От няколко седмици летище Варна има своя спотърска площадка. Тя се намира отвъд оградата на летището, в западна посока и много близо до оранжериите в село Тополи. Точните ѝ координати са 43°13'40.45" северна ширина и 027°48'13.66" източна дължина.
"Мястото е специално подбрано, защото от там видимостта към излитащите и кацащите самолети е перфектна", разказва за Радио Варна един от най-добрите български спотъри - Ивайло Старчев, който иначе е и началник смяна "Наземно обслужване" на варненския еърпорт.
Раждаш ли се спотър?
Не. Като видиш две три кацания, тогава ти става интересно. По принцип техниките за снимане тук са по-различни от нормалните. Ефектът, който се постига е различен всеки път.
Кои са най-трудните снимки, когато снимаш самолет?
Като снимаш самолет всички снимки са трудни, защото имаш движещ се обект, чакаш, чакаш, чакаш и накрая се оказва, че вятърът се е обърнал и самолетът каца от другата страна. Това е най-трудното, че не можем да предвидим точно откъде ще дойде.
Колко най-дълго си чакал за снимка?
Чакал съм най-дълго не на летище. Два часа на „Тол шипс” сутринта в мъглата „Роял Хелена” да се появи. От 6 до 8 го чаках. На летището лятото имаме доста работа и за това тук много, много не съм чакал.
С каква техника се снима?
Аз по принцип снимам с огледално рефлексен фотоапарат. Имам си един любим обектив.
Изгреви, залези, самолети... Има ли значение?
Има голямо значение. В авиацията авиокомпаниите много обичат да гледат цветни снимки. Най-хубаво естествено е като се хване ефектът на изгрева и залеза. И облаче ако има става още по-добре. По обяд са по-обикновени. Специално на летище Варна разположението е такова, че залезът е уникален. През май и юни залезът се пада над Девня. Зимата залезът идва контражурно към Тополи.
Имаш ли любима снимка?
Имам. Винаги си мисля, че аз съм вътре в самолета. Аз много обичам да пътувам и с всеки полет и аз отивам нанякъде. После като си гледам снимката даже знам кой е бил пилота вътре. И ми е много приятно като ме намерят и им дам снимката. За тях също е много приятно да видят начина, по който излитат или обстановката, в която е снимано.
Ако аз кацам за първи път във Варна какво ще видя?
Оооо новата сграда на летището. Аз съм най-доволен, че новата сграда на летището е шарена. Това е идеален фон за снимане и имам доста снимки на този фон. Доста трудно се снима от вътре, от самолета, защото илюминаторите се обледеняват или запотяват. От пилотската кабина може да се снима, но ако някой те пусне.
Помниш ли първата си снимка?
Помня, да. Първата ми снимка беше на един залез. „Макдоналдс Дъглас” беше производителят на самолета. Тогава дори снимах с телефон. Това е първата снимка, след което се запалих.
Какво правите с всички тези снимки? На запад има търговия, а тук?
Тук е трудно да се продава стоково. Но много от авиокомпаниите сами ни намират, вземат разрешение, брандират ги, а за нас е радостно, че си виждаме снимката използвана, превърната в плакат или картичка.
Ти имаш ли такива снимки?
Имам към представителства на авиокомпании, които искаха да правят календар, авиокомпания от Люксембург, "Томас Кук" и др.
Има ли някъде наблизо привлекателна точка за снимане?
Всички летища са интересни. Едно от летищата, на които съм ходил е Гибралтар. Пистата, на която кацат самолетите там е перпендикулярна. Това е пътят, който свързва Гибралтар с Испания. Там падат бариери, светва червено и никой не си позволява така да мине набързо. Там буквално на пътя кацат самолетите. Във Франкфурт също има специална спотърска площадка. Отскоро и до летище Варна има обособена спотърска площадка.
Ако и вие желаете да се присъедините към общността на спотърите, може да го направите като се включите в конкурса, организиран от летище Варна за най-добра снимка, заснета именно на спотърската площадка. Последният ден, в който любителите фотографи могат да се включат е 31 август. Една от причините е, че най-натовареният ден в годината се очаква да е 30 август с цели 109 кацащи и излитащи самолети.
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..