Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етимологичен проект показва как думата славянин се трансформира в италианското Ciao

Всички знаем, че езикът ни постоянно се развива, претърпял е и търпи непрекъснато промени, губят се стари думи - дотолкова, че поколението Z трудно разбира понятията в текстовете на Иван Вазов или който и да било автор от XIX и понякога първата половина на XX век, влизат нови думи. Някои от тях директно, други се видоизменят...

В хода на историята ни освен това отпадат падежите (Ах, тези падежи!, когато учите руски или полски, нали?), появяват се определителните членове - същите онези, които често вкарват в неразбиране чужденците, решили да нагазят в дебрите на българския.

Да не забравяме и прословутите ни глаголни времена, с които всички ние обичаме да се хвалим. Нали не сте забравили за "Бил съм се бил напил"? Ами фонетиката ни и правилният говор, която може да накара всеки уважаващ себе си полиглот да се препоти по няколко (десетки) пъти, докато се опитва да докара прекасното ни ударено "Ъ" или твърдо "Р"?

Както и да говорим обаче, всички ние използваме думи, влезли в езика ни през огромно количество други езици - гръцки, латински, руски, арабски, турски, персийски, немски, английски, френски, италиански, старобългарски... За един студент по класически филологии - Борислав Петров, произходът на думите ни се превръща в истинско предизвикателство. От година и половина той работи по проекта си за Етимологичен просветител.

До момента е описал близо 600 думи под надслова "Познай езика си!"

Сред любимите му етимологии, както самият той казва е трансформацията на думата "славянин" в италианския поздрав "ciao".

И двете са етимологически дублети, т.е. те произлизат от една и съща дума - в случая това е праславянското *slověninъ ("славянин"). То навлиза във византийски (средногръцки) и се опростява фонетично до "eсклавос". Тъй като през Средновековието е имало много роби, които са били славяни, думата става нарицателно за "роб". Тази дума след това преминава и на средновековен латински като Sclavus (славянин) и sclavus (роб).
От средновековното sclavus на венециански език (който понякога се счита за диалект на италианския) се развива ciao ("здравей, довиждане; чао"). Ciao навлиза в официалния италиански език, откъдето после идва и в българския език. Еволюцията на значението на думата ciao може да се обясни с това, че когато поздравяваш някого (било когато се срещате, било когато се разделяте), ти му казваш "на твоите услуги съм", т.е. "аз съм твой слуга (роб)", разяснява Петров.
Целият разговор с него може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Папагал Жако от вилната зона на Балчик търси стопаните си

Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..

публикувано на 10.01.25 в 18:53

Идея за вендинг машини със здравословни храни в училищата представиха във Варна

Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..

публикувано на 10.01.25 в 14:59

"Закуска в библиотеката" продължава и в 2025 г.

„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..

публикувано на 10.01.25 в 08:40

Петима ще са победителите в инициативата „Селфи в музея“

Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда.  Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..

публикувано на 09.01.25 в 15:28

Виктория, която дари косата си за кауза: Щом помогнеш, си на небето от щастие

Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..

публикувано на 09.01.25 в 11:45

Продължава услугата за грижа на самотни възрастни във Варна, подпомагат 417 нуждаещи

Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..

публикувано на 09.01.25 в 08:43

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25