Не е тайна, че докато се разхождаме по улиците на Варна, виждаме все по-модерни, нови сгради с футуристични форми. Между тях, обаче, са сгушени и истински съкровища от едно време – старите аристократични фамилни къщи.
Може би една от най-красивите от тях е така известната къща с папагалите. Тя се намира на улица „Славянска” номер двайсет и е паметник на културата. Скоро на нейно място ще има нова сграда, която най-вероятно ще бъде жилищна кооперация. Фасадата на къщата с папагалите, обаче, ще бъде реставрирана и запазена. По този начин, новата постройка ще представлява комбинация от историческа и модерна архитектура.
Аристократичната къща е проектирана през 1922 година от архитект Стефан Попов, а релефите по фасадата са изработени от скулптора Кирил Шиваров. Изследователят на стара Варна, Християн Облаков, каза, че къщата е била дом на заможния варненски търговец от еврейски произход - Сасон Пинкас.
"Той си е поръчал висока за времето си сграда, защото е искал да осигури по един етаж на всеки от тримата си синове." - допълни още Християн Облаков.
Съседка на възрастната дама, която е живяла в аристократичната къща, е останала изключително впечатлена от широките фоайета и дългите коридори. На всеки етаж от къщата е имало по шест стаи, три отляво и три отдясно.
Друга интересна сграда във Варна, която съчетава миналото с настоящето, е тази на ъгъла на улиците "Воден" и "Филарет".
Чуйте още в прикачения звуков файл:
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..