Песните и инструменталните пиеси са част от златната история на Радио Варна, писана от стотици народни изпълнители от цяла България. Музикалните ръководители почти от самото начало са надскочили локалните зависимости и с далновидност са канели редица известни имена, гастролиращи в морската столица, за запис в радиото.
През годините тук са записвали артисти от ранга на Янка Рупкина, Атанас Вълчев, Калинка Згурова, Соня Кънчева и много други. Това разнообразие от фолклорни диалекти изгражда уникалния музикален портрет на Радио Варна като съвременна медия с особено отношение към паметта. Активният звукозапис в Радио Варна датира от 60-те години на XX век. Традицията да се записва народна музика започва при музикалния редактор Радослав Данов, основател на Група от народни инструменти и Вокална група за народни песни към радиото. По-късно неговото дело, вече с друг музикален състав, продължават колегите му Недялко Станев и Ангел Истатков до 1989 година.
В годината, когато Радио Варна става на 85, този албум е посветен на всички, които са били част от музикалната история на първата извънстолична медиа. Защото „Нищо хубаво не се забравя“, както с топла усмивка каза народната певица Катя Петрова, спомняйки си за времето, в което е записвала с оркестъра на Радио Варна.
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...
Учебният музей към Регионалния исторически музей във Варна съвместно с Тракийски научен институт, филиал Варна, организират дискусия на тема: "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война". Тя ще се проведе на 8 май от 16.30 ч. в Археологически музей - Варна, зала "Одесос". В нея ще вземат участие доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р..
"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..
Създателката на Ванилия от детската поредица "Феята от захарницата" ще гостува във Варна на 3 май, събота, в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков". Антонова ще запознае децата с предисторията на своята „първокласна сладкарска фея, величествена и всемогъща” и ще разкаже за това как феята е попаднала в захарницата. В Детския и средношколски отдел..