И тази година близо сто български туристи ще проверят дали е бил прав Владимир Висоцки, когато казваше, че по-хубаво нещо от планините могат да бъдат само планините, на които още не си бил. За шестдесет и шести път походът Ком-Емине, организиран от Българска федерация по туризъм, събира хора от различни възрасти и професии, които тръгват на най-дългия пешеходен поход в България по свои причини, но в края му вероятно откриват истинската - да видят следобедната синева от нос Емине.
Националният туристически поход "Ком-Емине" трае 18 ходови дни и един ден за връщане по родните места, през които се изминават почти 700 километра, разказа за БТА Делка Кавръкова, изпълнителен секретар на Българската федерация по туризъм, която вече 21 години организира и участва в похода. Разстоянието е разделено на три етапа: проход "Петрохан" - връх Ком - проход "Кашана"; проход "Кашана" - Проход на Републиката, Проход на Републиката - н. Емине, които са съответно два похода от четвърта категория и един от пета категория, съгласно Националната спортна класификация /НСК/, за тези които покриват разряди, но групата преминава целия маршрут.
И тази година преходът ще бъде направен от две групи, като първата тръгва сутринта на 20 юли с автобус от София до прохода "Петрохан" и пристига на нос Емине на 6 август, а другата съответно - на 21 юли и завършва на 7 август. Обикновено срещата с морето е около 15.00 часа. За жалост, до самия нос сега не може да се стигне, защото се води секретен обект и е заграден, разказа Кавръкова.
Преминаването между Ком и Емине може да стане и с велосипед. Вижте историята на един варненец - Любомир Бабукчиев, който измина разстоянието на колело.
Сутрин се тръгва в 6.00 часа и според дневната дистанция завършва от 16.00 ч. до 18.00 часа, като в това време влизат почивките по време на ходенето, времето за закуска и обяд по маршрута. На ден средно се върви между 8-14 часа чисто ходене /без да влизат почивките/, а според денивелацията на терена, средно на час се изминават между 4,5 - 5,5 километра. Критични са първите дни на похода, докато се свикне с ранното ставане и дългото ходене, коментира Кавръкова и допълва, че има такива, които се отказват, но техният процент е много малък.
Трудни са преходите в Централния Балкан, защото там хижите не са равномерно разпределени по билото, а и се носят храна, дрехи и други необходими неща за ден и половина. Най-тежкият ден от похода е последният, когато се върви почти 14 часа, районът в голямата си част е открит, безводен и при много топло време организмът е подложен на голямо физическо и психическо натоварване. Разстоянието е дълго за един ден, а за два недостатъчно, отбеляза водачът.
В Емона не е подходящо за бивакуване най-вече заради липсата на вода, трудно е разполагането на палатки за много хора, а хотелите в селото са малко. От нос Емине има още два часа ходене до Иракли, откъдето идва автобус, който откарва групата до Сарафово - отправна точка за връщане на участниците в похода по родните места.
Според Кавръкова за опасностите по пътя е силно казано да се говори, те могат да се появят при силна гръмотевична буря, пороен дъжд и невнимание при преминаване на трудни терени.
Броят на желаещите да се включат в похода през последните години е голям и има младежи, които започват да се записват още от края на септември предишната година, за да бъдат сред щастливците, казва Кавръкова.Тази година в похода ще участват много наши сънародници, които живеят в чужбина - Канада, Австралия, Германия, Холандия и др. страни, имало е в годините и чужденци. Голямата част от участниците в походите са от 16 г. до 34 години.
През 2019 г. съставът е малко по-шарен - има хора и над 40, разказва Кавръкова. Най-старши сме водачите на първата група. Единият - Начо Иванов, който е легенда, защото този маршрут го е преминал около сто пъти, преминавал го е при зимни условия със ски, както и от нос Емине до връх Ком, през последните 10 години го преминава два пъти годишно през юни и през юли-август. През октомври Начо Иванов ще навърши 78 години.
