На 27-и септември за шеста година Медицински университет – Варна посрещна любопитни млади изследователи, гости и приятели на „Европейска нощ на учените". Темата на тазгодишното издание беше „Наука в мрежовото общество". Организатор на събитието бе МУ-Варна, съвместно с „Образователен център – Варна" и „Агрополихим".
Събитието откри зам.-ректорът по „Международно сътрудничество“ проф. Тодорка Костадинова, която сподели, че е щастлива от факта, че за поредна година МУ-Варна има възможността да е домакин на Нощта на учените.
Специални гости бяха ректорът и зам.-ректорите на Тверския университет в Русия. Ректорът Леся Чичановская изрази положителните си впечатления от проведените инициативи по повод на европейското събитие.
Партньорите на МУ-Варна бяха подготвили специален видео поздрав за всички присъстващи. Служителите на първата университетска аптека у нас „Мед уни фарм“ направиха демонстрации на тема „Запознаване с лекарствените форми, изготвени в аптеката". Интересните химични опити продължиха след като студенти от университета, заедно с доц. Диана Добрева, показаха смайващи химични реакции. Доц. Величка Андонова проведе дискусия на интересната тема „Когато науката и индустрията се срещнат", в която се включи голяма част от аудиторията с интересни въпроси.
През цялото време гостите на Нощта на учените можеха да разгледат фотоизложбата на Петко Момчилов и Петър Петров на тема „Варна: университети – наука – индустрия", както и изложбата на картини на участниците в конкурса за рисунка „Зелено бъдеще". Най-добрите творби в изложбата бяха отличени, а всички участници получиха комплекти за рисуване.
Научна викторина донесе награди на най-любознателните, а за най-малките посетители бе организирана Детска научна лаборатория, в която децата направиха първите си опити.
В Юнашкия салон във Варна също бе изложена експозицията „Варна – университети, наука, общество“, както и картини на участниците в конкурса за рисунка на тема: „Варна в моите мечти". Проведени бяха още научно кино и научно кафе. В „Агрополихим“ посетителите можеха да видят презентацията на тема “Растеж на знанието в Агрополихим” (научни интереси - кръгова икономика, грижа за глобалното хранене – използване на селското стопанство), както и да участват в научното кафе на тема „Когато науката и индустрията се срещнат“.
Европейска нощ на учените 2019 се осъществява в рамките на проект K-TRIO 3 („Researchers in knowledge triangle"), финансиран от Европейския съюз по програмата за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020", Дейности „Мария Склодовска-Кюри".
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..