Дрейтън Бърд е една от най-значимите фигури в областта на директния маркетинг и реклама за последния четвърт век. Има 52 години практически опит в онлайн и офлайн маркетингa. През 2003-та година „Chartered Institute of Marketing” определя Дрейтън Бърд като един от 50-те специалисти в света, оформили развитието на съвременния маркетинг, затова получава прозвището "Бащата на маркетингa". Той ще бъде един от лекторите на предстоящото събитие на 18-ти и 19-ти октомври Innowave Summit 2019 във Варна.
Ако трябва да дадете съвет за това как да сме успешни копирайтъри, какъв би бил той?
Дрейтън Бърд: Чували ли сте за залата Карнеги? Това е най-известната концертна зала в Америка. Сещам се за една история за човек, който отишъл в Ню Йорк. Докато бил в Манхатън, попитал един от местните:
„Как и аз мога да имам изпълнение в залата Карнеги?“ – „Практика, практика, практика! – отговорил мъжът.”
Тайната на успешния копирайтър е непрестанно да пише. Пишете всеки ден. Наистина всеки ден. Колкото повече пишете, толкова по-добре ще се справяте. Колкото повече грешки правите, толкова по-добри ще ставате. Не задавайте глупави въпроси. Преди да започнете да пишете, научете се как да пишете. Четете книги за копирайтинг. И не четете книги само и единствено за копирайтинг, четете и всякакви други хубави книги. Защото ако искате да пишете, трябва да четете. Най-добрите писатели са и най-добрите читатели.
Кое е по-успешното послание – логическото или емоционалното?
Дрейтън: Хората взимат решения на базата на емоции. По тази логика, когато емоциите и логиката се сблъскат – емоциите винаги надделяват.
А какво бихте препоръчали – дълго или късо рекламно послание?
Дрейтън: Дължината на копито се определя от сложността на задачата. Например, ако се опитвам да ви продам детска играчка, ще ми е необходимо късо рекламно послание (copy), но ако се опитам да ви продам книгата си „Директен и дигитален маркетинг на здравия разум“, ще напиша дълго рекламно послание.
Има такъв израз „Изберете наказанието спрямо престъплението.“ – тоест дължината на рекламното послание зависи от това какво продавате.
Имате ли някаква специална рутина сутрин, която Ви помага да сте по-добър копирайтър?
Дрейтън Бърд: Не. Ще ви кажа какво правя. Прекарвам почти цялото си време, извършвайки две или три неща. Едно от тях е да бъда активен. Старая се да практикувам бързо ходене поне четири часа седмично, както и правя комбинация от 7 упражнения поне два или три пъти в седмицата. В резултат на това съм в изключително добра форма за годините си.
Тренировките увеличават притока на кръв към мозъка. Ще забележите например, че всичко, което засилва движението на кръвта, стимулира мисленето. Сигурно сте обръщали внимание, че често докато се къпете, имате идеи под душа. Всичко, което повишава притока на кръв, увеличава и мисловната дейност.
Та, освен знанията, които имам, правя и упражнения. Тренировките ще подобрят уменията ви да пишете текстове, както и ще ви помогнат да имате нови идеи за бизнеса си.
На Innowave Summit 2019 Дрейтън Бърд ще представи тайните си за директния маркетинг и успешните рекламни послания. Сред лекторите са и други световни имена от сферата на иновациите, технологиите и дигиталния маркетинг.
Европейският център за транспортни политики (ЕЦТП) изрази остро възмущение от организацията на автомобилното състезание „Планинско изкачване – Аладжа манастир“, при което вчера един човек загина, а няколко други бяха ранени, след като състезателен автомобил напусна трасето и се вряза в зрителите. В интервю за Радио Варна председателят на ЕЦТП..
Пилотът от автомобилното състезание за планинско изкачване Нейко Нейков няма да бъде привлечен към наказателна отговорност и мярката му за неотклонение няма да бъде удължена, съобщиха източници от разследването във Варна. Причината е, че не става дума за пътно-транспортно произшествие по Закона за движение по пътищата. Резултатите от кръвната..
Председателят на Експертния съвет по устройство а териториите (ЕСУТ) към Община Варна архитект Кристиян Саралиев кани гражданите на адаптирана лекция на тема „Презастрояване и градоустройство във Варна“. Събитието ще се състои от 17:30 ч. на 9 октомври (четвъртък) в зала „Пленарна“ на Общината. По време на срещата ще бъде проследено развитието на..
Агенция „Пътна инфраструктура“ предприе спешни действия за обезопасяване и възстановяване на моста над река Изгревска на път II-99 Царево - Малко Търново, компрометиран при наводненията от 3 октомври. Ограничен е достъпът до него, за да се гарантира безопасността на пътуващите, посочват от АПИ. Работи се по изготвяне на проект и изграждането на..
Без съгласие по размера на минималната работна заплата за догодина приключи заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, предаде БНР. Проектът на правителствено постановление предвижда от 1 януари догодина тя да стане 1213 лева, или 620,20 евро, вместо досегашните 1077 лева. Асоциацията на индустриалния капитал и Българската..
Варненски архитекти отново повдигат темата за бъдещето на т.нар. Дупка в центъра на Варна и нейното бъдещо преобразяване в общественополезно място. В момента има обявен конкурс за проект на Дупката в Бургас, но се надяваме скоро да бъде обявен такъв и за Дупката във Варна, каза в предаването „Новият ден“ архитект Явор Панев, който гостува по..
Във връзка с прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология – Варна за предстоящи интензивни валежи се извършва повторна проверка на състоянието на дъждоприемните шахти на територията на града. В район "Одесос" в събота и неделя е извършено почистване на част от падналите върху решетките листа. Около две трети от шахтите в..