Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненският свободен университет обучава учители по „Компютърно моделиране“

Обучение на учители по новия предмет „Компютърно моделиране“, заложен в учебния план на 3. и 4. клас, ще проведе Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ преди началото на новата учебна година.

Обучението ще води доц. д-р Галина Момчева – един от авторите на програмата по компютърно моделиране и ръководител на катедрата по информатика във Варненския свободен университет.

Курсът е за учителите по информатика и информационни технологии, в съответствие с НАРЕДБА № 15 от 22 юли 2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти на Министерството на образованието и науката.

Продължителността на обучението е 32 часа и ще се проведе във Варна, в София и в Смолян. При успешно завършване на курса, учителите ще получат удостоверение с 2 квалификационни кредита, достъп до ресурси, необходими в процеса на обучение и  сертификати за съответствие на курса към ключови и към дигитални компетентности.

Снимка

От тази учебна година Варненският свободен университет предлага и нова възможност за придобиване на учителска правоспособност “Учител по информатика и ИТ”. Всеки кандидат със завършена бакалавърска степен, различна от информатика, може да се обучава паралелно в една от магистърските програми “Дигитален маркетинг и уеб дизайн”, “Киберсигурност” (професионално направление “Информатика и компютърни науки”) и в курса за придобиване на допълнителна професионална квалификация “Учител по информатика и информационни технологии“. При успешно дипломиране, в рамките на една година обучаемите ще придобият магистърска степен по компютърни науки и правоспособност за учител.

ВСУ „Черноризец Храбър“ има богати традиции и опит в обучението на ученици, учители и родители. На академичния екип се довери Община Варна, която инициира и подкрепи различни проекти, реализирани от катедрата по информатика на университета, а именно: 

·  „STE(А)M – Стратегии, политики, методики и практики“, в които се обучаваха над 100 директори на училища и детски градини.

·  Програмата „Кибермагьосници“, в която 120 варненски ученици от 5. и 6. клас от 17 училища учиха как безопасното и сигурно да използват дигиталната среда и да развиват умения в областта на информатиката, математиката (криптографията) и изкуствата. 

·  Международният Ден на Scratch, в който се включиха над 150 ученици, учители и родители. 

Варненският свободен университет продължава работа по проектите за работа с ученици и учители и през новата учебна година и си партнира успешно с иновативни училища в България.

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радан Кънев

Радан Кънев: Няма да има единна кандидатура за президент между демократичната опозиция и управляващата партия

Единна кандидатура за президент между демократичната опозиция и основната управляваща страната партия е нереалистичен вариант, защото въпреки заявената евроатлантическа ориентация, възгледите ни за вътрешната политика са съвсем различни.  Tова заяви във Варна евродепутатът от ПП-ДБ Радан Кънев, който участва в брифинг, заедно със..

публикувано на 19.09.25 в 19:19
Аспарухов мост във Варна

Голямо задръстване на Аспаруховия мост заради верижна катастрофа

В 17,48 часа на Аспарухов мост е станала верижна катастрофа между 4 леки коли. Щетите са само материални, няма пострадали, но се е образувало голямо задръстване, съобщават от варненската полиция. За два от автомобилите се чака да бъдат изтеглени от мястото на инцидента с Пътна помощ.  По-трудно е придвижването в посока кв. "Аспарухово", съобщи репортер..

публикувано на 19.09.25 в 19:04

С условна присъда е бил 24-годишният мъж, заподозрян за убийството на майка си в кв. "Чайка"

24-годишният мъж от Варна, заподозрян като извършител на убийството на майка си е осъден условно за държане на високорискови наркотични вещества, съобщават от Окръжен съд - Варна. Припомняме, по предварителни данни смъртта на 48- годишната жена е настъпила в резултат на нанесените й 11 прободно-порезни рани с нож, някои от тях в областта на сърцето...

обновено на 19.09.25 в 17:38

Сухи треви горят до стария содов завод край Девня

Пожар възникна в тревиста местност край Девня. Три екипа на пожарната са на терен близо до реката в местността Балтата до стария содов завод. Горят сухи треви, в близост няма жилищни сгради и няма опасност за хората. Това съобщи Свилен Шитов, кмет на Девня.  На място има и екип с фадроми, тъй като районът е трудно достъпен.

публикувано на 19.09.25 в 16:29

24-годишният син на убитата жена в кв. "Чайка" е бил наркозависим

24-годишният син на убитата в кв. "Чайка" 48-годишна жена, заподозрян за убийството на майка си, е употребявал високорискови наркотични вещества.  Той беше задържан за срок до 72 часа, но състав на Окръжния съд уважи искането на прокуратурата и му определи мярка "задържане под стража", съобщават от Апелативна прокуратура - Варна. Синът на убитата..

публикувано на 19.09.25 в 16:22

Четвърти апелативен съдия отказа да гледа делото на варненския кмет

Четвърти апелативен съдия отказа да гледа делото по молбата на варненския кмет Благомир Коцев да бъде пуснат от ареста, предаде БНР. Съдия Георги Ушев, който е и последният председател на Специализирания апелативен съд, мотивира самоотвода си с атаки, включително и сигнали да бъде наказан дисциплинарно, от адвокати, ангажирани със защитата на..

публикувано на 19.09.25 в 15:23

Синът на убитата във Варна жена е заподозрян за тежкото престъпление

Синът на 48-годишната жена, чието тяло беше намерено с порезни рани пред блок 6 в квартал "Чайка" във Варна е най-вероятният извършител на убийството.  Откриха тяло на жена зад блок в квартал "Чайка" Днес ще бъде гледана мярката му за неотклонение, съобщиха източници от разследването. Стана ясно, че с металдетектори е открит ножът, с който..

публикувано на 19.09.25 в 14:59