Повече от половината от болничните листове се издават в медицинските центрове, а личните лекари – само 15%, заяви в интервю за предаването „12+3“ Григор Димитров от Българската стопанска камара. Според него първостепенна задача е контролът върху отпускането на болнични:
„Има трайна тенденция на увеличаване на болничните дни и сериозно нарастване на средствата, които се изплащат от държавното обществено осигуряване за обезщетения. Те достигат вече около 700 млн., а броят на болничните дни достига около 8-8,5 средно на един зает. Освен това, това отсъствие дава несъмнено голямо отражение върху брутния вътрешен продукт“, обясни Димитров в интервю за предаването „12+3“.
Той смята, че преди да се започне с мерки за ограничаване на явлението, трябва да се помисли кои са причините, водещи до това. Според него първата сериозна причина е бюрокрацията в обслужването на гражданите. Когато човек има да свърши някаква работа, трябва да отсъства от работа и най-лесно това става с болничен, обясни Димитров.
Той посочи и друга тенденция – около 20% от отпуснатите болнични листа са за фирми до 9 души, а фирмите с до 50 работници имат 12% болнични.
Според бившия социален министър Иван Нейков – председател на Балканския институт по труда и социалната политика, дискусията по темата в момента се концентрира в неправилната посока.
„Дори да махнем първите 3 дни от болничния, това няма да намали фалшивите болнични листа. Освен „туристически болнични листа“ преди празниците, има и други – селскостопански“, коментира той.
Иван Нейков посочи 2 начина за справяне с проблема. Направен е и експеримент в някои предприятия:
„Започнахме да пишем до всички контролни институции за източници на шоково количество болнични листа – до МЗ, до НОИ, до прокуратура и т.н. Никой не си мръдна пръста, но видяхме как в следващите няколко месеца рязко намаля броят на болничните от този източник. Този подход стряска недобросъвестните“.
Другият подход, който предлага Нейков, е няколко предприятия да си създадат институт на „доверения лекар“ и през него да минават краткосрочните болнични листа. Това ще е един контролен механизъм вътре в предприятието, подчерта още той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Под 6% от всички кандидатствали читалища са получили финансиране по програмата в тяхна подкрепа. По този повод над 400 читалищни дейци от цялата страна са подписали отворено писмо, изпратено до министъра на културата и членовете на комисията по култура в Народното събрание. Сред подписалите писмото е и варненското читалище „Васил..
Лена Бориславова вече е обвиняема за документно престъпление, съобщава БНР. От Софийската районна прокуратурата съобщиха, че разследването срещу депутата от "Продължаваме Промяната" - "Демократична България" е приключило и че материалите по него са били предявени на Бориславова. Тя е обвинена, че съзнателно е ползвала неистински документи, на..
В централната част на града продължават проверките и премахването на поставените без издадено разрешение рекламно-информационни елементи (РИЕ). От районната администрация на „Одесос“ са изпратени писма до ръководствата на различни учреждения с предписание за демонтаж на нерегламентираните реклами и табели, както и покани за започване на процедури за..
4137 седмокласници ще могат да продължат обучението си в 162 паралелки през учебната 2025/2026 година. Засилва се интересът към професионалното обучение в гимназиалния етап във Варна и областта. Близо 65% е делът на професионалните паралелки в региона. С 5% е надхвърлена целевата стойност, зададена от държавата. Близо 57% от паралелките през следващата..
Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция в Добрич от утре се отменя грипната епидемия в областта. Тя беше обявена на 24 януари заради повишението на заболяемостта в региона и удължена до днес включително. Грипната епидемия в област Добрич се отменя след анализ на епидемичната ситуация по отношение на разпространението на грип и..
Икономическа полиция съвместно с екип на Регионалната здравна инспекция във Варна извършиха проверка в лазерно-козметичен център в централната част на града. В обекта се установява, че се прилагат намеси с ботулинов токсин и се осъществяват други медицински процедури и дейности, попадащи в обхвата на утвърдените медицински манипулации, съобщиха от..
Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната. Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във..