На 26 октомври, събота, Радио Варна представи новия компактдиск с музика от фонда на медията – „Нищо хубаво не се забравя”.
Концертът се излъчи в ефир, в предаването „Съботна трапеза” от 13.00 до 15.00 часа, както и в официалните страници на Радио Варна във facebook и youtube.
Водещи на събитието бяха Милица Панайотова и Кристиян Неделчев.
В концерта взеха участие учениците от НУИ "Добри Христов" - Варна: Анелия Китанова, Сияна Атанасова, Ефи Стефанова, Пламена Петкова, Мария Стефанова, Росица Желязкова и Донко Марков с преподаватели Ваня Друмева, Женя Райчева, Дафинка Дамянова, Павлинка Тодорова и Кремена Матева. От СУХНИ „Константин Преславски” участие взе Златозара Тодорова с преподавател Петя Драгнева, и Петя Панева - възпитаник на НМА "Панчо Владигеров".
Събитието протече с много емоции, с радост, носталгия и с енергия; с намерение да пребъде във времето всичко хубаво: песните, фолклорът и българщината.
Гостуващите народни изпълнители отправиха искрени поздравления и изказаха своята благодарност към директора на Радио Варна: Наталия Чешмеджиева, за това, че поддържа традицията жива и дава шанс за подобни срещи, които са дълго чакани, защото съдържат трепетното вълнение, в което минало и бъдеще се сливат, в името на радиото. Което за всички, докоснали се до неговата магия, е не просто радиото, а част от тях самите: жива, духовна и вечна.
Да бъде съхранена връзката между поколенията.
Като пръв изпълнител на сцената излезе народната певица Петя Панева, която изпълни песен от репертоара на Катя Петрова.
В звуковия файл може да чуете нейното изпълнение:
В годината, когато Радио Варна става на 85, този албум е посветен на всички, които са били част от музикалната ни история. Защото „Нищо хубаво не се забравя“, както с топла усмивка каза народната певица Катя Петрова, спомняйки си за времето, в което е записвала с оркестъра на Радио Варна.
Чуйте част от емоционалната памет и красивите спомени на Катя Петрова и на останалите присъстващи, сред които Георги Германов, Георги Мановски:
През годините тук са записвали артисти от ранга на Янка Рупкина, Атанас Вълчев, Калинка Згурова, Соня Кънчева и много други. Това разнообразие от фолклорни диалекти изгражда уникалния музикален портрет на Радио Варна като съвременна медия с особено отношение към паметта.
Активният звукозапис в Радио Варна датира от 60-те години на XX век. Традицията да се записва народна музика започва при музикалния редактор Радослав Данов, основател на Група от народни инструменти и Вокална група за народни песни към радиото.
Съпругата му Татяна Данова сподели какво е било радиото за него:
По-късно делото на Радослав Данов, вече с друг музикален състав, продължават колегите му Недялко Станев и Ангел Истатков до 1989 година. Интересен факт е, че в т.нар.“Оркестър на Радио Варна“ за народна музика са свирили класически музиканти, нямало нито един битов инструмент, поради което акордеонът е своеобразният „лидер” в оркестъра.
Днес в концертното студио Кристян Неделчев покани дъщерята на Недялко Станев - Добринка, освен в нейните очи, сълзи се появиха и в очите на по-емоционалните сред нас.
Чуйте какво сподели тя за любовта на баща й към музиката и радиото:
Важно е да отбележим, че в тези записи няма да откриете перфектния саунд, нито съвършено изрядни музикални изпълнения. Много от партитурите са писани „на коляно“, минути преди да светне червената лампа - често това е било около полунощ, когато градът спи. Но те са запечатали нещо много ценно – първичната и завладяваща мощ на народната музика,неподправената емоция от срещата между музиканти. Някъде чуваме „гласовитост“, която липсва в други много по-представителни записи, импровизационната мисъл на места е подхранена от нескрита радост в мига на записа... музиката е празнувала!
В годината, когато Радио Варна става на 85, този албум посвещаваме на всички, които са били част от музикалната история на първата извънстолична медиа. Защото „Нищо хубаво не се забравя".
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..
Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..
Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..
„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..
122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна. Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма. Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..