Необезопасена отводнителна шахта застрашава преминаващите през един от подлезите по булевард „Осми приморски полк” във Варна. Става въпрос за подлеза, който свързва НАП-Варна и завод Дружба.
Веднага, след като слезете по стълбите на подлеза, ще видите дупка, която е дълбока около педя, толкова е и широчината й. Това, всъщност, е отводнителната шахта. Проблемът е, че няма предпазна решетка, която да я покрие, като по този начин мястото се превръща в предпоставка за неприятни инциденти. През деня дупката се вижда, но в тъмните часове на денонощието тя остава скрита за преминаващите.
Този подлез се използва от изключително много варненци. В района има ресторанти и заведения за бързо хранене. Наблизо е и СУ „Найден Геров”, както и НАП - Варна. Освен това, подлезът осигурява лесен достъп до стадион „Черно Море”, както и до ВВМУ „Никола Йонков Вапцаров”. Липсата на решетки върху шахтите затруднява и поставя в опасност и тези, които използват обществения транспорт по линиите 7, 148 и 31, тъй като автобусните спирки са само на метри от подлеза.
Радио Варна подаде сигнал към Община Варна във връзка с този проблем. Сигналът, обаче, вместо да намери решение, е бил прехвърлен към район Приморски, на чиято територия се намира подлезът. А там, оказва се, също знаят за него. И то не от вчера. Нещо повече същият сигнал е постъпил в район Приморски още в началото на годината. Тогава експерти от районната администрация са проверили на място и са установили липсата на решетки на тaка наречения линеен отводнител в подлеза.
Констатираното от тях е описано в писмо с дата 04.02.2019 г. до дирекция „Инженерна инфраструктура“ и до нейния директор Петър Гърбузов. В снимките, приложени към писмото подлезът е изглеждал така:
В писмото се посочва необходимостта от авариен ремонт на решетките на отводнителните шахти и се отправя молба за „вземане на решение и предприемане на действия по компетентност“. Аргументът е, че средства за поддръжка се заделят в бюджета на общината. Неясен остава и въпросът за производството на въпросните решетки. И така вече половин година преминаващите под подлеза при завод Дружба внимават да не попаднат в дупките от липсващите решетки, а проблемът се прехвърля между районното кметство и голяма община.
Междувременно от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ също получихме потвърждение, че е направен оглед на мястото. Констатирано е, че решетките липсват в резултат на вандалски действия, при които е откъртен и част от бетона. Предприети са необходимите действия по възстановяване и ремонт.
Цената на възстановяването на липсващи решетки в конкретния случай е средно около 60-70 лв. на метър заедно с монтажа - в зависимост от пораженията. Сигнали за откраднати решетки се получават най-често от района на улиците „Девня“, „Г. Пеячевич“. Монтират се решетки от полимер-бетон с цел да не стават обект на кражби.
Още по темата можете да чуете в репортажа на Дана Момчилова.
Община Варна няма да издава разрешителни за удължено работно време на заведения, за които проверки са установили, че сервират алкохол на деца, каза зам.-кметът на Варна Илия Коев. Той уточни, че по темата се водят разговори с дирекцията на полицията. По думите му вече има един случай, в който Общината може да премине към такава санкция, защото има..
През есента в Европейският парламент ще има бурни дебати заради рестрикциите, свързани с плана за превъоръжаване. Оказва се, че предвидените над 800 милиарда евро няма да влязат в европейската военна индустрия, а ще купуваме от трети страни. Това коментира във Врана Станислав Стоянов-евродепутат от "Възраждане", председател на парламентарната група..
Възобновена е работата по тръбопровода за отпадни води във Варненското езеро, след като държавата е отпуснала 5,9 милиона лева за разплащане с фирмата изпълнител. Това каза на пресконференция зам.-кметът на Община Варна Пламен Китипов. Досега фирмата е получила само 20-процентов аванс от цялата сума, а 80% от работата по проекта вече са изпълнени,..
Община Варна ще заведе насрещен иск срещу главния архитект Виктор Бузев, тъй като заради негов мълчалив отказ, не е реализиран проект на строителна фирма за жилищен комплекс, което е нанесло финансова вреда на общината в размер на 2,7 млн. лева. Община Варна е задължена да изплати на собствениците на поземлен имот сумата от 2 745 891,81 лв. заради..
48, 929 млн.лв. е бюджетът на община Балчик за миналата година, изпълнени са 88 процента или 43.256 млн.лв., обобщи главният счетоводител Михаил Димов на общественото обсъждане на отчета. Спрямо отчета за предходната година сумата е с над 3.3 милиона повече. Изпълнението на собствените приходи е близо до сто процента. Неизпълнението идва основно от..
Масирани проверки се извършват в района на Зеленчуковата борса във Варна във връзка с нерегламентирано изхвърляне и струпване на отпадъци. Вече са съставени актове на търговците за струпване на голямо количество смет от обектите им. Проверките на търговците ще продължат, докато не се научат, че трябва да спазват правилата, съобщи на брифинг днес..
Запорираха сметките на Община Варна, докато не бъдат извършени плащания по предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи. Да бъдат забавени плащанията по заведения иск срещу Община Варна за над 2,7 млн. лева от собственик на имот са направили опити от общинската администрация, обясни още Китипов. Припомняме, Върховният..