дедал" отбеляза рождения ден на Дарин Сотиров

Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между  аморфната форма,  фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето  и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..

обновено на 06.05.25 в 14:33

Изложбата ”Нова българска типография ІІІ” гостува в Градската художествена галерия на Варна

От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..

публикувано на 05.05.25 в 14:54

"Двореца" в Балчик и музеят на румънската кралица в Яш се обединяват за популяризиране на наши и техни творци

„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...

публикувано на 05.05.25 в 14:37