60-годишнината на Музея на Възраждането – Варна ще бъде отбелязана с богата програма днес и утре. Екипът посреща празника с дигитализирана колекция от старопечатни ръкописни книги от богатия си фонд.
Варненският Музей на Възраждането е първият в България с интерактивна експозиция, отбелязава настоящия му ръководител Мариана Николова. И днес децата се впечатляват и могат да пробват как се е пишело в пясъчника. Възстановката е по идея на първия уредник на музея проф. Велко Тонев, отбелязва Николова.
Колекцията от старопечатни ръкописни книги в богатия фонд на варненския Музей на Възраждането е дигитализирана през последните две години, разказа още директорът на музея Мариана Николова. Дигитализацията е направена по проект в Център „Проф.Иван Дуйчев“ към Софийския университет „Св.Климент Охридски“ и ръкописите вече са част от дигиталната библиотека на Центъра.
Музеят на Възраждането е открит на 4 октомври 1959 г. и е един от най-старите във Варна. Негов пръв уредник е проф.Велко Тонев, разказа Николова. Още с откриването на експозицията проф.Тонев реализира своята идея да бъде направена възстановка на класна стая от взаимното училище през 19 век, за да могат децата да се почувстват близки до една далечна епоха, разказа Мариана Николова. Оттогава поколения наред се докосват до тази възстановка. И до ден днешен децата се впечатляват как се е пишело в пясъчника, с мастило или креда. По-късно колеги от страната са направили възстановка по подобие на варненската класна стая, каза Николова.
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..
В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..
През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно, последните достигнали върха по Западния гребен, остават българите. Тяхната история - за първи път с..
За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба. Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат..
Специалистите от Спасителния център към варненския Зоопарк призовават жителите и гостите на града да не хранят розовия пеликан Стойчо с храна, различна от риба. Те се обосновават с факта, че приемът на човешка храна е изключително неприемлив за този рядък за България вид и може да навреди на здравето му. Една здрава птица от този вид без проблем..