Тази сутрин гостуваме на жителите на село Бързица. Тръгнахме навреме, за да не бързаме, през най-студения ден от седмицата. Но попаднахме в сутрешния трафик по улица „Девня“, заради ремонта на кръговото до Максуда. 30 минути в задръстване, после пътят се отвори и небето просветна, макар, че беше студено и нямаше слънце. Пътувам за Бързица. С шофьор и служебна кола. Уговорих си среща с местните жители за 10 часа, но закъснявахме. И се наложи да побързаме. Така пристигнахме в Бързица – бързайки. Добре, че пътят до там е в отлично състояние. Главният път минава през цялото село. Точно посредата е моята среща. Вдясно е кметството, а вляво – пенсионерският клуб. До него е магазинът. Малко преди това е автобусната спирка. Вече ме чакаха. Изпили кафето и чая, но със запалена печка с дърва и подредена маса с баница и сладкиши. Посрещнаха ме като свой човек, защото съм от Провадия.
Това ми разказаха за живота в селото Величка Стоянова, Стойка Проданова, Мария Митева, Йордан Киров, Неделчо Стойчев, Гинка Добрева, Магдалина Сайне от Германия и Стела Кенфийлд. Ведри хора, позитивни и усмихнати.
А откъде идва името Бързица?
Йордан Киров е местният краевед. Роден е в Бързица, живял във Варна, където е работил като военен, но след пенсионирането си се връща в родното село. Той и Иван Едрев написват книгата „Нашето село Бързица” и я издават през 2015 година. Решават да съберат част от онова, което е останало за селото от древността до наши дни. Правят го, защото се чувстват длъжни пред паметта на дедите си. Книгата е кратък разказ за селото. В нея пише, че старото име на Бързица е Шеремет. Така се казва сега Пенсионерският клуб. Думата „шеремет” е от турско-арабски произход. Според някои тълкувания означава пъргав, подранил, а според други – шегаджия...
”... Докато селяните сеели овес рано, преди пролетта да дойде по баирите около Шеремет кайнак, султанларчани викали: „Какви са тези бързи хора?”...През 1934 година всички селища в България получават български имена и тогава Шеремет е прекръстено на Бързица.”, пише в книгата „Нашето село Бързица”.
Йордан Киров разказа...
С Йордан Киров разговаряхме още. Той е живата история на селото. Знае всичко - дати, имена, събития... Разказа ми историята за Аязмото, заведе ме до там, но преди да я чуете и вие ще ви срещна с две дами от селото – българка и германка.
Магдалина Сайне е германка, но живее от скоро в село Бързица. Има своя къща, в която сега прави ремонт. И тя посещава клуба на пенсионера, но тази сутрин бързаше, защото има майстор в къщата. Разбира почти всичко на български, но още не може да говори добре. В превода ни помогна Стела Кенфийлд...
Кмет на село Бързица е Галя Иванова. Бързица е родното й място, а за местните жители говори така, като че са нейни деца – с грижа и ангажираност. През цялото време докато бях там телефонът й звънеше, а тя организираше превоза на един, лекарствата на друг. Накрая остана малко време, за да поговоря с нея и побързах, защото Галя Иванова трябваше да хване автобуса за Провадия, където имаше да свърши работа и за селото и за хората, които не могат да отидат дотам.
Преди да тръгна от Бързица отидох до къщите на Стела и Магдалена. Поканиха ме да видя как се грижат освен за двора си и улицата да е красива, макар, че по нея няма асфалт. Така видях, че единствената улица с асфалт е главният път, който минава през селото. Къщите са отдалечени, има махали, където няма жива душа, а животът е концентриран около главния път. Иначе селото е чисто и красиво, спокойно и тихо. И е на високо, където въздухът е чист. В далечината се виждат комините на Девненските заводи, но отровният им дим не стига до тук. И още – Бързица е име на село, което никъде другаде не се повтаря, защото е единствено на света.
Снимки в галерията.
От 21 до 23 ноември Варна е домакин на Рождественския фестивал „Благословение“, организиран от Народно читалище „Македония – 2005“. Фестивалът обхваща всички музикални жанрове и изпълнителски формати, а участниците в него са преди всичко млади дарования от Варна. Фестивалът е с благотворителна кауза в подкрепа на потребителите на услуги към Сдружение..
С историята на шестгодишния дима от Украйна ви запознахме през месец март тази година, когато неговата майка Йелизавета търсеше помощ, за да финансира лечението на детето си в Испания. Дима страда от тежка форма на епилепсия, която не се повлиява медикаментозно и единственият му шанс беше операция. С помощта на много хора необходимата сума беше..
Коледната градинка на Чаталджа ще бъде открита от 18 часа на 22 ноември, петък. Работилница за коледни вълшебства, много нови изненади, празнична музика, танци и кътчета за незабравими снимки са предвидени от организаторите. И тази година посетителите ще могат да се снимат с превърналия се в талисман на пространството бял плюшен мечок...
На фейсбук страницата „Дари надежда“ и на платформата за организиране на благотворителни кампании за набиране на средства pavelandreev.org се отправя апел за съпричастност към съдбата на балчиклийка. Кампанията „Живот за Ани“ има за цел да събере необходимите за лечението и рехабилитация 25 хиляди евро. До този момент са дарени 4141 евро. Ето и нейното..
Един от 12-те големи християнски празници, чествани и от православната, и от католическата църква, е Въведение Богородично - на 21 ноември. От 1929 год. с решение Българската православна църква празникът се отбелязва и като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж. Църковните служби в централния храм "Св. Георги" в..
7-годишният Стефан Стойчев от Варна спечели първото място в Първа олимпиада по четене, която се проведе на 9 ноември в образователни школи в страната. Деца от цялата страна, от 1. до 12. клас, за първи път в България, имаха възможност да премерят силите си по четене и да покажат уменията си, каза за Радио Варна Стела Стоева, инструктор по..
В забързаното ни ежедневие, ефективната комуникация между лекар и пациент е от ключово значение. Тя трябва да е бърза, изчерпателна и навременна. В същото време личните лекари са затрупани от работа, защото техният брой намалява с около 100 всяка година, а броят на обслужвани пациенти за всеки лекар наства с 3% на годишна база. Възможностите за..