В края на октомври последната българска подводница "Слава" ще бъде базирана за последно. Мястото е край фериботния комплекс в Белослав, на южния бряг на Варненско-Белославското езеро в непосредствена близост до Музея на стъклото. Там "Слава" ще бъде превърната в музей. Преди това обаче - до края на годината, виртуален тур ще "потапя" деца и възрастни в обстановката на подводната лодка.
Инициативата за превръщането на "Слава" в място за слава е на фондация "Белославско стъкло". В началото на февруари 2019 г. от фондацията подписаха договор с община Варна - чиято собственост беше "Слава", за безвъзмездното ползване на подводницата за срок от 10 години.
В момента „Слава” е в пункта за базиране на ВМС. Така ще е до 31 октомври, когато изтича договорът на "Белославско стъкло" с Военноморските сили за съхранението ѝ, разказва Данко Калчев от фондацията.
Идеята за превръщането на някогашната ни бойна подводница в музей далеч не е нова. Десетки разговори - в повечето случаи за пари или за недостига им, дискусии, няколко сдружения и прехвърляне на топката кой точно да се заеме с реализацията на замисъла в годините все пак доведоха в последните 12 месеца последният физически спомен за близо 100-годишната история на българското подводничарство да оцелее и да не бъде нарязан на скрап.
Новата слава на "Слава" ще започне до година - две, прогнозира Калчев. Темпът на работа зависи от реализацията на продукцията - стъклена арматура, на компанията, която стои зад фондация "Белославско стъкло" - "Инхом". В духа на концепцията на корпоративната социална отговорност, частното дружество ще заделя 20 на сто от приходите си за връщането на славата на подводницата ни.
Преди няколко години, фирмата, която произвеждаше над 300 вида ръчно изработени изделия и технически стъкла в малки серии за козметичната, винарската и фармацевтичната индустрия на България, Италия, Сърбия, Холандия, Русия, че дори и за шведския мебелен гигант "Икеа", реализира идеята си за музей на белославското стъкло в цеха си, където пещите трябваше да бъдат спрени и разрушени след газовата криза в началото на 2009 г.
Входът и за "Слава", както и за музея на стъклото, където днес е единственото място в България, където може да се види класическата технология за "духане на стъкло", ще е безплатен. Там ще има и детски център, а вероятно и екологичен център, който да следи състоянието на водата на езерото и на въздуха.
За милениумите и поколението, родено в дигиталния 21-ви век, "Слава" ще е единствената опция да влязат в ролята на подводничари, да се докоснат до обстановката, в която са "живели" близо 7 000 български подводничари за цялата морска история на България, както и да се потопят в клаустрофобичното усещане от затварянето на люка над тях.
На първо време, след изтеглянето на 76-метровата „Слава” до Белослав, реставрацията ще започне с укрепване на външният ѝ корпус, следват изчистване на ръждата, премахване на мухъла и влагата и др. Едва накрая ще бъде възстановена оригиналната обстановка на построената през 1959 в. подводница, разказва Данко Калчев.
Целият разговор с Данко Калчев може да чуете в звуковия файл.
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..