В края на октомври последната българска подводница "Слава" ще бъде базирана за последно. Мястото е край фериботния комплекс в Белослав, на южния бряг на Варненско-Белославското езеро в непосредствена близост до Музея на стъклото. Там "Слава" ще бъде превърната в музей. Преди това обаче - до края на годината, виртуален тур ще "потапя" деца и възрастни в обстановката на подводната лодка.
Инициативата за превръщането на "Слава" в място за слава е на фондация "Белославско стъкло". В началото на февруари 2019 г. от фондацията подписаха договор с община Варна - чиято собственост беше "Слава", за безвъзмездното ползване на подводницата за срок от 10 години.
В момента „Слава” е в пункта за базиране на ВМС. Така ще е до 31 октомври, когато изтича договорът на "Белославско стъкло" с Военноморските сили за съхранението ѝ, разказва Данко Калчев от фондацията.
Идеята за превръщането на някогашната ни бойна подводница в музей далеч не е нова. Десетки разговори - в повечето случаи за пари или за недостига им, дискусии, няколко сдружения и прехвърляне на топката кой точно да се заеме с реализацията на замисъла в годините все пак доведоха в последните 12 месеца последният физически спомен за близо 100-годишната история на българското подводничарство да оцелее и да не бъде нарязан на скрап.
Новата слава на "Слава" ще започне до година - две, прогнозира Калчев. Темпът на работа зависи от реализацията на продукцията - стъклена арматура, на компанията, която стои зад фондация "Белославско стъкло" - "Инхом". В духа на концепцията на корпоративната социална отговорност, частното дружество ще заделя 20 на сто от приходите си за връщането на славата на подводницата ни.
Преди няколко години, фирмата, която произвеждаше над 300 вида ръчно изработени изделия и технически стъкла в малки серии за козметичната, винарската и фармацевтичната индустрия на България, Италия, Сърбия, Холандия, Русия, че дори и за шведския мебелен гигант "Икеа", реализира идеята си за музей на белославското стъкло в цеха си, където пещите трябваше да бъдат спрени и разрушени след газовата криза в началото на 2009 г.
Входът и за "Слава", както и за музея на стъклото, където днес е единственото място в България, където може да се види класическата технология за "духане на стъкло", ще е безплатен. Там ще има и детски център, а вероятно и екологичен център, който да следи състоянието на водата на езерото и на въздуха.
За милениумите и поколението, родено в дигиталния 21-ви век, "Слава" ще е единствената опция да влязат в ролята на подводничари, да се докоснат до обстановката, в която са "живели" близо 7 000 български подводничари за цялата морска история на България, както и да се потопят в клаустрофобичното усещане от затварянето на люка над тях.
На първо време, след изтеглянето на 76-метровата „Слава” до Белослав, реставрацията ще започне с укрепване на външният ѝ корпус, следват изчистване на ръждата, премахване на мухъла и влагата и др. Едва накрая ще бъде възстановена оригиналната обстановка на построената през 1959 в. подводница, разказва Данко Калчев.
Целият разговор с Данко Калчев може да чуете в звуковия файл.
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..