Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Западнонилската треска води до сериозни усложнения само при 1 процент от заразените

В края на миналата седмица здравните власти съобщиха за първи случай на западнонилска треска у нас. Лабораторни изследванията доказаха заболяването при жена, настанена в болницата в Монтана, която се лекува след възпаление на мозъка, но вече е в добро състояние.

Западнонилската треска е трансмисивно заболяване, причинено от вирус, който се предава чрез ухапване от комари. Заразата не се предава от човек на човек. В повечето от случаите заболяването протича с лека температура, без усложнения. Макар и рядко, вирусът обаче може да причини сериозна инфекция на нервната система, обясни пред Радио София директорът на Специализираната болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести "Проф. Иван Киров" проф. д-р Татяна Червенякова:

"Заболяването западнонилска треска обикновено протича като леко фибрилно заболяване в 80-90 процента от хората, но рядко, при около 1 процент, може да засегне и централната нервната система под формата на менингити, енцефалити, парези и вели парези. За радост тези усложнения са значително по-редки".


Първите случай в България са регистрирани през 60-те години на миналия век в резервата Сребърна и в района на Бургас. През 2002 година вирусът е доказан в района на Шумен. През миналата година у нас са регистрирани 15 случая на пациенти с усложнения и един смъртен случай - отново в района на Шумен. Голяма циркулация на вируса е отчетена в Русе, Силистра, Варна и София област, посочи проф. Червенякова. Случаят от тази година в болницата в Монтана е показател за това, че дори и при усложнения инфекционистите разполагат с адекватна терапия:

"Ние държим в ръцете си съответна патогенетична и симптоматична терапия, т.е. дали това състояние на менингит или енцефалит ще бъде предизвикано от този вирус, или от ехо- и коксавируси - поведението на лекарите е едно и също. И после стигаме до диагнозата, каквото са направили и колегите в Монтана. В някои случаи заболяването е обратимо, в някои - не е обратимо. Усложненията от страна на нервната система са сериозни и понякога завършват със смърт на пациента, т.е. не мога да кажа, че е съвсем невинно заболяване. Затова, когато човек се оплаква от главоболие, висока температура, гадене е длъжен да потърси медицинска помощ".  


Пикът на заболяването е обикновено през август и септември. Не всеки комар е преносител на инфекцията, но не трябва да пренебрегваме мерките, с които може да се предпазим от ухапване, подчерта проф. Червенякова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

С благодарност и чест: Радио Варна приема скулптура на Йордан Каранов за 90-годишнината си

По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..

обновено на 28.07.25 в 14:37

Цикорията – билка, която подпомага отслабването и баланса в тялото

Постоянно се появяват нови хранителни добавки за отслабване. Но една билка успя да устои на времето и да запази доверието на потребителите – цикорията . Изсушен и смлян на прах, коренът от цикория не само потиска глада, но и подхранва полезната чревна флора, подпомагайки здравословното отслабване и цялостния баланс в организма. Какво е..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Йордан Каранов: Гласът, който даде тон на Варна

Йордан Каранов е български певец, вокален педагог, музиковед, завеждащ музикалния отдел на Радио София през 30-те години на ХХ век. От средата на септември 1944 г. до март 1950 г. е началник на Радио Варна. Два важни момента в развитието на Радио Варна са свързани с неговото име – превръщането на медията в център на музикалния живот на Варна и..

публикувано на 28.07.25 в 09:00

28 юли - Световен ден за борба с хепатита

На 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Датата е посветена на повишаването на информираността относно вирусните хепатити, които засягат над 350 милиона души по света. Тази година кампанията се провежда под мотото „Hepatitis: Let’s Break It Down“, като основен фокус е премахването на социалните, икономически и системни бариери,..

публикувано на 28.07.25 в 07:58

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в..

публикувано на 27.07.25 в 10:30

Кой има имен ден на 27 юли

На 27 юли имен ден празнуват  Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка. Днес Православната църква чества  Св. великомъченик Пантелеймон . Днешният празник се нарича Пантелей пътник, защото на този ден прелетните птици..

публикувано на 27.07.25 в 09:32

Приютът за безстопанствени кучета се включва с част от своите четириноги обитатели в изложението „Порода любов“

Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар ще се включи в пилотното издание на фестивалното изложение „Порода любов“, което ще се проведе на 26 юли на входа на Морската градина във Варна (площад „Антон Новак“) от 10:00 до 22:00 часа. Изложението има за цел да обедини природозащитни организации, които полагат грижи за четириногите,..

публикувано на 26.07.25 в 13:30