Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи изобретиха и патентоваха технология за добив на браунов газ от морската вода

От вода и пак на вода с чиста енергия, която може да пречисти водата, въздуха, храната, въобще света.С тези думи откривателят на брауновия газ - българинът Илия Вълков, формулира своето изобретение, вдъхновено от пасаж в Библията. Известен е сред научните среди като австралийския учен Юл Браун, защото емигрира в Австралия в средата на миналия век. Там през 1971 г. осъществява най-смелата си мечта – добиването на браунов газ чрез електролиза, която разделя водната молекула на кислород и водород в съотношение 1 към 2. В химията съединението, което се получава при деленето, е известно като „гърмящ газ“, който гори чрез експлозия. Ученият обаче успява да преобразува процеса в имплозия, която описва така:

Вземам водата, преобразувам я на газ, използвам неговата енергия и го превръщам обратно във вода. Това е кръговрат и никога не свършва. Отделеният газ успява да оползотвори за задвижването на автомобил, с който изминава 1600 км, като вместо гориво използва вода и батерии, преобразуващи водата в браунов газ. За съжаление откритието на проф. Илия Вълков среща скептицизма на научната общност, която твърди, че свойствата на брауновия газ са необясними според законите на термодинамиката и химията. Въпреки това откритието му намира приложение в производството на генератори на браунов газ, създаването на газови смеси за дълбоководно лeководолазно дишане с акваланг, браунова горелка, която може да топи и споява всякакви метали, да реже различни материали.


Като продължение на откритието на Илия Вълков, наскоро двама български учени разработиха и патентоваха инсталация за добив на браунов газ от морска вода и свързания с този процес добив на минерални ресурси от морската вода. С проекта си, финансиран по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ в България, инженерите Чавдар Каменаров и Пламен Каменаров направиха истински пробив в областта на възобновяемите енергийни източници:

Инж. Чавдар Каменаров
Нашата цел беше първоначално да търсим енергия от вода, но в процеса на работа се оказа, че това, което получаваме като отпадък, е много по-ценно от самия браунов газ – пояснява инж. Чавдар Каменаров. – Така вместо да добиваме енергия получихме минерални ресурси. Така дойде идеята за използването на произведения от инсталацията браунов газ за добив на минерали под формата на утайки, изключително богати на полиметали.

Интересното в случая е, че източникът – морска вода е неизчерпаем, а технологията позволява избирателно натрупване на определени метали за сметка на други. Освен това добивът им е съизмерим с този от подземните рудни находища, но с разликата, че всички рудни находища са изчерпаеми. Още едно голямо предимство е, че технологията не замърсява околната среда, дори обратното – може да се използва за пречистване на силно замърсени индустриални води:

Освен добив на минерални ресурси, чрез изгарянето на брауновия газ се добива и чиста питейна вода от морето – продължава инж. Каменаров. – В един следващ етап технологията може да се използва като енергийна инсталация за изгаряне на битови отпадъци и превръщането им в топлинна или електрическа енергия. Самото наличие на браунов газ снижава токсичността, но не я премахва, което налага изграждането на пречиствателни станции за въздуха. Освен изброените приложения, самата инсталация, която създадохме може да се използва и за почистване на хвостохранилища, където са натрупани изключително вредни радиоактивни отпадъци. Брауновият газ с успех се използва в Китай за неутрализирането на отпадъците от атомните централи. 

В края на септември изобретението ще бъде представено в гр. Пловдив пред научната общност и представители на индустрията.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водата в Шуменско не е годна за пиене

Водата от язовир „Тича“ остава мътна, показват последните проби на Регионалната здравна инспекция в Шумен. Пробите показват, че жителите на Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Дибич и Белокопитово не трябва да пият водата от чешмите и да готвят с нея. В пробите, които са взети след 2 януари, се съдържа и остатъчен хлор, който е в границите..

публикувано на 07.01.25 в 18:54
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35

Запалени отпадъци предизвикаха гъст дим след Аспаруховия мост

Заради запалени отпадъци се е образувал гъст дим след Аспаруховия мост във Варна. Пожарът е възникнал в южната част на Варна, след съоръжението.  Два противопожарни екипа са на място, а огънят вече е овладян, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.  Димът е видим от различни части на града.  Няма пострадали. 

публикувано на 07.01.25 в 17:07
Чакащи на опашка за безплатни карти във Варна, януари 2025 г.

Пенсионери, чакащи за карти във Варна: Защо чак след нова година казаха, че ще има гратисен период?

Актуалната информация за издаване на безплатните карти за градския транспорт трябва да бъде поставяна по автобусите и край пунктовете, а не да се публикува само в интернет и да се излъчва в медиите. Това коментираха за Радио Варна чакащи на централния пункт за издаване на превозни документи до Средно училище "Димчо Дебелянов" във Варна.  Защо след нова..

публикувано на 07.01.25 в 16:50

Премахнаха неработещите бараки по улиците "Д-р Пискюлиев" и "Дрин"

Демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“ приключи днес, съобщи заместник-кметът по обществения ред и сигурността Илия Коев. Премахването на бараките бе извършено във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти..

публикувано на 07.01.25 в 16:45

Бюджетната комисия отхвърли предложението за намаляване на ДДС за хляба

Бюджетната комисия на парламента отхвърли предложението на "БСП-Обединена левица" ДДС за хляба и брашното да се върне на нулевото му ниво от последните години. Пред депутатите министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че при липса на това облагане бюджетът ще изгуби 94 млн. лв., съобщава БНР.  Предложението на БСП стана причина за остър спор..

публикувано на 07.01.25 в 16:25

С 15 000 по-малко предложения за работа във Варна през декември заради празниците

Предложенията за работа намаляват с 39% през декември. Това показва проучване на една от най-големите онлайн платформи за  работа JobTiger. За спада има логично обяснение, каза за Радио Варна оперативният мениджър Християн Петков. Според месечния анализ спадът е с 15 000 предложения по-малко на месечна база. Общият брой на обявите в края на..

публикувано на 07.01.25 в 15:21