Езически ритуали, гладиаторски боеве, пазар на роби - понякога далеч по-образовани от днешното поколение, римска и тракийска кухня и дори демонстрация на антична мода...Всичко това ще е част от четвъртото издание на фестивала "Марцианопол - животът в древния град", тази събота и неделя сред руините на антични амфитеатър в близост до Музея на мозайките в Девня. Входът е свободен.
Седем реанакторски групи от България и Румъния ще участват в дните на фестивала. Повече от 100 души ще пресъздават живота в някогашните римски поселения, коментира един от организаторите Любомир Любомиров.
Голяма част от участниците пристигат в Девня със семействата си. Те са истинска илюстрация на античния живот и на практика показват колко добре живеем днес.
Освен атракциите за посетителите, които ще могат да се въплътят в римски граждани за поне ден, а може би и два, колкото продължава фестивалът, те ще могат да изпробват грънчарските си умения, да позавъртят меч или да пострелят с лък, както и да пробват да си изковат реплики на антични монети.
Малко хора знаят, че Марцианопол, кръстен според легендата на сестрата на император Траян - Марциана, е всъщност един от най-важните градове в някогашната Римска империя. Макар да звучи невероятно, в Марцианопол, разположен предимно под сегашния девненски кв. "Река Девня", е намерено в началото на XX век едно от най-големите в света съкровища от сребърни монети. Техният брой е повече от 100 хиляди, а повечето са сечени именно в античния Марцианопол.
Градът е бил и столица и на римската провинция Долна Мизия, сочат историческите извори.
Голямата изненада в това издание на "Марцианопол - животът в древния град" е демонстрацията на погребението на римски патриций, разказва Любомиров. Подобно нещо не е правено до момента в България.
Повече за програмата на фестивала и любопитни неща, свързани с него може да чуете в звуковия файл.
Два са начините да стигнете до Девня, за да се включите в "Марцианопол - животът в древния град" - с личен автомобил и с автобус №14, който пътува между Варна и Девня и спира пред Музея на мозайките. От там до някогашния амфитеатър са няколкостотин метра. През двата дни с удължено работно време ще работи и музеят.
Цялата програма на фестивала може да откриете тук.Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..