Проектът „Резервирани идеи“ е тридесет и втората самостоятелна изложба на художника Роберт Баръмов. Проектът, подреден в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна, се реализира в жанра на социално ангажираното изкуство и използва възможностите на неговия език и комуникации, поставяйки темите за национализма, миграциите и феминизма.
В екпозиционното пространство авторът комбинира различни художествени медии, практика характерна за постмодерната изложбена ситуация. Произведенията в класическа живописна техника обговарят културните въпроси за полето на природното и социалното, човека като биологичен вид, формите на социална доминация, политическите системи и тоталитарни идеологии. Художествената инсталация „Сирийска седмица на модата“ внушава цинизма на съвременното консуматорско общество като съизмерява човешката трагедия от геополитическия конфликт с модерните индустрии на забавлението и модата. Видео документалните материали регистрират отношението на автора към преминаващи през пространството на ателието му насекоми и кореспондира с обект, назован като „бежански лагер“, които всъщност е капан за инсекти. Това поставя в художественото поле дебата за миграцията, мигрантите и цивилизационните избори.
Заглавието на проекта визира факта, че в изложбата са представени непоказвани пред публика творби, датирани в периода 2014-2019 година и че авторът резервира бъдещи творчески намерения по въпроса “- Сега накъде?“
За себе си Роберт Баръмов казва:
„От 3 годишен знам, че ще стана художник. Баща ми е художник, а това неминуемо оказва влияние - възпитава се отрано отношение към тази професия, към изкуството. Навремето печелех олимпиади по математика и физика и доста хора ми даваха бъдеще в областта на точните науки. Но това така и си остана на нивото на идеите, и то на други хора. Винаги съм искал да бъда свободен и изкуството ми дава тази свобода. Разбира се, пълната свобода е абстрактно понятие. В нас винаги има закодирани неща като дълг, например. Винаги ще си зависим от нещо, ако не финансово, то емоционално. Считам себе си за свободен, постигнал донякъде целите си човек, но все още далеч от амбициите си. Имам още много да работя, надявам се, че съм стъпил на добра платформа, върху която да се развивам…“
Изложбата може да бъде видяна в залите на Галерията до 23 юни 2019 г.
Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата". "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..
Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..
Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова. Tази година сцената е..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..