Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училище “Васил Левски” трябва да е готово през февруари

Продължават строителните дейности в НУ “Васил Левски” в кв.”Аспарухово”, съобщават от районната администрация. 

Към днешна дата 70% от топлоизолацията е налепена, а сградата е шпаклована с мрежа. В основите й е сложен фибран с цел хидроизолация, а за сметка на строителя е положена временна хидроизолация на покрива с оглед защита от дъждове. 

До края на текущата седмица ще стартира подмяна на дограмата по северната фасада, като по план в рамките на 10 дни монтажът й трябва да бъде приключен. В цялата сграда се изгражда нова ел. инсталация. Бетоновите работи по укрепването на първия етаж са напълно завършени, както и предписаните от конструктора метални укрепвания на колоните. 

Процесът по туркретирането на сградата в следствие на извършените проби от съдебните експертизи също приключи. Зидарията е изпълнена на 100%, хастарната мазилка на зидарията - на 90%. Металната конструкция за покрива е поръчана и в момента се изработва, излят е фундаментът за крана и предстои монтажът му пред входа на сградата.

Всички строителни дейности се изпълняват в срок съгласно сключеният договор и утвърден линеен график, като към момента на обекта работят 27 души.


Снимка

НУ „Васил Левски“ беше въведено в експлоатация през 2011 г. Строителството беше извършено след  договор за публично-частно партньорство с фирма „Стоянстрой“.  Заради проявени множество проблеми със сградата, установявани с констативни протоколи, Община Варна възложи извършване на конструктивно и техническо обследване на обекта. Изготвената експертиза посочи, че е необходимо тя да бъде цялостно конструктивно укрепена, тъй като е опасна. Причината за забавянето на ремонта са съдебни дела.

„Имаме договор за строителство, сключен с Община Варна от 14.11.2018 г. с първоначален срок на изпълнение 150 дни. Работихме 34 дни, след което настъпиха обстоятелствата по спиране на строителството – заради установени допълнителни дефекти и заведено съдебно дело. Дейностите са възобновени веднага след разрешение от съда – на 30.07.2019 г. обясниха от фирмата, която извършва ремонта в момента. От общината са възложени и допълнителни дейности по установените несъответствия с проекта. Срокът за довършване на ремонта на училището е седем месеца. Най-вероятно той ще приключи през месец февруари догодина", съобщи Георги Вецов от новата фирма-изпълнител.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проверките на РЗИ: Откриха флакони с хиалурон и ботулинов токсин във варненски козметичен салон

Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ.  Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..

публикувано на 06.02.25 в 19:37

Комисия в НС одобри забраната за реклама на вейпове

Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР.   Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..

публикувано на 06.02.25 в 18:30
Деца, използващи вейпове

Почти всяко второ дете, попаднало в токсикологията във Варна, е заради вейпове

40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Обявяват извънредно положение на о. Санторини

На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..

публикувано на 06.02.25 в 16:07
Борислав Сарафов

Сарафов е обжалвал спирането на процедурата за избор на главен прокурор

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..

публикувано на 06.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Ново улично осветление за 16 села и вилната зона на Балчик

Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..

публикувано на 06.02.25 в 15:32

Осем тежки катастрофи в Добрич и областта през януари

Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...

публикувано на 06.02.25 в 14:19