От вода и пак на вода с чиста енергия, която може да пречисти водата, въздуха, храната, въобще света.С тези думи откривателят на брауновия газ - българинът Илия Вълков, формулира своето изобретение, вдъхновено от пасаж в Библията. Известен е сред научните среди като австралийския учен Юл Браун, защото емигрира в Австралия в средата на миналия век. Там през 1971 г. осъществява най-смелата си мечта – добиването на браунов газ чрез електролиза, която разделя водната молекула на кислород и водород в съотношение 1 към 2. В химията съединението, което се получава при деленето, е известно като „гърмящ газ“, който гори чрез експлозия. Ученият обаче успява да преобразува процеса в имплозия, която описва така:
Вземам водата, преобразувам я на газ, използвам неговата енергия и го превръщам обратно във вода. Това е кръговрат и никога не свършва. Отделеният газ успява да оползотвори за задвижването на автомобил, с който изминава 1600 км, като вместо гориво използва вода и батерии, преобразуващи водата в браунов газ. За съжаление откритието на проф. Илия Вълков среща скептицизма на научната общност, която твърди, че свойствата на брауновия газ са необясними според законите на термодинамиката и химията. Въпреки това откритието му намира приложение в производството на генератори на браунов газ, създаването на газови смеси за дълбоководно лeководолазно дишане с акваланг, браунова горелка, която може да топи и споява всякакви метали, да реже различни материали.
Като продължение на откритието на Илия Вълков, наскоро двама български учени разработиха и патентоваха инсталация за добив на браунов газ от морска вода и свързания с този процес добив на минерални ресурси от морската вода. С проекта си, финансиран по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ в България, инженерите Чавдар Каменаров и Пламен Каменаров направиха истински пробив в областта на възобновяемите енергийни източници:
Нашата цел беше първоначално да търсим енергия от вода, но в процеса на работа се оказа, че това, което получаваме като отпадък, е много по-ценно от самия браунов газ – пояснява инж. Чавдар Каменаров. – Така вместо да добиваме енергия получихме минерални ресурси. Така дойде идеята за използването на произведения от инсталацията браунов газ за добив на минерали под формата на утайки, изключително богати на полиметали.
Интересното в случая е, че източникът – морска вода е неизчерпаем, а технологията позволява избирателно натрупване на определени метали за сметка на други. Освен това добивът им е съизмерим с този от подземните рудни находища, но с разликата, че всички рудни находища са изчерпаеми. Още едно голямо предимство е, че технологията не замърсява околната среда, дори обратното – може да се използва за пречистване на силно замърсени индустриални води:
Освен добив на минерални ресурси, чрез изгарянето на брауновия газ се добива и чиста питейна вода от морето – продължава инж. Каменаров. – В един следващ етап технологията може да се използва като енергийна инсталация за изгаряне на битови отпадъци и превръщането им в топлинна или електрическа енергия. Самото наличие на браунов газ снижава токсичността, но не я премахва, което налага изграждането на пречиствателни станции за въздуха. Освен изброените приложения, самата инсталация, която създадохме може да се използва и за почистване на хвостохранилища, където са натрупани изключително вредни радиоактивни отпадъци. Брауновият газ с успех се използва в Китай за неутрализирането на отпадъците от атомните централи.
В края на септември изобретението ще бъде представено в гр. Пловдив пред научната общност и представители на индустрията.
Снимки: личен архив
Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..
Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР. Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..
40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...