Британската медия The Guardian дава съвети за перфектна разходка в Пловдив. Като европейска столица на културата през 2019 г. този древен град отразява своите римски, персийски и османски влияния, пишат от изданието.
В статията се обръща внимание на колоритния квартал Капана, гледките, които хълмовете откриват към града, възможността да се закупят ръчно изработени предмети. На читателите се препоръчва и непременно да опитат баница, тракийско вино и да посетят един от всичките ресторанти с невероятна гледка.
Нощ в операта
Античният театър в Пловдив е най-известната културна забележителност. Римски амфитеатър драматично "кацнал" на хълм над града. Посетителите могат да се насладят на изпълнения на Пловдивската опера и нейните международни гости, докато седят на древни мраморни седалки, гледащи над центъра на града, с планините Родопи в далечината - спиращ дъха спектакъл.
Творчески квартал
Капана е най-творческият квартал на Пловдив, пешеходна зона, пълна с магазини, ресторанти и галерии. През 90-те години е зона за паркиране, пълна с разрушени къщи. Трансформацията му започва през 2014 г., когато 10 творчески предприятия се местят в района, финансиран от Фондация за европейска столица на културата.
Изкуство и баня
Често културните преживявания в Пловдив са интересно съчетание от съвременно изкуство и вековни архитектурни и културни паметници. Античната баня се управлява от независима художествена асоциация повече от 20 години.
Интериорът на турската баня от 16-ти век все още е непокътнат, така че произведения на изкуството са поставени в автентична атмосфера с оригинални каменни стени и зашеметяващ централен купол.
В момента пространството се управлява от Градската галерия и е основното място за провеждане на изложби за съвременно изкуство. Особено приятно е през летните месеци и началото на септември, когато в пловдивските горещини остава хладно.
Къщи от епохата на Османското владичество
Старият град в Пловдив е известен със своите като излезли от картичка криволичещи калдъръмени улици и красиви запазени къщи от османската епоха. Една от най-пищните е къща Хиндлиян, чийто арменски собственик - търговец, монтира фонтан с розова вода в хайета или основното жилищно пространство.
Тракийското вино
Прашната равнина, в която е построен Пловдив, има перфектен климат за отглеждане на грозде, особено червени сортове, като богатия, тъмен мавруд (очевидно, той се отглежда тук още от тракийско време). В България се организират специални винени турове. Ако нямате време, може да опитате вкуса на местното вино и в баровете в града.
Местни занаяти
Улица "Магура" в Капана е пълна с магазини, помещаващи местни занаятчии. Има места за закупуване на ръчно изработени колани с богато украсени катарами и езически кукерски маски, носени от българите, за да изплашат злите духове по време на средновековни празненства. В Стария град, на Улицата на занаятите, е другото място, на което можете да си купите местни стоки и да видите занаятчии, работещи в ателиетата си.
Друг фаворит е къщата-музей "Клианти", която има красиво боядисани тавани и малки стаи с малки врати, използвани някога за съхранение на търговските стоки.
Изкачете се по градските хълмове
Пловдив е построен на седем хълма. В момента има само шест. Най-популярният за туристите е Небет тепе, един от трите хълма на Стария град. Най-ранните археологически останки датират от 4 000 г. пр. Н. Е. (твърди се, че Пловдив е най-старият град в Европа). Но хълмът Бунарджика, известен и като хълма Альоша заради паметника на съветския войник, е по-специален. Гледката от върха е превъзходна и често там се организират партита на открито.
Пловдив се намира на 2 часа и половина от столицата София. Пролетта и есента са прекрасни в Пловдив. През юли и август в града е горещо, но фестивалите го държат жив. Тази година има пълна програма от културни събития по случай Европейската столица на културата. Зимите в Пловдив са студени, а снегът не е рядкост.
Под 6% от всички кандидатствали читалища са получили финансиране по програмата в тяхна подкрепа. По този повод над 400 читалищни дейци от цялата страна са подписали отворено писмо, изпратено до министъра на културата и членовете на комисията по култура в Народното събрание. Сред подписалите писмото е и варненското читалище „Васил..
Лена Бориславова вече е обвиняема за документно престъпление, съобщава БНР. От Софийската районна прокуратурата съобщиха, че разследването срещу депутата от "Продължаваме Промяната" - "Демократична България" е приключило и че материалите по него са били предявени на Бориславова. Тя е обвинена, че съзнателно е ползвала неистински документи, на..
В централната част на града продължават проверките и премахването на поставените без издадено разрешение рекламно-информационни елементи (РИЕ). От районната администрация на „Одесос“ са изпратени писма до ръководствата на различни учреждения с предписание за демонтаж на нерегламентираните реклами и табели, както и покани за започване на процедури за..
4137 седмокласници ще могат да продължат обучението си в 162 паралелки през учебната 2025/2026 година. Засилва се интересът към професионалното обучение в гимназиалния етап във Варна и областта. Близо 65% е делът на професионалните паралелки в региона. С 5% е надхвърлена целевата стойност, зададена от държавата. Близо 57% от паралелките през следващата..
Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция в Добрич от утре се отменя грипната епидемия в областта. Тя беше обявена на 24 януари заради повишението на заболяемостта в региона и удължена до днес включително. Грипната епидемия в област Добрич се отменя след анализ на епидемичната ситуация по отношение на разпространението на грип и..
Икономическа полиция съвместно с екип на Регионалната здравна инспекция във Варна извършиха проверка в лазерно-козметичен център в централната част на града. В обекта се установява, че се прилагат намеси с ботулинов токсин и се осъществяват други медицински процедури и дейности, попадащи в обхвата на утвърдените медицински манипулации, съобщиха от..
Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната. Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във..