Обработването на почвата с тежки машини и торове не увеличава добива от земеделска продукция. Това заяви Георги Мантарлиев – специалист по биологични процеси в почвата и растенията и основател на „Академия за фермери – Свят на възможности“. Той бе един от лекторите на обучение по проект, финансиран по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., домакин на който беше морската столица, съобщиха от Областния информационен център-Варна.
Земеделската реколта зависи до голяма степен от климатичните условия и най-вече от количеството валежи. 75 процента от влагата обаче се губи вследствие на човешката дейност, обясни Мантарлиев. Едва 3 процента от почвата в световен мащаб е плодородна, а в тях попада над 70% от българската територия. Въпреки това добивите ни не са мащабни. Причината може да се търси в конвенционалните методи на дълбока обработка на земята с тежки машини, която води до неблагоприятни последици като водните ерозии например, обясни специалистът.
Освен конвенционалната обработка, поражения върху почвата причинява и третирането с химикали и торове. Киселинните продукти изгарят хумуса, от който се хранят растенията.
Докато през 2006 г. потреблението на азотни торове в земеделието е 152 хил. тона, то през 2015 г. то вече е 341 хил. тона. От 11 хил. тона през 2006 г., потреблението на фосфорни торове скача на над 27 хил. тона през 2015 г. Въпреки това, ръстът на добивите не е съществен. Подхранването на почвата с микроелементи и обработването й с минимална намеса – плитка оран, са гарантите за здрави растения и добра продукция без дефицити, подчерта експертът и добави, че добивите от биологично са в пъти по-големи в сравнение с интензивното земеделие. Мантарлиев даде пример с царевица, добивът от която е 600 кг., след като е била орана и третирана химично. Същият сорт в съседен парцел е дал 1,5 тона продукция без да бъде обработвано с торове.
Подхранването на почвата с микроелементи и обработването й с минимална намеса – плитка оран, са гарантите за здрави растения и добра продукция без дефицити, подчерта експертът и добави, че добивите от биологично земеделие са в пъти по-големи в сравнение с интензивното. Освен щадящи методи за обработване на почвата със специални машини, биологичното земеделие включва и използването на продукти за повишаване на добива чрез изпращане на положителна енергия към растенията.
По време на обучението бяха засегнати и теми като намаляване на административната тежест за потенциалните бенефициенти, Натура 2000, възлагане на обществени поръчки, грешки при кандидатстване и изпълнение на проекти, допълват от Областния информационен център-Варна.
Варненските ученици Дивна Иванова и Николай Иванов от кръжока във Народната астрономическа обсерватория "Николай Коперник" ще вземат участие в Научното изложение в Люксембург (Luxembourg International Science Expo) през есента. С представянето на проекта "Повърхностна фотометрия на галактики", награден на Панаира на науките и иновациите, талантливите..
За необходимост от набиране на 19 приемни семейства съобщиха от Комисията за детето при Община Варна. 25 семейства са проявили интерес да кандидатстват за приемни грижа, 8 от тях вече са попълнили документи, а други 4 са в процес на проучване и обучение, съобщиха от общинския пресцентър. По данни на областния екип по приемна грижа общо 116 са..
Че няма по-хубаво от баницата си го знаем. Един от символите на българската кухня е "галил" небцето на толкова много чужденци и е едно от първите неща, които туристите в България искат да опитат. Традиционната българска баница със сирене получи поредно признание, попадайки в топ 15 на най-добрите тестени храни в света за тази година. В класацията на..
След оспорвани финални срещи бяха излъчени шампионите в още 3 вида спорт от Общинските ученически игри 2025 г, организирани от дирекция „Спорт“ към Община Варна. При отлична организация в зала „Колизеоне“ на морската столица се проведе финалния турнир по тенис на маса за три възрастови групи. При V – VII клас победител при момчетата е Мирослав Шмидт,..
Опасения, че има възможност 100-годишната сграда на читалище "Прогрес -1927" в квартал "Виница", което след 2 години също става на един век, да бъде съборена, има председателят му Гергана Стоянова. Притеснението й е продиктувано от писмо на временно изпълняващия длъжността районен кмет Мартин Баръмов до кмета на Варна. В него са посочени мотиви към..
В периода 20.01.2025 - 24.01.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Невша – клиентите, електрозахранени от ТП 3. Ще се редува поетапно изключване на отделни клонове от мрежа НН, така че да не се лишават от..
Започна Парадът на планетите, астрономическото явление, при което няколко планети от Слънчевата система се подреждат от едната страна на Слънцето. 6 планети от Слънчевата система застават в една редица. Това каза астрономът Ева Божурова. Феноменът ще е удобен за наблюдение и в удобно време, не толкова късно през нощта. С телескоп или с бинокъл с..