Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да стигнем звездите от Варна

4
Снимка: БТА

Поредица от безплатни наблюдения организират за поредно лято двама варненци. Запалили се от детската си мечта да  си сглобят сами телескоп, години след като за първи път поглеждат нагоре към звездите, преди 12 години те се захващат сериозно и сглобяват първият си телескоп. Следва втори, трети... и както казват вече всичко е история, а някогашното хоби се превръща в професия.

Днес техните телескопи буквално "събират" погледите на любителите астрономи по света, а показателите им изумяват водещите специалисти. За това какво можем да видим през лятото в Морската градина на Варна, както и повече за сглобяваните от двамата варненци телескопи, може да чуете в звуковия файл от единият от тях - Йордан Трифонов.



Иначе, до края на лятото астрономите любители сравнително лесно могат да наблюдават Юпитер и луните му, познати като Галилеевите спътници, открити именно от великия италиански учен. За да видим гигантът от Слънчевата система обаче, ни трябва освен ясно небе и място, което е далеч от градските светлини, обикновено след залез Слънце, най-добре след 22-23 ч., разказва Трифонов.

Обикновено през летните месеци, в най-близката си точка до Земята планетата е на около 600 млн. километра от нас.

Юпитер се появява на югоизточния хоризонт, малко по-късно излиза и Сатурн. По-доброто време за наблюдение на Сатурн и неговите пръстени ще е след около месец. .

Планетите от Слънчевата система и съзвездията далеч не са единственото, което може да се види в нощното небе. Скрити за обикновения взор и понякога далеч по-красиви остават звездните купове, галактики и мъглявини в дълбокия космос. Те могат да се наблюдават само през телескоп.
Във Варна безплатните наблюдения се организират периодично при подходящо метеорологично време и подходящи позиции на Луната и планетите от Слънчевата система. Мястото е Морската градина, районът на Светещия фонтан под Пантеона в посока към морето.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поколение Z не гледа телевизия, превръща мрежата в личен дневник

Те са родени след 1995г.  За тях казват, че са „родени с компютърна мишка в ръка“ или, че са се „научили първо да използват технологиите, а после да четат“. Поколението Z е израснало с опасността от атентати, контратерористичните акции и Световната финансова криза, поради което тяхна основна черта е реализмът . Те изграждат лесно връзки във..

публикувано на 17.08.25 в 15:00

Защо писмото на Мелания Тръмп до Путин развълнува света

Първата дама на САЩ Мелания Тръмп изпрати „писмо за мир“ до руския президент Владимир Путин, призовавайки го, че „е време“ да се защитят децата и бъдещите поколения, съобщи Киев Пост. Според Фокс Нюз, които се сдобиха с текста на писмото, то е било лично предадено от президента Доналд Тръмп на Путин преди важната им среща в Анкоридж,..

публикувано на 17.08.25 в 13:19

Опасен астероид ще премине близо до Земята

Потенциално опасният астероид 2025 PM ще премине близо до Земята на 17 август, съобщи Лабораторията по слънчева астрономия към..

публикувано на 17.08.25 в 09:52

15 изложба на "Модел клуб - Варна"

За 15-ти път "Модел клуб - Варна" ще направи своята годишна изложба. Мястото по традиция е зала "Север" на Археологическия музей в града. Откриването е на 17 август от 15 часа.  Секретарят на "Модел клуб - Варна" Ивелин Ценов каза за Радио Варна, че изложбата е национална и се чака и междунардно участие. Ще бъдат показани модели и макети на самолети,..

публикувано на 16.08.25 в 12:42

Спорт, адреналин и музика на първия Морски фест Варна 2025

Плажът в квартал „Аспарухово“ се превърна в истинска спортна арена за първото издание на „Морски фест Варна 2025“, организирано от дирекция „Спорт“ към Община Варна по повод празника на града – Свето Успение Богородично. През целия ден посетителите се включваха в демонстрации, обучения и открити тренировки, турнири по различни видове плажни спортове,..

публикувано на 15.08.25 в 18:13
Варна

Празникът на Варна и хората

Варна е много хубав град, но напоследък има много проблеми. Обичаме своя град и ще се борим за него, казаха някои варненци, запитани затова как го виждат днес. Няма инфраструктура, пренаселен и презастроен е и друго често срещано мнение. Чуйте повече в анкетата на Даниела Стойнова:

публикувано на 15.08.25 в 15:19

Варна - морската столица, наричана българската Ница преди 100 години

Варна е наричана "морската столица" на България още от 1921 година, припомни Марианна Александрова, преподавател в Колежа по туризъм, в празничното изнесено студио на Радио Варна и предаването "Новият ден". Тогава започва по-стихийното развитие на туризма, появяват се първите статистически бюра в туризма, каза още тя. Доста чуждестранни инвестиции са..

публикувано на 15.08.25 в 10:14