Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да (из)пееш Матьо Добрев

Народната певица Ваня Вълкова създаде песен в памет на кавалджията Матьо Добрев, който неочаквано ни напусна през месец април тази година. "Седнала е бяла Тудорка" е по нейна музика и текст, аранжиментът е на Пейо Пеев, а в записа участва и кавалджията Ангел Жеков. Първоначалната ѝ идея е била песента да е посветена на именития музикант приживе, в знак на благодарност и признателност за таланта и музиката му, но той така и не успява да чуе този подарък.

В предаването "Съботна трапеза" Ваня Вълкова разказа историята на тяхното познанство и процеса по създаване на песента.

Аз съм го чувствала по-скоро като баща в музиката. Щастлива съм, че той ми се радваше като музикант, на музиката ми също. Винаги коментарите му са били много добри, особено, когато правих първите си крачки в самостоятелната кариера. Тези неща са били изключително ценни и важни за мен. Винаги съм търсила нещо от инструменталната музика да бъде вкарано в песен, в пеенето. Когато разбрах, че той е много болен, си казах, ето това ще направя, ще създам нещо в негов стил и ще му се обадя, за да му го изпея. Знаех, че това много ще го трогне. (...) Всичко започна от онзи специфичен елемент в неговото свирене, типичен за стила в Стралджа. Започнах да си въртя някаква мелодия около това и много бързо измислих мелдията, дори с текст. (...) Ние, музикантите, сме много чувствителни хора и усещаме кога някой прави нещо от душа. Когато Матьо Добрев свиреше, си оставяше душата! Той затова докосваше. (...)

Цялото интервю и песента чуйте в звуковия файл

Матьо Добрев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алпинеумът във Варна

НА СВЕТЛО на 15 октомври с Валерия Василева

Всички сме на тема „политика“, а в Радио Варна предстои открита на среща-дискусия със социалния психолог Росен Йорданов – темата е „Моралът в политиката“. Започва благотворителна кампания за събиране на средства за закупуване на специализирана медицинска апаратура за родилно отделение и неонатология на МБАЛ ”Света Анна" – Варна. В Деня на..

публикувано на 15.10.25 в 14:21

На 13 октомври в "От другата страна"

На 13 октомври в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Olli-Pekka Laine (AMORPHIS, OCTOPLOID, екс-BARREN EARTH). Представяне на новия албум на BENDIDA "Elysian Fields" – разговор с Вини Атанасов. Радина Найденова ("Wretched Feasts") за концерта на BAEST (17 октомври, София). В предаването ще звучи музика на: DAY 40,..

публикувано на 13.10.25 в 14:25
На брега

В „Алея Култура“ на 12 октомври

В „Алея Култура“ на 12 октомври с Мартин Николов -   „Време разделно“ – премиера на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – Варна; -   „Електронен алманах на българските илюстратори“ – Милена Радева, председател на Съюза на българските илюстратори; -   XIII Европейски фестивал за детска песен „Златни искри” – разговор с Доно..

публикувано на 12.10.25 в 11:25
Chart

#825 ТОП 20 (10.10-17.10.2025)

публикувано на 10.10.25 в 19:27
Есен в Морската градина на Варна

НА СВЕТЛО на 7 октомври с Валерия Василева

Репортерска проверка за състоянието на варненските улици в дъжда - има ли "капани" за автомобили, градски транспорт и пешеходци? Интервю с инж. Магдалина Вълкова - технически директор на „Напоителни системи" ЕАД, за състояието на язовирите в Черноморския район. Провадия е град преживял не едно или две наводнения от река Провадийска,..

публикувано на 07.10.25 в 15:38

На 6 октомври в "От другата страна" по Радио Варна

На 6 октомври в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Matt Barlow (ASHES OF ARES, екс-ICED EARTH). Денчо Димитров и Николай Атанасов за мини турнето на DAY 40 в България. Разговор с Константин Милев и Иван Козарев за новия сингъл на CARCEROUS "Fear Of The Night". Явор Цанев ("Gaiana Book & Art Studio") за новия брой на..

публикувано на 06.10.25 в 14:25
На брега

В „Алея Култура“ на 5 октомври

В „Алея Култура“ на 5 октомври с Мартин Николов -   XIX Международен куклен фестивал „Златният делфин“ – разговор с председателя на журито проф. Васил Рокоманов; -   XXI Европейски музикален фестивал във Варна започва с концерт на клавирното дуо Аглика Генова - Любен Димитров; -   20 години от смъртта на журналистката..

публикувано на 05.10.25 в 11:25