От днес електрозахранването на обекти на мина Оброчище ще бъде прекъснато. Причината е в натрупани огромни задължения на концесионера на рудника „Евроманган“ ЕАД в размер на над 164 000 лв. Натрупаният дълг е за месечните сметки за потребена електроенергия до 17 юни 2019 година и е към дружествата Енерго-про и ЧЕЗ. До прекъсването на електроенергията на обекти на мангановата мина „Оброчище“ се стига след многократни безуспешни опити за решаване на проблема чрез диалог, съобщават от Енерго-про. За предстоящото прекъсване на електрозахранването са уведомени Комисията за енергийно и водно регулиране, Министерството на енергетиката, Областната администрация в Добрич и ДАНС. Уведомително писмо е изпратено и до Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, с оглед предприемане на необходимите действия за осигуряване на безопасността в мината. Рудник „Оброчище“ е единствената манганова мина в България и една от четирите в света. Концесионният договор на Евроманган ЕАД беше прекъсван от страна на Министерството на енергетиката и заради неизплатени концесионни такси.
Лошото време в Италия създава проблеми в навечерието на Великден. В страната валят проливните дъждове, придружени от силни ветрове и понижение на температурите на места - създават проблеми. Има изолирани селища в северната и централната част на Ботуша. Загинали са трима души. Най-засегнати са областите Пиемонте, където загина..
Община Варна осигурява безплатен обществен транспорт в нощта на Възкресение Христово. Централният пункт за продажба на абонаментни карти ще бъде с намалено работно време през празничните дни. За удобство на гражданите и гостите на Варна в нощта на Възкресение Христово - 19 срещу 20 април 2025 г., Община Варна осигурява безплатен обществен..
Феерия от цветове и пъстри картини предлага и тази година традиционният Парад на лалетата в Университетската ботаническа градина в Балчик. Пролетните цветя наброяват над 54 000, сред които повече от 60 вида лалета. Навръх Великденските празници лалетата в Балчик са в пика на цъфтежа си . Най-интересните сред тях са засадени в Божествена..
И тази година църковна делегация от България няма да пътува до Израел , за да пренесе от Йерусалим Благодатния огън, който съпътства Възкресение Христово. Той ще бъде пренесен довечера от Синодната палата в София, където се пази, за да стигне до всички църкви в страната. Благодатният огън от Йерусалим ще пристигне тази вечер в Русе от Румъния...
Днес облачността над по-голямата част от района ще е значителна, ще духа слаб вятър от изток, сутринта на места видимостта ще е намалена. Следобед в Югоизточна България са възможни слаби превалявания. Към вечерта вятърът ще се обърне от северозапад и облачността ще намалее. Минималните температури ще останат високи, между 7° и 9°, максималните..
Велика събота е последният ден от Страстната седмица, предшестващ Великден. Църквата прославя Велика събота като „най-благословения седми ден“. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете. Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да..
Туристическият кораб "Бургус" ще извършва по време на великденските празници разходки по море до остров Света Анастасия, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас. Отплаванията ще са от "Магазия" 1. Остров Света Анастасия и тази година е сред топ локациите за жителите и гостите на града. Първите групи туристи вече пристигнаха, отсега има и..