"Тайната на хубавия живот е да не се страхуваме. Да не се плашим от страдание, стрес, работа, отношения. Просто се сблъсквам с всичко, което идва, с усещане за приключение и любопитство. Понякога, разбира се, правя ужасни грешки и ми се случват неща, които не искам да преживея. Но това е по-добре, отколкото да се затворя в безопасен живот" - така гласи един многото уроци на Исабел Алиенде - емблема на съвременната литература.
Исабел Алиенде е чилийска писателка, една от най-известните съвременни романистки. През 1990-те години всяко ново заглавие я поставя в челната десетка на най-продаваните автори в света. Днес тя празнува своя 77-ми рожден ден.
"Успехът е нещо, което се случва един вид навън. Личният ми живот е същият, независимо от успеха, който имам или нямам", казва известната журналистка и писателка в интервю пред larevista.ro.
Вярно е, че съм свързана с читателите си и получавам много имейли, но работя много часове на ден, управлявам фондацията си, имам личен живот и имам много малко, но много близки приятели, имам си семейство и това е всичко. Изобщо не живея в света на знаменитостите. Чувствам се много благословена да имам добротата и любовта на моите читатели. Но в по-голямата си част виждам това само когато пътувам, разказва Алиенде.
Твърди, че за нея писането е самотно занимание. Пише в малка стая в къщата си, след това книгата се публикува, затваря я и не я вижда отново, освен ако не се срещне с читатели.
Една от най-популярните и успешни нейни книги е "Къщата на духовете", написана преди повече от 35 г. За нея тя разказва, че след публикуването й нито веднъж не я е отворила. "Така и не я прочетох отново. Нямам идея за какво се разказваше - забравила съм". казва писателката.
"Всяка книга има различни нужди, различни реквизити. Не може да приложите една формула, която е успешна за определена книга, върху друг проект. Освен ако не пишете в определен жанр - например в криминалетата или романтиките. Но във всяка определена книга трябва да се намери точния тон, нейния си глас, защото всяка книга е различна. Това е процесът, който ми отнема поне няколко седмици, преди наистина да започна", признава Алиенде.
Тя дори е научила няколко трика за спасяване на една книга. "Например, ако дадена сцена не работи и аз се боря с нея и съм я описвала по различни начини и все още имам усещането, че не се получава, това означава, че не трябва изобщо да е там. Най-доброто решение е просто да я махнете. И не запазвам това, което режа", твърди тя.
Разказва, че и в живота прилага тази техника за отстраняване на излишното, но й отнема много години. Исабел Алиенде се развежда два пъти. За първия си брак разказва, че е трябвало да напусне мъжа си 9 години преди действително да го е оставила. Вторият й брак също е приключил много преди реално да се разделят.
"Когато разбереш, че с брака ти е свършено, го усещаш с костите си. Усещаш липсата на енергия. Всичко е плоско и можеш да видиш, че другият човек няма ентусиазъм и няма желание да поправя нищо", казва Алиенде.
Най-неочакваното нещо, което й се е случвало е успехът, твърди самата тя. Когато написах първата си книга и тя стана успешна - това беше напълно неочаквано!
Алиенде дълги години се бори за интеграцията на жените, за мир, за спиране на домашното насилие, за репродуктивните права и за образованието на млади момичета, които се борят за независимост.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..