Една от най-интересните и значими културно–исторически забележителности в Балчик е храмът на Кибела, открит случайно при започването на строителни дейности на хотел през 2007 г. Това е единственият храм на Богинята Майка в източната част на Балканския полуостров, а находките в него се равняват по значимост с тези от древния комплекс в Помпей. Намерените надписи и мраморни пластики са най-многоброийните откривани в паметници, свързани с култа към Кибела. Археолозите предполагат, че храмът е бил построен през 3 век пр.Хр. и е функционирал до края на 4 век, когато природен катаклизъм го е затрупал и така той е успял да се съхрани в годините.
И докато древният комплекс в Помпей в Италия посреща хиляди туристи всяка година от целия свят, то Храмът на Кибела в Балчик вече 12 години чака и се надява да получи вниманието и грижите, които заслужава една такава уникална културно-историческа забележителност. Какво е състоянието на разкопките днес и защо чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.
Кибела е наричана още Великата майка, Майка на боговете и всичко живо на земята, олицетворявала силите на природата, покровителка е на планините, горите и зверовете. Находките, открити през 2007 година в Балчик, са реставрирани и консервирани и са изложени в Историческия музей в Белия град. Това са повече от десет цели или полузапазени мраморни саттуи на Афродита, Пан, Посейдон, Дионис, епиграфски паметници, над 200 монети, глинени лампи и други. Самият храм е обявен за национален паметник на културата – той е държавна собственост, но върху частен имот. Точно поради тази причина по думите на директора на музея Радостина Енчева и до днес този храм не получава заслужните му грижи и за неговото съществуване почти никой не знае.
Собственикът на съседния до храма на Кибела имот Джансел Исмаилов къде на шега, къде с мъка казва, че скоро очаква да се къпе с боговете, защото къщата му пропада.
Преди месец на среща в Министерството на културата са били обсъдени вариантите за публично-частно партньорство за възстановяването на Храма на Кибела, разказва един от собстевниците на парцела Обретен Обретенов.
Министърът на културата Боил Банов заяви при посещението си в Балчик, че укрепването на храма ще започне съвсем скоро и се закани, че ако собствениците на имота и община Балчик не стигнат до единодушно решение, то министерството ще премести целия храм в Културния институт „Двореца“ в Балчик.
Блокаж, на който сме свидетели повече от десет години. Очевидно и храмът на Кибела ще проследи с интерес идващите местни избори, за да дочака или пък не своето второ пробуждане от дебрите на вековете.
Образователни лекции за трима военни пилоти от Добрич – Димитър Списаревски, Георги Атанасов и Йордан Славов, организира Регионалният исторически музей в добруджанския град. Инициативата носи заглавието „Те браниха небето на България – пилоти от Добрич, участвали във Втората световна война“ и е по повод 80-годишнината от нейния край. Поредицата от..
Превърнал се в любимец на Варна и талисман на града - розовият пеликан Стойчо, който заживя на Морска гара, вече е социализиран и не изпитва безпокойство от човешко присъствие, съобщават от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна. Експерти от екоинспекцията наблюдават птицата. Според тях пеликанът е в добро общо състояние, не се..
На 23 април отбелязваме Международния ден на детската книга и на авторското право. Ден, посветен на вълшебството на историите, които променят света на малките читатели. И кой по-подходящ събеседник за този ден от един истински съвременен разказвач – Екатерина Монева, автор на детската книжка „Лоли“. Радостната новина е, че историята няма..
Анна-Мария Попова е библиотекар в РБ "Пенчо Славейков" във Варна, създател на блога „ Bookfan.tasy ”, запален читател и киноман. Срещаме се с нея в Световния ден на книгата и авторското право, в специалния за четящите хора месец април. Започнал с годишнина от рождения ден на Андерсен и посветен на детската книга, пролетният месец продължава с..
23-тото издание на „Маратон на четящите хора“ идва под мотото „Невидимите диалози: писатели, преводачи, читатели“. На днешния ден всички събития във Варненската библиотека представят литературата като жив и непрекъснат диалог — между автора, преводача и читателя. Преводът превръща литературата в активен мост между културите, а преводачът е творецът,..
Покрай Великденските празници, почивните дни и емоциите от срещите с роднини, често може да се случи да попрекалим с хапването. В такива случаи, след като откопчее още едно копче на панталона, най-често човек си казва „от понеделник съм на диета и започвам да се храня здравословно“. Специалисти съветват в никакъв случай да не правим драстични..
23-тото издание на „Маратон на четящите хора“ идва под мотото „Невидимите диалози: писатели, преводачи, читатели“. На 23 април 2025 г. всички събития във Варненската библиотека представят литературата като жив и непрекъснат диалог — между автора, преводача и читателя, отбелязват оттам. Преводът превръща литературата в активен мост между културите, а..