В групите е имало и семейства с две деца - на девет и на десет години, които през 2000 г. и 2001 година са се движили с по-добро темпо от родителите, спомня си водачът. Има и хора, които за първи път тръгват на подобен поход, а след това продължават да покоряват и други върхове и маршрути, допълва Кавръкова.
Признава, че подборът е труден в днешни времена, когато няма много добра работа в туристическите дружества и в училищата по подготовката на туристите, както е било преди промените. В момента идват и хора, които търсят преживяване, младите се хвърлят на екшъни, други си мислят, че като за един-два дни са покорили Мусала, са станали много добри, но едно е да искаш, друго е да можеш, показват наблюденията на ветерана в този и други походи.
Кавръкова напомня, че е добре желаещите да се включат в похода да представят медицинска бележка от личния лекар, че нямат противопоказани заболявания за големи физически натоварвания, каквото е Ком-Емине. Ако не представят такъв документ, желаещите да участват в похода подписват декларация, че са здрави и сами носят отговорност за себе си. Всички минават през подробен инструктаж - какво е натоварването, за това какво задължително трябва има в раниците им и как да общуват с планината.
Планинският водач съветва, ако сме решили да участваме в похода Ком-Емине, да тренираме поне 4-5 месеца в 4-5 дневни походи във високи планински преходи от 7 - 8 часа с раници, за да свикнем постепенно с темпото и да опознаем реакциите на тялото си.
През периода 2000 - 2019 година са преминали 890 участници в похода Ком- Емине.
На 20 януари православната църква почита паметта на Свети Евтимий патриарх Търновски, Той е сред най-великите българи от 14 век, последен водач на Търновската патриаршия. Роден е след 1320 г. Става последовател на великият исихаст Теодосий Търновски. Заедно със своя учител през 1363 г. отива в Цариград. Подвизава се в светогорските обители..
20 бебета са родени до момента във Варна чрез кампанията на клуб за народни танци „Моряците“ в подкрепа на фондация „Искам бебе“. Зад каузата „За повече варненчета“ за поредна година застават над 500 танцьори от клуба, както и много варненци, които помагат на каузата чрез закувупването на билет за големия благотворителен концерт, който ще се..
„ Всеки повод да пием вода е добър . Каквато и да е водата – тя е полезна. Това, по което младите хора се различават от по-възрастните е, че имат по-голям процент на съдържание на вода в тялото си. Това е и един от белезите на младостта ”, коментира в Нова телевизия кардиологът проф. Сотир Марчев . И подчерта, че самият той пие „прекрасната..
Кристина Агилера демонстрира загубата на тегло в стилна риза и блестяща пола на събитие в Саудитска Арабия. 44-годишната певица е използвала медикамента Ozempic и е отслабнала с около 18 килограма. Кристина грабна погледите на бляскавото събитие и с ослепителната си усмивка. Звездата наскоро отбеляза, че вече не чувства необходимост се..
На 18 януари сдружение VarnaSpaces ( Пространствата на Варна ) отбелязва третия си рожден ден. Купонът е от 18 ч. в HashtagSTUDIO (Варна, ул. "Хан Аспарух" 2) и са поканени всички, свързани с дейностите и каузите на сдружението, както и гражданите с отношение към средата, в която живеем. Освен музика на живо и голяма торта, организаторите..
Дамян Дамянов е голям поет, при него няма лъжа и фалш. Това заяви пред БГНЕС неговата съпруга поетесата Надежда Захариева. На 18 януари отбелязваме 90 години от рождението на големия български поет, който е роден през 1935 г. в град Сливен. „Дамян Дамянов беше един талантлив човек, един раним и свръхчувствителен човек. Той в никакъв случай не..
Православната църква почита днес паметта на Свети Атанасий Велики. Празникът се нарича още Зимен Атанасовден , тъй като църквата почита светеца и на втори май - деня на смъртта му, известен като Летен Атанасовден. Свети Атанасий Велики е определян като "баща на православното богословие", защото аргументира богословски и..