Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверки на всеки десет дни се извършват в свинекомеплксите

Снимка: БТА

Няма регистрирани нови случаи на АЧС в област Добрич през последната седмица стана ясно по време на редовното заседание на Епизоотичната комисия в Добрич. В Румъния заболяването продължава да се разпространява, като са установени 17 нови случая. От ОДБХ са съсредоточили мерките си върху промишлените комплекси, които в област Добрич са осем на брой.

По време на заседанието директорът на ОДБХ в Добрич д-р Борислав Каменов информира, че проверки на промишленото свиневъдство се извършват на всеки десет дни, продължава се и с дежурствата в кланиците. По отношение на обезщетенията за частните стопани, д-р Каменов заяви, че остава да се плати на стопаните от Община Генерал Тошево. Освен на тях, за всяко отстреляно диво прасе от Министерството на земеделието са обещали по 50 лв и по 150 лв. за намерено мъртво диво прасе, от което е взета и изпратена проба.

В края на месеца България се очаква да бъде проверена от европейски експерти.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненци притеснени от нова наредба за прием в детските градини и ново райониране

Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. Предстои наредбата да бъде подложена на гласуване от Общинския съвет утре, 24.04.2025.  Притесненията им са,  че новата..

публикувано на 23.04.25 в 19:32

ОбС-Варна се събира утре

Общинският съвет се събира на редовно заседание в четвъртък – 24 април 2025 г., което ще започне в 10:00 часа в зала „Пленарна“ на Община Варна. В проекта за дневен ред са включени 14 точки. Съветниците ще обсъдят номинациите за награда „Варна“. В областта на науката и образованието за престижното отличие са предложени общо 19 изявени личности и..

публикувано на 23.04.25 в 19:27

ОбС-Балчик утре гласува бюджета

Сборният бюджет на Балчик ще бъде гледан този четвъртък на сесия, която започва в 9.00 часа в заседателната зала. На обсъждане ще подлежат докладите и обобщени отчети за приходите и разходите на читалищата за миналата година, както и предложението за осигуряване на финансови средства за издръжка по настаняването и изхранването на общо четирима..

публикувано на 23.04.25 в 19:25

Експерт: По-ниската такса за болничен престой повдига въпросa за по-висока здравна вноска

Ефектът от намаляването на таксата за болничен престой от 5,80 лева на 1 лев  на ден най-осезаемо ще се усети в малките болници в отдалечени райони. Орязването на такова перо безспорно ще повдигне въпросa откъде ще бъдат компенсирани тези суми. Това каза адвокат Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация. Според нея сега възниква..

обновено на 23.04.25 в 19:23

Лечебните заведения очакват отмяна на решението за намаляване на таксата за болничен престой

Лечебните заведения очакват отмяна на решението за намаляване на таксата за болничен престой, тъй като държавата няма да реши нито един от проблемите в здравеопазването с подобен ход. Около това мнение се обединяват болничните сдружения в позиция, изпратена до министър-председателя Росен Желязков и министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов...

публикувано на 23.04.25 в 18:13

Кабинетът отпусна над 2 млн. лв. за компенсации за неприети в градини деца

Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им в първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 977 деца от Столичната община, 51 от община Варна,..

публикувано на 23.04.25 в 17:22

Варненци с въпроси за новата библиотека, МГ и пътищата на публичното обсъждане на бюджета

Защо на една голяма община като Варна приоритети й се събират само в едно изречение, къде е визията за развитие на града. Това попитаха варненци по време на публичното обсъждане на бюджета на Община Варна. Казусите със строителството на сградата на новата библиотека и сградата на Математическата гимназия бяха сред темите, които присъстващите поставиха..

публикувано на 23.04.25 в 15:54