През тази седмица депутати от Конгреса на САЩ предложиха двупартиен проектозакон за създаване на фонд в размер на 1 млрд. долара, чрез който малки и провинциални доставчици на безжични услуги да могат да заменят досегашното си оборудване на китайските технологични компании "Хуавей" (Huawei Technologies Co Ltd) и ZTE Corp, за които се смята, че представляват риск за националната сигурност, съобщава Ройтерс.
Предложеното законодателство е подобно на законопроект, одобрен през юли от Комисията за търговия на Сената, чрез който да се отпускат безвъзмездни средства за около 700 млн. долара за премахване на оборудване на "Хуавей" в опит да се повиши сигурността на веригата за доставки на американската телекомуникационна мрежа.
Видни епутати от Демократическата и Републиканската партия от Енергийната и търговска комисия на Конгреса посочиха в съвместно изявление, че законопроектът ще защити "комуникационните мрежи на нацията от чужди противници, като помага на малки и регионални безжични доставчици да изкоренят подозрителното си мрежово оборудване и да го заменят с по-сигурно оборудване".
Конгресът ще проведе изслушване по предложения законопроект в петък. Ройтерс посочва, че за сега от компанията "Хуавей" отказват да коментират тази информация.
Около дузина американски доставчици на телекомуникационни услуги, които зависят от мрежовото оборудване на "Хуавей", обсъждат с най-големите конкуренти на компания - Ericsson и Nokia, как да заменят китайското си оборудване, съобщиха пред Ройтерс още през юни източници, запознати с въпроса.
През май президентът Доналд Тръмп подписа дългоочакваната изпълнителна заповед, с която обяви национално извънредно положение и забрани на американските компании да използват телекомуникационно оборудване, направено от фирми, представляващи риск за националната сигурност. Заповедта изисква Департамента по търговия, заедно с други агенции, да изготвят план за изпълнение до октомври тази година.
Също през май американското правителство вкара "Хуавей" в т.нар. "черен списък" с компании, твърдейки, че китайската фирма е участвала в дейности, противоречащи на интересите на националната сигурност или външната политика на САЩ. През август Министерството на търговията пък добави повече от 40 допълнителни поделения на "Хуавей" към своя "черен списък", увеличавайки по този начин до над 100 броят на фирмените поделения на китайския технологичен гигант, които са обект на наложените ограничения.
Самият законопроект, предложен от американските депутати от Камарата на представителите (Конгреса), ще забрани използването на федерални средства за закупуване на комуникационно оборудване или услуги от всяка компания, която представлява риск за националната сигурност за американските комуникационни мрежи. Той също така ще изисква Федералната комисия за комуникации (FCC) да подпомага малките доставчици на телекомуникационни услуги да премахнат забраненото оборудване или услуги от техните мрежи и да го заменят с друго.
Ройтерс напомня, че законопроектът за отбрана, одобрен миналата година, предвижда широка забрана на използването на федерални пари за закупуване на продукти от "Хуавей", а Белият дом заяви, че през юни ще спази двугодишен срок за спазване на забраната.
През април 2018-а година пък Федералната комисия за комуникации гласува единодушно за въвеждане на нови правила, за да се забрани използването на средства от правителствена програма за закупуване на оборудване или услуги от компании, представляващи заплаха за сигурността на комуникационните мрежи в САЩ, включително от "Хуавей".
Докато големите американски компании за безжични услуги вече скъсаха връзките с "Хуавей", някои малки провинциални доставчици все още зависят от евтините превключватели и оборудване на китайските компании Huawei и ZTE.
Асоциацията на регионалните безжични мрежи, която представлява доставчици с по-малко от 100 хиляди абонати, изчислява, че 25% от нейните членове разполагат с оборудване на Huawei и ZTE в своите мрежи, и заяви, че ще бъдат необходими между 800 млн. и 1 млрд. долара за неговата подмяна.
На тържествена церемония в Младежки дом – Варна, днес бяха връчени отличията на призьорите в XIX Национален конкурс за компютърна рисунка „Морето, морето, морето…“. Специалната награда на г-н Благомир Коцев, кмет на Варна, отиде при Борил Панчев от школа по графичен дизайн "Велани" при ЦПЛР - Общински детски комплекс, гр. Варна. Специалната награда на..
Има връзка между бавенето на избора на председател на НС и предстоящия избор на нов главен прокурор. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна депутатът от „БСП Обединена левица“ Наталия Киселова. Велислав Величков: Изборът на председател на НС се протаква, за да стане Сарафов главен прокурор Доц. Киселова съобщи, че..
В писмото, което ГЕРБ изпратиха днес до ПП/ДБ не се споменават конкретни имена за председател на парламента и премиер. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна Божидар Божанов от ПП/ДБ. Той подчерта, че ще се отзоват на поканата за среща с първата политическа сила в Народното събрание и първата точка, което ще предложат за обсъждане ще..
В началото на тази седмица Община Варна предложи актуализация на общински такси и цени на услуги. Сред тях такса битови отпадъци, таксите за технически и административни услуги, строителните разрешителни, таксите за ползване на тротоари и терени за разполагане на строителни материали. Според администрацията, п овишаването на цените не е..
Напълно е възстановено движението по автомагистрала "Тракия", след верижната катастрофа тази сутрин между тежкотоварен автомобил и четири коли. Повече от три часа трафикът в района на област Пазарджик се пренасочваше през пътен възел Цалапица, което доведе до образуване на опашки от автомобили. При инцидента загина 49-годишна жена от София, а шофьорът на..
След приемането на България в сухопътния Шенген граничните пунктове ще останат, но движението на гражданите ще бъде облекчено, увериха от МВР. От силовото ведомство съобщиха още, че засиленият граничен контрол на границата с Румъния ще остане шест месеца. От януари не се очаква да има опашки от тирове, увери Илков. "В началото на 2025 година, когато..
С протакването на избирането на председател на парламента се скъсява до минимум възможността да бъдат приети промени в Закона за съдебната власт, с които да се прекрати процедурата за избор на нов главен прокурор от орган с изтекъл над 2 години мандат. Бавенето е обвързано с избора на единствения кандидат за главен прокурор - Борислав Сарафов, на 16..