Преди да съществуват фотографските дронове, един пилот - изтребител от Военновъздушните сили на България, Асен Петков (1922-1976), създава стотици пейзажи, които разкриват град Балчик от птичи поглед. Това е младият мъж, отложил кариерата на художник, за да стане пилот, и художникът, изоставил страстта си летенето, за да съхрани завинаги любимия град върху живописните си платна.
Една изложба, представяща творчеството на един български творец с изключително интересна житейска биография. Художник, не-познат за широката публика на България, но много обичан и ценен от всички влюбени в красотата на крайбрежното градче, ви очаква в Балчишката градска галерия. Творчеството му е събрано от Queens Winery House Балчик.
Ретроспективната изложба на Асен Петков, едновременно с първото монографично изследване за художника, направено от д-р Пламена Ди-митрова-Рачева – директор на Градската художествена галерия във Варна, е на вниманието на балчишката общественост в ХГ – Балчик до 5 юли. Творчеството му е показано в морската столица през 2016 г. Тя сподели интересни моменти от живота му.
Асен Петков е роден през 1922г. в село Рашково, между Мездра и Ботевград. Завършва Художествената гимназия в София, като изучава живопис при известния български художник проф. Иван Христов.
След гимназията, по време на Втората световна война, той отбива военната си служба в летището в Божурище край София. Изпратен е в подофицерската школа за пилоти в Долна Митрополия и става летец.
По време на първата фаза на войната през 1944 г., на 28 декември при един от разузнавателните полети неговият самолет е свален от немската защита при Велес. Оцелява по чудо. Успява да го приземи и да излезе. Едната му ръка е тежко увредена. Преминава фронтовата линия, като бива хванат от гръцките партизани. Лекувайки го, те го спасяват, а след това го предават на англичаните. Така попада във военнопленнически лагер в Солун, но пак гръцките партизани успяват да го измъкнат и декември 1944 г. той се завръща в България. В Божурище на паметника неговото име е било записано
като геройски загинал. Асен Петков води продължителна кореспонденция, за да махнат името му от там.
През 1945 г., когато България получава на въоръжение самолети от Съветския съюз, една част от тях - изтребителите Як-9, са базира-ни на летището в Балчик. Асен Петков идва тук, за да служи като фелдфебел.
В Балчик среща своята съпруга Пенка от с. Змеево, за която се жени през 1945 г. и имат двама сина. След като се пенсионера, работи към пътно управление, но се отказва и започва да рисува. Балчик е изключително вдъхновяващ, а за него изкуството е било достатъчно близко и желано, за да се върне в една по-късна възраст към това начинание. През 1958 г. е първата му картина с пейзажи от Балчик.
Сюжетите, които избира Асен Петков за изкуството си от града, са пaнорамни пейзажи с поглед от Сухото дере, от морския пристан към брега, към хълма на духовете, хълма Сиври, махалата с румънските вили, вилата на семейство Щорк, вила Ивка, в която са летували сираците от войната.
В изкуството му присъстват пейзажи от махалата Ехото, Тузлата, южните склонове на циганската махала, Двореца, Тихото гнездо, красивите кътчета от парка, градината на Аллаха, морският бряг с несъществуващия вече пристан, заливи с рибарски лодки и хижи. Всички те носят романтичен привкус, защото са огрени от лятното слънце или пълната луна и са изпълнени с емоцията на съзерцанието и спомена.
Петков не рисува по фотографии. Скицира пейзажи от натура с молив и след това ги пренася върху живописни платна. Картините си рисува през зимните месеци, като подготвя около 100 платна за продан през летния сезон, сподели още изкуствоведът Пламена Рачева.
Художникът от Балчик Асен Петков е самобитен творец в българското изкуство. Картините му впечатляват с първичната си сила, с необяснимо въздействие емоционално да ни внушат носталгия. Съзнателно е търсил чувство за преклонение пред красотата на древния морски град, в който пътищата на историята изграждат краси-вия му и неповторим образ и чар.
Много домове в Балчик притежават картини на Асен Петков, негови творби има в Европа и цял свят. Атрактивен човек, който е общувал обикновено на чаша мастика. Показвал е творчеството си пред входа на Двореца или около трона на Мария. Всички са го знаели, отнасяли са неговите картини, защото са изпълнени със светлина и красота.
Световна драматургия, силни български участия и международно признати имена ще срещнат публиката във Варна през юни. Международният театрален фестивал „Варненско лято“ обяви програмата на своето 33-то издание. От днес започва и продажбата на билети за спектаклите, които ще се играят на различни варненски сцени. Фестивалът отново залага на програма с..
На 29 април, вторник, от 17 до 20 часа, Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна ще отбележи рождения си ден с вернисаж в галерията на школата. В изложба ще бъдат представени творби, инспирирани от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от..
В Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна от 24 април до 7 май 2025 г. ще бъде представена изложба офорти на ученици от НУИ “Добри Христов” - Варна. Това гостуване на младите таланти в музейна среда е вече традиционна част от партньорството на Варненската галерия и Училището по изкуствата. 15 са участниците в изложбата - всички са от..
С първо и второ място се завърнаха от участието си в Международния конкурс „Talent for Dance“, провел се в Торино, Италия, възпитаничките на студио „Балет“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс, Варна. Първото място в раздел „Класически балет“, категория „Сеньори“, бе за танца „Кармен денс“. Малките балеринки на Бистра Бъчварова се класираха втори с..
Проект, наречен с интересното име „Трибункер“, започна своята реализация в морския град Каварна. Трима приятели, хора на изкуството, се обединиха около идеята да превръщат заобикалящата ни градска среда в по-приятно, чисто и приветливо място. Младежите са убедени, че видът на пространството, в което живеем, е от голямо значение за възпитанието и..
Седмицата на камерната музика на името на композитора Константин Илиев започва в Добрич. Музикалното събитие, което е създадено през далечната 1975 г. е един от най-престижните фестивали за камерна музика в Българи. Участниците в четирите концертни вечери са доказани професионалисти и известни музиканти, които ще се изявяват от днес до 25 април в..
Към тази, с нищо необяснима и от нищо в света независеща, радост, с която ще звучи много дни пасхалният поздрав „Христос Воскресе!“, ни призовава началното празнично слово на списание „Амвон“. След богословските размисли за „Тайната на грехопадението“, ставрофорен иконом Дончо Александров ни зове „Да богатеем в Бога!“. Много интересни са..